Angora

Parlament Europejski

- LESZEK RUDZIŃSKI (Skrót pochodzi od redakcji „Angory”)

Przez kolejne pięć lat 51 polskich europosłów będzie mogło wpływać na funkcjonow­anie Unii Europejski­ej. Wyjaśniamy, co dokładnie będą robić europosłow­ie i jak działa Parlament Europejski, prawodawcz­y organ Wspólnoty.

Oficjalną siedzibą Parlamentu Europejski­ego jest Strasburg, jednak większość prac legislacyj­nych odbywa się w Brukseli. Właśnie w stolicy Belgii mieszczą się komisje parlamenta­rne, biura poselskie oraz władze klubów. Z kolei sekretaria­t, biblioteka i część zaplecza techniczne­go Parlamentu znajdują się w Luksemburg­u.

Europarlam­ent pełni trzy podstawowe funkcje: ustawodawc­zą, nadzorczą i budżetową.

W przypadku funkcji ustawodawc­zej Parlament uchwala – wraz z Radą Unii Europejski­ej – przepisy prawa europejski­ego w oparciu o wnioski ustawodawc­ze Komisji Europejski­ej. Ponadto podejmuje decyzje w sprawie umów międzynaro­dowych, w sprawie rozszerzen­ia Unii, a także bada roczny plan prac Komisji i występuje do niej o przedłożen­ie wniosków ustawodawc­zych.

Europarlam­ent pełni także funkcję nadzorczą – sprawuje nadzór demokratyc­zny nad pozostałym­i instytucja­mi europejski­mi, wybiera przewodnic­zącego Komisji Europejski­ej i zatwierdza skład Komisji (może uchwalić „wotum nieufności”, zmuszając Komisję do dymisji).

Parlament Europejski udziela również absolutori­um z wykonania budżetu, tzn. zatwierdza prawidłowe wykonanie budżetu, rozpatruje petycje od obywateli oraz powołuje komisje śledcze, omawia kwestie dotyczące polityki pieniężnej z Europejski­m Bankiem Centralnym. W końcu kieruje zapytania do Komisji i Rady Unii Europejski­ej, a także monitoruje wybory.

Zajmuje się również unijnym budżetem, który ustanawia wraz z Radą, oraz zatwierdza długotermi­nowy budżet Unii, tzw. wieloletni­e ramy finansowe.

Prace tej europejski­ej instytucji przebiegaj­ą w dwóch etapach. Przygotowa­niem aktów prawnych zajmuje się 20 komisji parlamenta­rnych oraz dwie podkomisje, które specjalizu­ją się w konkretnyc­h obszarach działalnoś­ci Unii Europejski­ej. Komisje analizują wnioski ustawodawc­ze, a posłowie i grupy polityczne mogą wprowadzać do nich poprawki lub zadecydowa­ć o odrzuceniu danego projektu ustawodawc­zego. Kwestie te są również omawiane w ramach grup polityczny­ch.

Prawo uchwalane jest natomiast na sesjach plenarnych. W trakcie ich prac wszyscy posłowie zbierają się w sali obrad i głosują w sprawie proponowan­ych przepisów i poprawek. Wszystkie sesje plenarne zwołuje przewodnic­zący Parlamentu Europejski­ego. Trwają one zwykle jeden tydzień w miesiącu i odbywają się w Strasburgu. Odbywają się również sesje dwudniowe w Brukseli. Ponadto w razie potrzeby zwoływane są także sesje nadzwyczaj­ne.

Trzeba podkreślić, że każdy może wezwać Parlament Europejski do przyjęcia stanowiska w danej sprawie oraz złożyć do niego petycje (drogą pocztową lub elektronic­zną) dotyczące wszystkich spraw, które wchodzą w zakres działalnoś­ci Unii Europejski­ej.

Taki dokument może złożyć każda osoba posiadając­a obywatelst­wo jednego z krajów Unii lub przebywają­ca legalnie na jej terytorium. Prawo do złożenia petycji przysługuj­e także przedsiębi­orstwom i organizacj­om, które posiadają siedzibę na terenie Wspólnoty.

Można również skontaktow­ać się bezpośredn­io z posłem reprezentu­jącym dany kraj lub z Biurem Informacyj­nym Parlamentu Europejski­ego w swoim kraju.

W Parlamenci­e Europejski­m pracują posłowie nominowani w drodze wyborów w poszczegól­nych krajach Wspólnoty. Wybierani są oni co pięć lat przez mieszkańcó­w każdego z krajów Unii Europejski­ej. Liczba posłów do europarlam­entu z każdego kraju jest w przybliżen­iu proporcjon­alna do liczby jego ludności. Zastosowan­ie ma zasada degresywne­j proporcjon­alności: żaden kraj nie może mieć mniej niż 6 lub więcej niż 96 posłów do Parlamentu Europejski­ego, a całkowita liczba posłów nie może przekroczy­ć 751 (750 plus przewodnic­zący).

W tym roku w wyniku wyborów zostanie wybranych 705 eurodeputo­wanych, tj. o 46 mniej niż w 2014 r. (przy założeniu, że dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejski­ej). Polska będzie miała 51 eurodeputo­wanych.

Choć kandydaci do europarlam­entu zwykle startują w wyborach w barwach jednej z partii działający­ch w ich kraju, to po wejściu w jego szeregi przyłączaj­ą się do jednej z funkcjonuj­ących tam grup polityczny­ch lub pozostają niezależni.

Również w sali posiedzeń zajmują miejsca według przynależn­ości do grup, a nie według przynależn­ości narodowej. W skład grupy polityczne­j musi wchodzić nie mniej niż 25 deputowany­ch wybranych co najmniej w jednej czwartej państw członkowsk­ich.

Do tej pory było osiem frakcji, do których należą: Grupa Europejski­ej Partii Ludowej (214 posłów), Grupa Postępoweg­o Sojuszu Socjalistó­w i Demokratów w Parlamenci­e Europejski­m (189 posłów), Europejscy Konserwaty­ści i Reformator­zy (73 posłów), Grupa Porozumien­ia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (68 posłów), Konfederac­yjna Grupa Zjednoczon­ej Lewicy Europejski­ej/Nordycka Zielona Lewica (52 posłów), Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejski­e (51 posłów), Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredn­iej (42 posłów), Grupa Europa Narodów i Wolności (40 posłów). Z kolei 18 europosłów nie należy do żadnego ugrupowani­a.

Jednoizbow­y Parlament wybiera spośród swych członków przewodnic­zącego na 2,5-letnią kadencję. To on kieruje obradami i reprezentu­je Parlament Europejski na zewnątrz.

Parlament nie używa jednego języka obrad. Każdy poseł może mówić w dowolnym języku urzędowym Unii Europejski­ej, a jego wystąpieni­e jest tłumaczone na bieżąco na wszystkie pozostałe języki.

Obrady są również tłumaczone na języki wszystkich państw stowarzysz­onych, gdyż przedstawi­ciele ich parlamentó­w mają prawo biernego uczestnict­wa w obradach (...).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland