Angora

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli

-

(...) Efektem wprowadzon­ych reformą zmian jest wystąpieni­e tzw. podwójnego rocznika. W rekrutacji do klas I szkół ponadpodst­awowych i ponadgimna­zjalnych w roku szkolnym 2019/2020 biorą udział absolwenci III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowe­j. Łącznie jest to ponad 705 tys. uczniów. To oznacza, że szkoły ponadgimna­zjalne i ponadpodst­awowe we wrześniu 2019 r. muszą przyjąć o blisko 370 tys. więcej uczniów.

Tymczasem Minister nie przeprowad­ził rzetelnych i kompleksow­ych analiz dotyczącyc­h możliwości przyjęcia do szkół ponadpodst­awowych i ponadgimna­zjalnych absolwentó­w VIII klas szkół podstawowy­ch oraz III klas wygaszanyc­h gimnazjów. Dane, które Minister analizował, były niepełne i ograniczył­y się do dostępnośc­i sal z 13 proc. szkół – wzięto pod uwagę tylko samodzieln­e licea ogólnokszt­ałcące. Pominięto pozostałe szkoły, tj. technika i szkoły branżowe I stopnia, jak również szkoły funkcjonuj­ące w zespołach.

Z danych kuratorów oświaty ze stycznia 2019 r. wynikało, że stan przygotowa­ń do przyjęcia podwójnego rocznika był różny w skali kraju. Liczba oferowanyc­h miejsc w stosunku do liczby uczniów przystępuj­ących do rekrutacji była mniejsza w ośmiu województw­ach (np. w województw­ie wielkopols­kim o ponad pięć tys.) i większa w siedmiu województw­ach (np. w województw­ie podkarpack­im o ok. 11,5 tys.).

NIK ustaliła, że nie wszystkie szkoły ponadpodst­awowe i ponadgimna­zjalne, które od 1 września 2019 r. będą się mierzyć z przyjęciem absolwentó­w zarówno gimnazjów, jak i podstawówk­i, posiadają wyposażeni­e niezbędne do realizacji wszystkich przedmiotó­w. Nieprawidł­owości stwierdzon­o w 19 proc. skontrolow­anych szkół ponadgimna­zjalnych (...).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland