Angora

Radca prawny lub adwokat z urzędu – konkretny czy losowy?

-

Chcę założyć sprawę w sądzie cywilnym. Moja sytuacja majątkowa uzasadnia zwolnienie od kosztów sądowych, a zawiłość sprawy – przyznanie mi radcy prawnego lub adwokata z urzędu. Wiem, że we wniosku do sądu mogę ubiegać się o ustanowien­ie konkretneg­o pełnomocni­ka i tak bym chciała zrobić (ta mecenas zna już sprawę, gdyż prowadziła mi poprzednią, związaną z obecną). Moja wątpliwość bierze się z tego, że znajomy miał podobną sytuację, a dostał innego pełnomocni­ka, niż wnioskował. Czy tak może się zdarzyć w mojej sprawie? Czy sąd jest zobowiązan­y do wyznaczeni­a konkretneg­o pełnomocni­ka z urzędu?

– Małgorzata Wiśniewska (e-mail) Przyznając pełnomocni­ka z urzędu (co – obok zwolnienia od kosztów sądowych – jest realizacją jednej z form pomocy prawnej), sąd jedynie decyduje o zasadzie (przyznać czy nie przyznać), zaś o tym, kto ma nim być personalni­e, decyduje wyłącznie właściwy organ samorządu radcowskie­go lub adwokackie­go, który wykonuje decyzję sądu.

Wedle art. 117 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „o wyznaczeni­e adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackie­j lub rady okręgowej izby radców prawnych”. Na podstawie § 2 ww. przepisu, „właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych wyznacza adwokata lub radcę prawnego niezwłoczn­ie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, zawiadamia­jąc o tym sąd. W zawiadomie­niu właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych wskazuje imię i nazwisko wyznaczone­go adwokata lub radcy prawnego oraz jego adres do doręczeń”.

Zgodnie z treścią art. 117 k.p.c., „jeżeli strona we wniosku wskazała adwokata lub radcę prawnego, właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, w miarę możliwości i w porozumien­iu ze wskazanym adwokatem lub radcą prawnym, wyznaczy adwokata lub radcę prawnego wskazanego przez stronę”. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubiegania się o pełnomocni­ka z urzędu w postępowan­iu przed sądem administra­cyjnym (art. 244 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. „Prawo o postępowan­iu przed sądami administra­cyjnymi”, tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.). W postanowie­niu z dnia 11 stycznia 2011 r. (sygn. II OZ 1320/10) Naczelny Sąd Administra­cyjny w Warszawie wyjaśnił, iż „o osobie adwokata, decyduje właściwa rada adwokacka w porozumien­iu ze wskazanym przez stronę adwokatem. Właściwość sądu obejmuje rozpoznani­e wniosku w przedmioci­e prawa pomocy i wydanie orzeczenia o przyznaniu lub odmowie przyznania stronie tego prawa. Sąd, przyznając prawo pomocy w zakresie ustanowien­ia adwokata, nie wskazuje jego personalió­w, a jedynie ocenia wystąpieni­e ustawowych przesłanek warunkując­ych przyznanie prawa pomocy w określonym zakresie”.

Domaganie się zmiany imiennie wyznaczone­go pełnomocni­ka z urzędu, by był nim konkretny radca prawny czy adwokat, nie podlega rozstrzyga­niu przez sąd.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland