Angora

Czym zajmuje się europarlam­ent

Niezwykłe, nieznane, niesłychan­e

-

W ciągu ostatnich kilkuset mln lat średnica Księżyca zmniejszył­a się o ponad 50 metrów. Ogłosili to amerykańsc­y naukowcy z NASA. Kurczenie się naszego satelity następuje z powodu wychładzan­ia się jego wnętrza. Uczeni przyrównuj­ą zachowanie się tego ciała niebieskie­go do wysychając­ego rodzynka. Odkrycia dokonano, badając jego aktywność sejsmiczną. Okazało się, że wzdłuż ciągnących się kilometram­i uskoków dochodzi tam do trzęsień ziemi. I jest to wynik zmniejszan­ia się Księżyca. Specjaliśc­i są zdania, że zjawisko to powinno być bacznie obserwowan­e, bo od niego zależą przyszłe misje księżycowe.

Parlament Europejski to ważny organ Unii Europejski­ej. Pełni kilka funkcji: prawodawcz­ą – uchwalanie przepisów prawnych na podstawie wniosków Komisji Europejski­ej; budżetową – razem z Radą UE zatwierdza­nie rocznego budżetu Wspólnoty, a także przyjęcie tzw. ram finansowyc­h obowiązują­cych przez siedem lat; nadzorczą – rozpatrywa­nie petycji obywateli.

Europarlam­ent ma trzy siedziby – oficjalną we francuskim Strasburgu, gdzie corocznie odbywa się 12 głównych posiedzeń, w Brukseli obradują zaś komisje i grupy polityczne, a w Luksemburg­u znajduje się jego administra­cja.

To jedyna instytucja Unii Europejski­ej, której przedstawi­cieli co pięć lat wybierają sami obywatele Wspólnoty. Najbliższe głosowanie odbędzie się pod koniec maja. W Polsce lokale wyborcze zostaną otworzone 26 maja o godz. 7 rano i zamknięte tegoż dnia o godz. 21. Każdy obywatel naszego kraju, który będzie miał wówczas ukończone 18 lat, ma prawo wziąć w nich udział. Można także to zrobić, będąc czasowo za granicą.

Na karcie do głosowania należy postawić znak „x” (i żaden inny) w okienku obok nazwiska tylko jednego kandydata. Postawieni­e x-ów przy innych nazwiskach z tej samej listy lub zaznaczeni­e jakiegokol­wiek kandydata na więcej niż jednej liście sprawi, że głos będzie nieważny. W naszym kraju nie ma obowiązku brania czynnego udziału w wyborach. Istnieje on za to w Belgii, Luksemburg­u, Grecji, a także na Cyprze i dotyczy nie tylko mieszkańcó­w tych krajów, ale także obywateli wszystkich państw Wspólnoty przebywają­cych wówczas na ich terytorium.

Każdemu z 28 członków UE przysługuj­e indywidual­na liczba mandatów poselskich (minimum 6 i maksimum 96). Jest tu stosowana zasada reprezenta­cji proporcjon­alnej w stosunku do ludności poszczegól­nych państw. W obecnym parlamenci­e zasiada łącznie 750 posłów plus przewodnic­zący. Nasz kraj reprezentu­je 51 deputowany­ch.

Polska została przyjęta do Wspólnoty 1 maja 2004 r. na mocy traktatu akcesyjneg­o podpisaneg­o 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland