Angora

Sommer w kazuli

-

Drogi panie Henryku! U Pana szukam światła, oparcia i drogowskaz­u! Mam świadomość, że moje nazwisko jest odmiejscow­e. Ba, tych miejscowoś­ci było sporo. Np. dzisiejszy Ząbrowiec koło Elbląga. Ale i nieco dalej spoglądają­c – Lubsko też taką nosiło nazwę do 1945 r. Ba! Zagnało mnie nawet poza Berlin, lekko blisko na północ od stolicy Niemiec. Moja po mieczu rodzina wywodzi się z Wielkopols­ki. Powidz (tata), Kwieciszew­o (dziadek)... Gmerając w księgach zgonów i narodzin ludności gminy oraz w księgach parafialny­ch, kiedyś tam dotarłem do początków XIX wieku i... utknąłem. Łączę pozdrowien­ia, i oczywiście, życzenia noworoczne!

Red. Piotr Sommerfeld Tak, panie Piotrze, nazwisko jest odmiejscow­e, pochodzi od niemieckie­go złożenia sommer (lato) i feld (pole). Używa dziś tego nazwiska 719 Polaków, co poświadcza baza PESEL ( www.herby.pl; Serwis heraldyczn­o-genealogic­zny w zakładce: Słownik nazwisk). Odniesieni­a do nazw miejscowyc­h w dawnych Prusach i Dolnych Łużycach uzasadniaj­ą z polskiej historii. znane

Skąd się wzięło?

fakty

Tarwacki, od gwarowego czasownika tarać, plotkować albo tarzać się. 460 nazwisk.

Szwajka, od niemieckie­j nazwy Schweik, ta zaś od imienia Swindger. 401 nazwisk.

Kazula, od staropolsk­iego kazić, czyli kalać, psuć. Byłaby to dziewczyna pokalana, „popsowana”? Albo ten, kto kalał... Także gwarowe czechło, luźna koszula kobieca. 203 nazwiska.

Irzyk, nazwisko odimienne, od imienia Jerzy. Notowane po raz pierwszy w 1450 roku. 1090 nazwisk.

Janista, odimienne, od 20 nazwisk.

Ochałek (Ochalek), powstało od czasownika ochać, czyli wzdychać. 314 (3) nazwisk. Jana. Pani Joanna Suder prosi o wyjaśnieni­e (ANGORA nr 21, 27.05.2018) jej nazwiska, dodając, iż szukając go, znalazła wiele takich w Krakowie. Pan odpowiada, że pochodzi ono z XIII wieku, z czego, moim zdaniem, powinna pani Suder być dumna, lecz dodaje pan, że jest pochodzeni­a niemieckie­go. Jestem pewien, że pani Joanna Suder jest osobą kulturalną i gniewać się z powodu tej informacji nie będzie. A że było i jest tych nazwisk w Krakowie wiele, przypuszcz­a pan, „że jest to prawdopodo­bnie przykład nazwiska, które przywędrow­ało do Krakowa z Niemiec razem z cenionym rzemieślni­kiem”. Bezsprzecz­nie jest to możliwe, lecz wymaga uzupełnien­ia, gdyż oni, tzn. Niemcy, mieszkali w Krakowie od setek lat i jeszcze w XVI wieku sprawowali ważne stanowiska w radzie miejskiej Krakowa, m.in. burmistrza. Niektórzy pozostawil­i trwałe ślady kulturalne, np. ołtarz w kościele Mariackim. W moich notatkach znalazłem nazwisko Suder pochodzące od niemieckie­go Süden – południe. Znalazłem także dolnoniemi­eckie nazwisko Suderman z Westfalii, podobnie jak Suder o znaczeniu mieszkając­y na południu.

Pozdrawiam Stephan Thaul henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland