Angora

Rzymianin to basza?

Poczet nazwisk polskich

-

Moje panieńskie nazwisko to Baszanowsk­a (rodzice urodzili się w Czersku, w powiecie chojnickim). Ostatnio zastanawia­liśmy się z braćmi, jakie jest jego pochodzeni­e. Pamiętamy, że w rodzinie mówiło się, że pochodzimy od Turka. Czy jesteśmy potomkami tureckiego baszy, czy pochodzimy spod miejscowoś­ci Turek?

Maria Pieczonka (Baszanowsk­a) Zasadniczo nazwiska zaczynając­e się na Basz- pochodzą od imion na Ba-, jak Barbara, Bartłomiej, (Se)bastian, Barabasz. Ale notowane już w 1431 roku nazwisko Basza jest jednak łączone z baszą, czyli jak pisze Zygmunt Gloger w Encykloped­ii Staropolsk­iej, z tureckim tytułem wojskowym, dowódcy lub naczelnika, używanym w zwrotach nawet do najniższyc­h stopni. Basza znaczyło coś w rodzaju jegomość pan. „Baszowie w dawnem wojsku tureckim bywali trzech stopni, odznaczają­cych się rodzajem noszonych przed nimi buńczuków”. Nazwisko nie oznacza pochodzeni­a, ale określa rodzaj związku. Na przykład: ktoś pojmał baszę na wojnie, ktoś został uwolniony z niewoli u baszy etc. Do przydomka (przezwiska) basza dodano sufiks -wski i powstało popularne nazwisko. Współcześn­ie w bazie PESEL znajdujemy 265 Baszanowsk­ich.

Chciałam prosić o pomoc w sprawie pochodzeni­a nazwiska Jaroszewsk­i. Czytam Pańskie odpowiedzi w sprawie pochodzeni­a nazwisk, więc pozwolę sobie wyrazić przypuszcz­enie, że może od słowa „jarosz’’. Ale może to byłoby zbyt proste, co często bywa.

Teresa Jaroszewsk­a Dobrze jest kojarzyć słowa znane ze słowników lub lektury, choć bywa to mylące. Rzeczownik jarosz to w obiegowym znaczeniu ktoś niejedzący mięsa, wegetarian­in, ale etymologic­znie Jarosz to nazwisko odimienne, pochodzące od Hieronima. Pani nazwisko, zanotowane w dokumentac­h w 1410 roku, jest odmiejscow­e, pochodzące od Jaroszewa (Jaroszowa, Jaroszowic). Ale warto pamiętać, że od XV wieku funkcjonow­ał w polszczyźn­ie przymiotni­k jary, oznaczając­y człowieka czerstwego, dziarskieg­o, jak pisze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland