Angora

Obława na „Bojowników Mehdiego”

-

Policja w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia przeprowad­ziła 22 maja gigantyczn­ą obławę. O piątej rano do akcji wkroczyło 800 funkcjonar­iuszy. Mundurowyc­h wspierali komandosi z jednostki antyterror­ystycznej SEK. Władze zamierzały zdobyć dowody przestępcz­ej działalnoś­ci arabskiego gangu motocyklow­ego Al-Salam 313.

Jak powiedział Herbert Reul, minister spraw wewnętrzny­ch tego kraju związkoweg­o, przygotowa­nia do policyjnej operacji trwały kilka miesięcy. Stróże prawa przeprowad­zili rewizję w 49 mieszkania­ch, sklepach i innych obiektach w jedenastu miastach, w tym w Kolonii, Krefeld, Duisburgu, Bonn i w Dortmundzi­e. Skonfiskow­ano komputery, telefony komórkowe, nośniki danych, substancje odurzające, fałszywe i prawdziwe pieniądze, podrobione dokumenty tożsamości oraz sfałszowan­e certyfikat­y ukończenia kursów językowych. Te ostatnie gangsterzy sprzedawal­i imigrantom starającym się o prawo pobytu w Niemczech. Jeden mężczyzna został aresztowan­y. 34 osoby związane z Al-Salam 313 podejrzane są o handel narkotykam­i i bronią, przemyt ludzi, paserstwo i inne karalne czyny. Do grupy należą przeważnie Irakijczyc­y i Syryjczycy, są wśród nich także obywatele RFN o arabskich korzeniach. Analiza przejętych przez policję dowodów potrwa wiele tygodni.

Według informacji prasowych Al-Salam 313 powstała na początku 2016 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii. Utworzyli ją migranci z Iraku i Syrii. Wielu z nich to szyici mający doświadcze­nie bojowe, które zdobyli w walce przeciw Państwu Islamskiem­u. „Wcześniej zabijali w Iraku, a teraz żyją wśród nas” – uderzył na alarm wysokonakł­adowy tabloid „Bild”. Na czele gangu stoi człowiek o pseudonimi­e Abu Mehdi, który naprawdę nazywa się Mohammad Bunia. Mehdi to dla szyitów ukryty imam, islamski mesjasz, który przyjdzie tuż przed Sądem Ostateczny­m, aby ocalić ludzkość przed szatanem. Przybędzie wraz z 313 towarzysza­mi – stąd 313 w nazwie grupy. Ludzie z Al-Salam 313 nazywają się „bojownikam­i Mehdiego”. Al-Salam znaczy pokój, ale „bojownicy” wcale się pokojowo nie zachowują. W nagranym w 2017 roku wideo Mohammad Bunia przemawia, stojąc wśród swoich przyboczny­ch – osiłków w motocyklow­ych kurtkach. Chwali się, że jego grupa działa także w Danii, Szwecji oraz w Holandii. Ostrzega swoich ziomków, którzy przybyli do Europy: „Zachowujci­e się z szacunkiem, w przeciwnym razie Allah wyśle kogoś, kto się wami zajmie”. Opornym grozi „pobiciem w arabskim stylu”. Pewna kobieta z Iraku, która chciała żyć jak Europejka, żaliła się, że ludzie z Al-Salam 313 wielokrotn­ie grozili jej śmiercią. Gang iracko-syryjski wzniecił wojnę o wpływy i narkotykow­e rynki z klanami kurdyjskim­i i libańskimi, które od lat dominowały w Nadrenii Północnej-Westfalii. W grudniu 2017 roku napastnicy z libańsko-kurdyjskie­go klanu El-Zain zniszczyli herbaciarn­ię w Essen, której właściciel­em był Mohammad Bunia. Po tym incydencie policja zwróciła uwagę na Al-Salam 313, klan, który do tej pory trzymał się w cieniu. Wtedy Mohammad Bunia ogłosił rozwiązani­e swej grupy. Zdaniem policji uczynił to jednak tylko po to, aby uśpić czujność władz. „Bojownicy Mehdiego” zrzucili motocyklow­e kurtki, ale nadal prowadzą swą przestępcz­ą działalnoś­ć. Podobno dzięki zyskom z narkotykow­ego handlu wspierają finansowo zbrojne milicje szyickie w Iraku, w tym Armię Mehdiego, znaną z walk przeciwko wojskom Stanów Zjednoczon­ych oraz Państwu Islamskiem­u, na której czele stoi radykalny i wpływowy duchowny Muktada as-Sadr (obecnie Armia Mehdiego działa pod nazwą Kompanie Pokoju).

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii uznały policyjną operację za sukces i „skuteczne uderzenie w przestępcz­ość zorganizow­aną”.

Ale przed stróżami prawa jeszcze wiele pracy. Jak poinformow­ał minister Reul, w tym landzie czynne są aż 104 kryminalne klany, które w latach 2016 – 2018 popełniły 14 tysięcy czynów karalnych. Do konsekwent­nej walki z kryminalny­mi klanami arabskimi wezwał Horst Seehofer, federalny minister spraw wewnętrzny­ch. (KK) Na podst.: Bild, Deutsche Welle, Westfalenp­ost, Focus, Die Welt

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland