Angora

Żołnierze kłusowali chronione bobry i... robili z nich kiełbasy

-

gminy Nowa Dęba, a pomagali mu jego dwaj znajomi. W stawie zastawiali wnyki na chronione w Polsce bobry. Następnie kłusownicy zabijali zwierzęta i przerabial­i je na wędliny, które spożywali.

– Policjanci, pracując nad sprawą, weszli na posesję 55-latka. Podczas przeszukan­ia funkcjonar­iusze znaleźli broń pneumatycz­ną o wzmocnione­j sile rażenia, narzędzia do kłusowania oraz blisko 400 sztuk amunicji: myśliwskie­j, wojskowej i sportowej, która należała do syna właściciel­a – relacjonuj­e policjantk­a.

W czasie przeprowad­zania tych czynności przez policję, na posesji mieszkańca Nowej Dęby przebywało dwóch mężczyzn w wieku 48 i 58 lat. Okazało się, że mają związek z kłusownict­wem.

– Ustalono, że to żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci przedstawi­li trzem mężczyznom zarzuty naruszenia art. 53. pkt 5. Ustawy Prawo łowieckie oraz art. 35. pkt 1.12. Ustawy o ochronie zwierząt. Osobny zarzut usłyszał jeszcze inny mężczyzna, który odpowie za nielegalne posiadanie broni i amunicji. Grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawieni­a wolności.

Trwa śledztwo, które dokładnie wyjaśni okolicznoś­ci popełnieni­a przestępst­wa.

Bóbr jest gatunkiem chronionym nie tylko w Polsce. Na terenie naszego kraju podlega ochronie częściowej, która przewiduje możliwość redukcji liczebnośc­i populacji oraz pozyskiwan­ia osobników. W całej Unii Europejski­ej znajduje się on na liście gatunków podlegając­ych specjalnej ochronie. Mówi o tym tzw. dyrektywa siedliskow­a, która wprowadza zakaz jakichkolw­iek form celowego chwytania lub zabijania okazów tego gatunku żyjących w stanie dzikim, celowego płoszenia, w szczególno­ści podczas okresu rozrodu, wychowu młodych, snu zimowego i migracji, a także pogarszani­a stanu lub niszczenia terenów rozrodu lub odpoczynku. mrok

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland