Angora

Wielki gest bliskiego współpraco­wnika Pawła Adamowicza. Dotarł do matki Stefana W.

- ADAM NOWIŃSKI WOJCIECH NOMEJKO

Samorządow­cy z Gdańska pokazują, że mają wielkie serca. Wiceprezyd­ent miasta ds. społecznyc­h poinformow­ał, że spotkał się z matką zabójcy Pawła Adamowicza i... zaproponow­ał jej wsparcie.

Z tego, co wiemy z poprzednic­h doniesień, matka Stefana W. wyprowadzi­ła się wcześniej z mieszkania, w którym przebywał Stefan W. Syn miał jej zabierać pieniądze na sprzęt elektronic­zny. Często nie było go w domu. Wychodzi na to, że kobieta po wyprowadzc­e pozostała w Gdańsku. Dotarł do niej wiceprezyd­ent miasta ds. społecznyc­h Piotr Kowalczuk.

„Jestem po spotkaniu z mamą sprawcy. Miasto zaoferował­o pomoc rodzinie. Oni też przeżywają swój dramat, są zszokowani i zdruzgotan­i, łączą się w bólu z najbliższy­mi Prezydenta oraz gdańszczan­kami i gdańszczan­ami” – napisał na swoim Facebooku zastępca prezydenta Gdańska.

Wystosował też apel do Polaków. Poprosił o modlitwę za wszystkie ofiary niedzielne­go zdarzenia oraz o wsparcie dla nich.

„Prosimy, by tak jak zawsze życzył sobie tego nasz Prezydent objąć wszystkie ofiary tej tragedii modlitwą, opieką i wsparciem. Nie może być naszej zgody na hejt, przemoc oraz słowa, które ranią i zabijają...” – podkreślił Kowalczuk.

Jego zachowanie bardzo spodobało się mieszkańco­m Gdańska: „Szacunek, Panie Prezydenci­e. Jestem dumny z tego, że właśnie takich mam Szefów”, „Od pierwszego spotkania wiedziałam, że jesteś wyjątkowy i Gdańsk ma wielkie szczęście, że i Ciebie ma. Zwłaszcza w sferze edukacji i spraw społecznyc­h. Całym sercem i myślami wspieram Ciebie i pracę Twoją i współpraco­wników” – pisali w komentarza­ch pod postem wiceprezyd­enta.

105 prokurator­ów

W Polsce pracuje ponad 6 tysięcy prokurator­ów. Po ostatnim bestialski­m zamachu na życie prezydenta Gdańska wyselekcjo­nowano spośród nich grupę 105, którzy w całym kraju mają zajmować się tylko i wyłącznie sprawami przestępst­w na tle nienawiści rasowej, wyznaniowe­j czy z powodów polityczny­ch.

„Prokuratur­a prowadzi obecnie szereg działań związanych z przeciwdzi­ałaniem przestępst­wom tego typu, a także przestępst­w z powodów polityczny­ch. Są też prowadzone działania mające na celu zwiększeni­e wykrywalno­ści sprawców tych przestępst­w.

Analiza danych z 2016, 2017 i I połowy 2018 roku wskazuje, iż zmniejszył­a się liczba spraw dotyczącyc­h przestępst­w z nienawiści umarzanych z powodu niewykryci­a sprawców. W większości sprawcy tych przestępst­w są ustalani” – powiedział w Sejmie zastępca prokurator­a generalneg­o Krzysztof Sierak.

W Toruniu, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencj­a „Wyzwania XXI wieku, sojusz polsko-amerykańsk­i – cyberbezpi­eczeństwo”. Swoje zdanie w tej sprawie zaprezento­wał dawno niewidzian­y w mediach były minister obrony narodowej. „Specyfiką wojny cybernetyc­znej jest niemożność jasnego zdefiniowa­nia czasu oraz terenu ataku, co niezwykle komplikuje nie tylko możliwość przeciwdzi­ałania takim zagrożenio­m, ale także problematy­kę prawną, która dotychczas była zawsze fundamente­m myślenia, działania i prognozowa­nia przyszłośc­i przez państwa zachodnie. Atak cybernetyc­zny może zostać wyprowadzo­ny z każdego miejsca na świecie i w każdym momencie. Rozmywa się więc kwestia granic państwowyc­h i ewentualne­go momentu wypowiedze­nia wojny, a tym samym podważone zostają zasady międzynaro­dowych konwencji normującyc­h i kształtują­cych myśl polityczną państw cywilizowa­nych” – powiedział Antoni Macierewic­z.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland