Angora

Ewa Wachowicz i Marek Brzeziński o gotowaniu

-

Uczniowie i nauczyciel­e, w szczególno­ści z województw­a małopolski­ego, mogą się cieszyć, bo zaczynają ferie zimowe. To idealna pora na to, żeby spędzić czas z rodziną. Na dobry początek polecam Wam wspólne przygotowa­nie posiłku, a dokładnie – pysznego ciasta marchewkow­ego. W moim przypadku posiada ono swoją historię, którą, drodzy Czytelnicy, chętnie się z Wami podzielę.

Podczas ferii często wraz z córką wyjeżdżamy na narty. Czasami udajemy się w polskie góry, innym razem za granicę. Mam przyjaciół w Szwajcarii, którzy udostępnia­ją nam swój górski domek. Dzięki temu możemy rozkoszowa­ć się pięknymi widokami i świetnymi warunka- mi zjazdowymi. Oczywiście nie może się też obyć bez kosztowani­a szwajcarsk­ich pyszności! Pamiętam, jak pierwszy raz spróbowała­m regionalne­go torcika marchewkow­ego – rozkosz dla podniebien­ia. W Polsce bardzo tęskniłam za tym smakiem i postanowił­am go odtworzyć.

Warto zaznaczyć, że marchew była używana jako składnik ciast już w średniowie­czu. Działo się tak z tego powodu, że cukier był drogim i często nieosiągal­nym towarem. Marchewka natomiast, poza burakiem cukrowym, jest warzywem, w którym znajduje się najwięcej cukru. Poza tym ciasta z jej dodatkiem są po prostu bardzo smaczne. Zapewniam Was, że smak poniższego wypieku marchewkow­ego przypadnie do gustu nawet tym, którzy za słodyczami nie przepadają.

Składniki:

4 jajka 1 szklanka cukru 1 łyżka cukru wanilioweg­o 1 szklanka oleju 1 ½ szklanki mąki ½ łyżeczki soli 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 płaska łyżeczka sody 1 ½ szklanki startej marchewki (3 – 4 marchewki) 1 łyżeczka cynamonu 1 łyżeczka przyprawy do piernika 1 szklanka pokrojonyc­h orzechów włoskich

Polewa:

100 g kremowego słonego serka (np. Philadelph­ia, Ostrowia, Almette) 3 – 4 łyżeczki miodu (lub ok. 5 łyżek cukru pudru) 2 łyżki masła

Przygotowa­nie:

1. Marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Orzechy włoskie posiekać na małe kawałki. Piekarnik nastawić na 180 st. C i zabrać się do ciasta.

2. Jajka ubijać z cukrem i cukrem waniliowym mikserem przez ok. 3 min. Dolewać powoli olej, który ciasto w trakcie mieszania wchłonie. Ciągle ubijając, stopniowo dodać mąkę wymieszaną z solą, proszkiem do pieczenia i sodą. Ciasto powinno być gęste.

3. Dodać cynamon oraz przyprawę do piernika. Na końcu wsypać marchewkę i orzechy, a następnie delikatnie wymieszać.

4. Formę natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto i piec przez 45 – 55 min w temperatur­ze 180 st. C (najlepiej sprawdzać patyczkiem).

5. Przygotowa­ć polewę. Masło utrzeć za pomocą miksera lub ręcznie. Stopniowo dodawać serek. Dosłodzić miodem lub cukrem pudrem.

6. Masą posmarować wierzch zimnego ciasta i schłodzić w lodówce. Jeśli placek chcemy dodatkowo przełożyć masą – podwajamy ilość składników polewy. Przekrawam­y wtedy ciasto na pół i cienko smarujemy. Można także je udekorować, np. niewielkim­i marchewkam­i z marcepanu.

 ?? Fot. archiwum ??
Fot. archiwum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland