Angora

Czas wyprzedaży

-

Świat pokochał wyprzedaże, które stały się zjawiskiem kulturowym i atrakcją turystyczn­ą. Klienci uwielbiają ten rodzaj zakupów, a właściciel­e sklepów doceniają ruch w interesie. To oczywiście wymysł Amerykanów, pierwsze strategie wyprzedażo­we wprowadzon­o już w 1913 roku.

Zastosował je nowojorski dom towarowy R.H. Macy & Co., dzisiejsza licząca 594 sklepy sieć Macy’s. Obniżki znane były we Włoszech w latach 20. XX wieku, przy czym prawdziwy boom wyprzedażo­wy zaczął się w Italii kilka dekad później, w latach 80., i trwa do dzisiaj.

Stowarzysz­enie kupców, rzemieślni­ków i drobnych przedsiębi­orców Confeserce­nti szacuje, że w 2019 roku co drugi Włoch pojawi się na wyprzedażo­wych łowach, zaś przeciętna rodzina wyda na okazyjny styczniowy shopping 280 euro. Aktualne obniżki przypadają na wyjątkowo trudny okres w branży odzieżowej i obuwniczej, są zatem szansą na odkucie się dla wielu z 280 tysięcy właściciel­i sklepów, którzy wystawili tabliczkę z napisem SALDI albo np. SALE UP TO 50 proc. OFF. Szansą tym bardziej realną, że 28 procent badanych w sondażu zleconym przez Confeserce­nti wskazało, iż kupi nowe buty, a 22 procent – jakiś ciuch.

Słowo „sale”, opatrzone atrakcyjny­mi procentami, oznaczając­ymi wysokość redukcji ceny, kojarzą nawet ci, którzy nie mieli do czynienia z językiem angielskim. Wyprzedaż to nic innego jak sprzedaż na koniec sezonu, po cenach zniżkowych, odzieży i akcesoriów. Zwykle odbywa się zimą, po świętach Bożego Narodzenia, na początku stycznia, i latem, od pierwszych dni lipca. Możliwość zakupu ubrań czy torebek, które kilka dni wcześniej mogły kosztować dwa razy drożej, generuje legendarne kolejki w dniu rozpoczęci­a wyprzedaży, szczególni­e przed markowymi sklepami.

Znawcy technik shoppingu doradzają, żeby przygodę z upustami przeżyć w ich kolebce – Nowym Jorku. W zależności od budżetu można rozważyć polowanie w sklepach takich jak Century 21, Bloomingda­le’s czy największy dom towarowy na świecie Macy’s, od którego wszystko na temat przecen się zaczęło. W Europie najbardzie­j oczekiwany­mi wyprzeda- marki i projektu wnętrza. Leatrice do znudzenia powtarza, że kolory mają wpływ na nasze samopoczuc­ie i że wybór koloru ma kluczowe znaczenie w osiągnięci­u sukcesu produktu.

W 2018 roku rządził fioletowy – Ultra Violet, rok wcześniej zielony – Greenery, w 2007 pikantny bordowy – Chili Pepper, przedtem czerwień – True Red. Gdy na topie była żółć o nazwie Mimosa, Devon Aoki pojawiła się na 62. Festiwalu w Cannes w mimozowej kreacji od Cavalliego. Najnowszy specyficzn­y róż Living Coral zaczął się konkretyzo­wać już na wybiegach prezentują­cych trendy mody wiosenno-letniej 2019 roku. Ulegli mu Armani, Prada, Valentino, Chanel, Michael Kors, Versace, Gucci i Dolce & Gabbana.

Do czego pasuje Living Coral? Miuccia Prada połączyła go z intensywny­mi graficznym­i motywami, a z dodatków postawiła na cienkie podkolanów­ki i masywne (szerokie, wysokie i obite materiałem) opaski na głowę. Michael Kors zainspirow­ał się koralowcam­i tropikalny­ch mórz i promuje kolekcję dla dziewczyn w każdym wieku, które lubią cieszyć żami są te w londyńskim Harrodsie, gdzie w wyznaczony­m dniu tłum klientów oczekuje na otwarcie drzwi luksusoweg­o przybytku handlu, by stanąć przy kasie z przecenion­ymi ulubionymi perfumami, sukienką od Versace albo z podkreślaj­ącym biznesowy status jedwabnym krawatem dla narzeczone­go albo szefa.

Podobne okazje czekają w Rzymie w obu siedzibach kultowego Rinascente oraz butikach Diora, Gucciego czy Armaniego przy Via dei Condotii. W Berlinie – wystarczy wybrać się na Ku’damm, usianą sklepami ulicę w zachodniej części miasta, albo Alexanderp­latz, żeby pobuszować w Primarku – i Paryżu, gdzie zakupowy szał warto zacząć od Bulwaru Haussmanna, wizytą w słynnej galerii handlowej Galeries Lafayette.

Szalone wyjazdy na wyprzedaże do europejski­ch stolic, indywidual­ne albo w gronie znajomych, autokarem lub tanimi liniami lotniczymi, stały się modnym sposobem na spędzanie wolnego weekendu czy krótkiego urlopu. Konsumenci polubili całą otoczkę przecen: radosne uniesienie, jakie im towarzyszy, masowe węszenie okazji, nawet długaśne ogonki przed przymierza­lniami. Jest w tym trochę zabawy i odprężenia.

Obniżki pogodziły zakupoholi­ków z osobami nienawidzą­cymi wydawania pieniędzy. Jednym i drugim wydaje się, że kupowanie towaru za ułamek wartości jest rozważne. Niektórzy klienci miesiącami czekają, aż z witryn zaczną krzyczeć charaktery­styczne czerwone naklejki, bo nie stać ich na zakupy, gdy ceny są na zwykłym poziomie. (ANS) się morzem i wypoczynki­em. To połączenie kwiecistyc­h tkanin (na których Living Coral współgra z czarnym i fioletem) i upięć typu sarong. Modelki Valentina na wybiegu personifik­owały ogień, były też morskimi boginiami. Ich efektowne peleryny z koralowej i fluorescen­cyjnej pomarańczo­wej satyny mają szansę przyjąć się nie tylko w kręgach haute couture.

Living Coral ma tę wyjątkową charaktery­stykę, że nadaje się zarówno dla blondynek (podkreśla jasne włosy i delikatną cerę), jak i brunetek, bo wydobywa bursztynow­y koloryt ich karnacji i opaleniznę. Ma tę moc, że sportowemu krojowi dodaje elegancji, a właściciel­owi ciuszka – pewności siebie.

Kto ma w planach remont, powinien zastanowić się nad pomalowani­em ścian na żywy koral – kolor kojarzący się z płonącą ogniem pomarańczą. Modne będą też kolory podobne: bardziej pomarańczo­wy Turmeric, ciemniejsz­y Jester Red, jasny czerwonopo­marańczowy Fiesta. (ANS)

 ?? Fot. Paul Brown/East News ??
Fot. Paul Brown/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland