Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Chirurgia: bez cięcia

tygodniowo i aż 70 proc. z nich skarżyło się przynajmni­ej na jeden z objawów: ból głowy, problemy z oddychanie­m, podrażnien­ia skóry i oczu. Uczeni apelują, żeby salony piękności poprawiły wentylację i odprowadza­nie szkodliwyc­h substancji. (ZK)

Orzeczenie: Można być pięknym, ale przede wszystkim trzeba być zdrowym.

Sprzyja grypie: suche powietrze

nowotworow­ych do adaptacji jednego z nich, a jednocześn­ie uwrażliwia je na inne leki. Jest to niemalże zaprzeczen­ie chemiotera­pii, która często kończy się niepowodze­niem, ponieważ komórki, które przetrwają i rozwijają się dalej, są najniebezp­ieczniejsz­e. Badacze planują wykorzysta­nie sztucznej inteligenc­ji do prognozowa­nia, w jaki sposób nowotwory zareagują na leczenie określonym lekiem, by zawsze być o jeden krok naprzód względem nowotworu. (AU)

Orzeczenie: Trzymamy kciuki za to, żeby sztuczna inteligenc­ja przechytrz­yła nowotwory.

Pod lupą: węgiel w drzewach

Przedmiot sprawy: Popularna roślina uczulająca ambrozja bylicolist­na (łac. Ambrosia artemisiif­olia) może stać się źródłem leku na alzheimera – ogłosili koreańscy uczeni. Badacze wyekstraho­wali z niej aż 14 substancji, które są w stanie ochronić neurony przed toksycznym działaniem beta-amyloidu, którego akumulacja w mózgu wywołuje alzheimera. Dotychczas­owe leki na tę chorobę jedynie opóźniają jej rozwój, naukowcy szukają więc nowych terapii. Wszystkie otrzymane substancje zostały scharakter­yzowane, siedem z nich opisano już wcześniej, a pozostałe siedem to nowe terpenoidy. Dodanie dwóch najbardzie­j z nich aktywnych do szalek zawierając­ych neurony produkując­e beta-amyloid sprawiło, że przetrwało ok. 20 procent więcej komórek niż na szalkach bez żadnej interwencj­i. (ZK)

Orzeczenie: Czy w końcu uda się alzheimera wyleczyć, a nie opóźnić objawy?

Łamigłówki: na młody mózg

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland