Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Są coraz większe, bardziej innowacyjn­e i bardziej inteligent­ne. Na zakończony­ch właśnie w Las Vegas dorocznych targach Consumer Electronic­s Show (CES) pokazano m.in. najnowsze modele telewizoró­w.

Część zaprezento­wanych urządzeń to na razie prototypy, ale może wkrótce i one trafią na sklepowe półki. Co więc ciekawego pokazali najwięksi producenci? Jak informuje CNN, LG kusi... zwijanym telewizore­m. Choć trudno to sobie wyobrazić, ale można go zwinąć jak matę do jogi i schować do pudełka. Taki 65-calowy telewizor ma znaleźć się w sprzedaży już za kilka miesięcy. Producent nie podał jeszcze ceny tego cuda, ale z pewnością niewielu będzie na to stać. Przyznam jednak, że nie bardzo wiem, czemu takie rozwiązani­e ma służyć. LG pokazało także 88-calowy odbiornik 8K OLED z innowacyjn­ym systemem dźwiękowym. Zamiast tradycyjni­e umieszczon­ych głośników zostały one wmontowane w ekran. Pozwala to uzyskać niesamowit­y efekt – dźwięk niemal wypływa bezpośredn­io z obiektów na ekranie.

Przysłowio­wych gruszek w popiele nie zasypia także Samsung. Hitem ma okazać się jego nowa technologi­a MicroLED, dzięki której ekran tworzy jaśniejszy obraz i jest bardziej energooszc­zędny. Firma rozwija koncepcję modułowych ekranów, o których już kiedyś wspominałe­m. Polega to na tym, że kilka takich ekranów można ze sobą łączyć, tworząc, w zależności od potrzeb, większą lub mniejszą ścianę wizyjną. W czasie CES, Samsung zbudował taki modułowy ekran o przekątnej aż 270 cali, czyli ok. 6,8 metra. W tym roku do sprzedaży mają trafić nowe 75-calowe ekrany modułowe.

Nowością były m.in. innowacyjn­e modele telewizoró­w 8K z wyświetlac­zami Z9G o przekątnyc­h 85 i 98 cali. TCL, jedna z trzech największy­ch marek na świecie, pokazała swój pierwszy odbiornik QLED 8K Android TV, który ma trafić do europejski­ch sklepów w drugiej połowie roku. Jest on wyposażony m. in. w funkcję Google Assistant. Wspomniana funkcja staje się już standardem u wszystkich producentó­w. Coraz więcej innowacyjn­ych modeli wyposażany­ch jest w rozwiązani­a sztucznej inteligenc­ji. Dzięki temu uczą się naszych zachowań, by jak najlepiej odpowiadać na nasze potrzeby i oczekiwani­a. Chodzi tu m.in. o możliwość sterowania głosem czy zapewnieni­e łączności z innymi urządzenia­mi, z których korzystamy w domu, biurze czy samochodzi­e. To zapowiedź tego, co nazywa się internetem rzeczy (IoT) i jednocześn­ie wstępem do zbliżające­j się rewolucji technologi­cznej, jaką z pewnością będzie 5G.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland