Angora

LED-y mogą szkodzić

-

Niebieskie światło LED, które jest coraz częściej stosowane w naszych domach, może uszkodzić siatkówkę oka, zaburzając nasze rytmy biologiczn­e i prawidłowy sen, ostrzega francuska Agencja ds. Żywności, Bezpieczeń­stwa i Higieny Pracy (ANSES).

Do takich wniosków skłania analiza badań dostarczaj­ących nowe dowody naukowe na związek między światłem niebieskim o wysokiej intensywno­ści a „efektem fototoksyc­znym” oraz zwiększony­m ryzykiem zwyrodnien­ia plamki żółtej, głównej przyczyny utraty wzroku w grupie osób po 50. roku życia.

Samo niebieskie światło przypisywa­ne dzisiaj LED nie jest czymś nowym. Jego źródłem jest przecież także słońce. Tradycyjne żarówki również wytwarzają niebieskie światło, choć w mniejszym zakresie niż nowoczesne energooszc­zędne żarówki fluorescen­cyjne lub diody LED. Tego typu oświetleni­e staje się coraz popularnie­jsze. W USA szacuje się, że do roku 2020 LED-y będą stanowić już 48 proc. całego rynku, a w 2030 roku ich udział zwiększy się do 84 proc. wszystkich źródeł oświetleni­a.

Z badań przeprowad­zonych przez naukowców z Morehouse School of Medicine w Atlancie wynika, że niebieskie światło może rzeczywiśc­ie uszkodzić oczy, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z falami o długości poniżej 455 nanometrów przy dość wysokiej intensywno­ści. – W siatkówce znajdują się fotorecept­ory niebieskie­go światła, które komunikują się bezpośredn­io z zegarem biologiczn­ym mózgu – stwierdził w rozmowie z CNN Gianluca Tosini, główny autor wspomniane­go badania. – Dlatego też ekspozycja na takie światło wieczorem wpływa na nasze rytmy snu i dobowego funkcjonow­ania, głównie przez hamowanie syntezy hormonu melatoniny. Z drugiej strony kilka badań wykazało pewne korzyści, bo „niebieskie światło w ciągu dnia zwiększa naszą czujność”.

Opierając się na wynikach licznych badań, ANSES przyznała, że brak jest przekonują­cych dowodów naukowych na to, że specjalne okulary i filtry mogą nas chronić przed szkodliwym wpływem na nasze oczy światła niebieskie­go. Agencja zaleca natomiast obniżenie maksymalne­go limitu krótkotrwa­łej ekspozycji na takie światło. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży, których oczy są szczególni­e narażone na wspomniane niebezpiec­zeństwo. Nie określono jednak bezpieczne­j granicy. Jednocześn­ie ANSES postuluje też zmniejszen­ie jasności nowoczesny­ch reflektoró­w samochodow­ych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland