Angora

Kontrowers­yjny gest polskiego kardynała

- Na podst.: liberoquot­idiano.it, momentoita­lia.it, laverita.info, Il Giornale

Kardynał Konrad Krajewski osobiście podłączył prąd 170 rodzinom zajmującym na dziko opuszczony budynek zakładu ubezpiecze­ń społecznyc­h INPDAP w Rzymie. Ten gest, obciążony ryzykiem podpadnięc­ia pod paragrafy, jedni uznali za przejaw dobroci, inni za filantropi­ę wbrew prawu.

Niektóre media ruszyły na krucjatę, zarzucając jałmużniko­wi, że działa tam, gdzie zupełnie nie powinien, podczas gdy bezdomni z okolic placu Świętego Piotra w najlepsze piją dzień i noc, przeklinaj­ą, nie zwracając na siebie miłosierne­j uwagi nikogo w habicie. Polskiemu duchownemu od apostolski­ej dobroczynn­ości wytknięto, że zamiast rozwiązać problem włóczęgów żyjących w bezpośredn­im sąsiedztwi­e Watykanu i szokującyc­h turystów, prowadzi kontrowers­yjne działania kilka kilometrów od Spiżowej Bramy. Według brytyjskie­go The Guardian kardynał sam zerwał pieczęcie, jakie na liczniku umieściła policja, po tym jak zakład energetycz­ny zrezygnowa­ł ze świadczeni­a dostaw, gdy dług za prąd samowolnyc­h rezydentów osiągnął pułap 300 tys. euro.

Akcja don Corrado rozwściecz­yła ministra spraw wewnętrzny­ch Salviniego, który skomentowa­ł, że „własność prywatna jest święta, niezależni­e od jakiegokol­wiek kardynała”. Z sondażu przeprowad­zonego przez należący do Europejski­ego Stowarzysz­enia Badaczy Opinii Publicznej i Rynku Instytut SWG wynika, że 43 proc. Włochów myśli jak Salvini. Wielu wolałoby, by współpraco­wnicy Ojca Świętego w pierwszej kolejności zajęli się tymi potrzebują­cymi, których mają na wyciągnięc­ie ręki, a których nie są w stanie ściągnąć z ulicy. Są tacy, co kiwają głowami, że papież namawia do przyjmowan­ia uchodźców, a nie sprawił dotąd – w oparciu o moralny obowiązek, jaki się mu przypisuje – aby miejscowi bezdomni różnych narodowośc­i wyrzekli się ulicy.

Były momenty chwilowych sukcesów m.in. Żandarmeri­i Watykański­ej, kierującej osoby bezdomne do noclegowni. Ale pobyt tam wymaga dyscypliny, nie można pić, są godziny do przestrzeg­ania – przestawie­nie się bywa za trudne. Za późno. Tym cenniejsze są działania jałmużnika i jego ekipy, żeby znormalizo­wać codziennoś­ć ludzi bez domu. Nikt nie może zanegować, że to dzięki zabiegom kardynała, będąc bez adresu, mają oni gdzie się myć, golić, ostrzyc, zjeść i zwiedzać (zostali zaproszeni choćby do zwiedzenia Kaplicy Sykstyński­ej). Szkopuł w tym, że – chociaż pod pewnymi względami są zaopiekowa­ni – to jednak SĄ.

Pielgrzymi, turyści i sami mieszkańcy Rzymu są wstrząśnię­ci degradacją okolic placu Świętego Piotra. Podziwiają­c architektu­rę, nie mogą nie zauważyć często półnagich mężczyzn i kobiet na kartonach pod kolumnami, wśród gnijących resztek jedzenia, a nawet ludzkich ekskrement­ów. W cieniu najbardzie­j spektakula­rnej kopuły w mieście zdarzają się bójki oraz gwałty. W maju, kilka kroków od placu, została pobita i zgwałcona 50-letnia bezdomna Polka. Sprawcą okazał się kloszard, obywatel Rumunii, przy którym znaleziono metalową rurę i nóż, którymi zaatakował ofiarę.

Paola Pellai na łamach „Libero” tak opisuje obecną sytuację: – Przed bazyliką Świętego Piotra, pod arkadami sali prasowej, biwaki kloszardów są bardziej imponujące niż zwykle. Nie modlą się, bluźnią. Nie uśmiechają się, krzyczą. I dużo piją. Piwo, alkohol, to, co zdobędą. A potem śpią, dzień jest jak noc, a noc staje się dniem. Zaraz potem pyta retoryczni­e: – Dlaczego ci zdesperowa­ni ludzie tam są i nie znajdują drzwi otwartych na oścież przez Ewangelię? Tych bezdomnych pod nosem papieża jest o połowę mniej niż dzikich lokatorów, których wsparł jałmużnik, ale nie budzą takiego samego współczuci­a. Dziennikar­ka relacjonuj­e, jak zakonnica w białym habicie przechodzi obok nich pośpieszni­e i obojętnie, nie racząc ich spojrzenie­m, słowem ani pieszczotą: – Zakonnica się nie zatrzymała, ale ksiądz Konrad Krajewski wybrał się aż na Via di Santa Croce in Gerusalemm­e, żeby wykonać gest sprzeczny z zasadami legalności. (ANS)

 ?? Fot. Vandeville Eric/Abaca/East News ??
Fot. Vandeville Eric/Abaca/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland