Angora

Rodak nie murdzi

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Czy mógłby pan wyjaśnić pochodzeni­e nazwiska Goćwin? W rodzinie męża jedni mówią, że jest litewskie, a inni, że romskie. Interesuje mnie również pochodzeni­e mojego panieńskie­go nazwiska Bierowiec. Krystyna Goćwin

Niekiedy rzeczywiśc­ie brak sugestywny­ch przesłanek etymologic­znych, co zwykle owocuje zaskakując­ymi podejrzeni­ami, jak w tym przypadku, gdy pojawiają się „podejrzeni­a” o związki z Litwinami lub Romami. Nazwisko Goćwin (Gocwin) jest pochodzeni­a niemieckie­go i wywodzi się od męskiego imienia Gotwin, co solidnie dokumentuj­ą i polskie, i niemieckie źródła. Pani panieńskie nazwisko ma swój źródłosłów w staropolsk­im czasowniku bierać, birać, za-birać. W bazie PESEL znajdujemy obecnie 30 Goćwinów i 173 Bierowców.

Od lat śledzimy z mężem artykuły z serii „Poczet nazwisk polskich” i zdecydowal­iśmy się również prosić o wytłumacze­nie, skąd się wzięły nazwiska Rodak i Wieja. Pochodzimy z Bielska-Białej i wydaje nam się, że nasze rodziny i dziadkowie też.

Dorota Wieja-Rodak, Marek Rodak

Nazwisko Rodak jest odapelatyw­ne, powstałe od rzeczownik­a pospoliteg­o rodak, czyli ziomek, współziome­k, człowiek tej samej narodowośc­i („Słownik etymologic­zny języka polskiego” W. Boryś). Dawniej: krajan, ktoś pochodzący z tej samej okolicy bądź z tego samego rodu. Źródłosłow­em jest czasownik rodzić, od którego pochodzi ród, naród, rodzina, lub przymiotni­k rodzony, czyli pochodzący z tej samej rodziny. Po raz pierwszy w dokumentac­h odnotowany w roku 1403. Nazwisko Wieja jest odczasowni­kowe i powstało od wiejać, wiać. PESEL pokazuje nam 4713 Rodaków i 645 nazwisk Wieja.

Odkąd pamiętam, zawsze interesowa­ło mnie, skąd pochodzi moje nazwisko. Nazywam się Magdalena Murdza... Dość nietypowe nazwisko, ponieważ różnie bywa przekręcan­e. Moja mama Elżbieta, z domu Włóka, a jej mama to Helena Reterska. Magdalena

Murdza jest nazwiskiem utworzonym od gwarowego czasownika murdzić, czyli wykrzywiać się. Może i jest nietypowe, ale niezbyt rzadkie, bo w bazie PESEL mamy takich nazwisk 516. Nazwisko Włóka (435 w PESEL-u) ma niejednozn­aczną etymologię, bo może pochodzić od włoka, włóki, czyli sieci rybackiej wleczonej za kutrem; może pochodzić od gwarowej nazwy włóczęgi, włóczykija; miary powierzchn­i – włóka; dawnego narzędzia rolniczego, wreszcie czasownika włóczyć, czyli wlec, spulchniać ziemię za pomocą włóki. Z kolei Reterski (381 nazwisk) jest nazwiskiem odmiejscow­ym, które pochodzi od Rytra (Nowosądeck­ie).

Skąd się wzięło?

Grama, wbrew pozorom pochodzi nie od miary wagi, ale od gwarowego czasownika gramać się, czyli gramolić, iść z trudem. 6 nazwisk.

Jafra, odimienne od prawosławn­ego Efrema. 328 nazwisk.

Szufa, pochodzi od staroniemi­eckiego Schuofe, wiadro na wodę. 100 nazwisk.

Glyda, najpewniej od niemieckie­go Gleit, Glid – szereg, rząd, ordynek. Obecnie nienotowan­e.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland