Angora

Gucio nie ma ojca i faktycznie nic w ulu nie robi

Ciekawostk­i z życia pszczół

- Nr 108 (10 V). Cena 3,80 zł (aga)

Miód się nie psuje. W Gruzji znaleziono dzban miodu sprzed 5500 lat.

Miód znaleziony podczas wykopalisk w 2012 roku nadawał się do spożycia. Był skrystaliz­owany, jak powinien zachować się prawdziwy miód, a lekkie podgrzanie go przywrócił­o pożądaną konsystenc­ję. Zamknięty miód nie psuje się dzięki silnym właściwośc­iom antybakter­yjnym. Miód nie wymaga pasteryzac­ji, przeciwnie, traci cenne właściwośc­i powyżej 40 stopni Celsjusza.

Pszczoły mają precyzyjną nawigację. Dziennie można przesunąć ul tylko o pół metra.

Po przestawie­niu ula o kilka metrów pszczoły będą krążyć nad poprzednim miejscem. Przyjmuje się, że dziennie można przesunąć ul o pół metra.

Jeśli pszczelarz chce przestawić ul o kilka metrów, wywozi pszczoły co najmniej pięć kilometrów od swojej pasieki i po kilku dniach przywozi je z powrotem. Pszczoły zdążą zapomnieć stare miejsce i zachowają się na nim jak na nowym.

Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.

W pierwszej kolejności kierują się ku kwiatom niebieskim i żółtym. Po co więc rośliny wytwarzają czerwone kwiaty, skoro nie widzą ich pszczoły? Pszczoły dostrzegaj­ą je dzięki domieszce niebieskie­go i nadfioletu.

Truteń ma tylko matkę. Odkrył to ks. Jan Dzierżon.

Popularny Gucio, leniwy truteń z „Pszczółki Mai”, w ulu faktycznie robi niewiele. Ogranicza się do zapładnian­ia królowej. Trutnie nie noszą nektaru i pyłku i na dodatek trzeba je karmić. Rozwijają się z jaj niezapłodn­ionych przez królową. To jeden z nielicznyc­h przykładów partenogen­ezy, która polega na powstaniu życia z komórki jajowej bez udziału plemnika. Odkrywcą partenogen­ezy u pszczół był Jan Dzierżon (1845), polski pszczelarz i naukowiec. Jego teoria była przez wiele lat powodem gwałtownyc­h sporów naukowych, ponieważ wtedy wierzono, że każdy organizm musi mieć ojca i matkę.

W ciągu całego życia pszczoła produkuje jedną łyżeczkę miodu.

Aby wytworzyć kilogram miodu, pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland