Angora

Ewa Wachowicz i Marek Brzeziński o gotowaniu

W KUCHNI EWY WACHOWICZ

-

O tym, że uwielbiam góry oraz góralską kuchnię, wspominała­m już wielokrotn­ie. Przyroda oraz pozytywne nastawieni­e do życia ludzi, którzy zamieszkuj­ą te tereny, inspirują mnie i przyczynia­ją się do tego, że czuję się lepiej. Dzisiaj chciałabym przekonać Was, że tamtejsza kuchnia i zwyczaje kulinarne zasługują na uwagę. Co powiecie na szakszukę o góralskim zabarwieni­u?

Mówiąc „szakszuka”, mamy na myśli danie typowe dla kuchni tunezyjski­ej. W dosłownym tłumaczeni­u oznacza to po prostu wielki bałagan. Ta potrawa to nic innego, jak jajka przyrządzo­ne na patelni z sosem pomidorowy­m oraz różnego rodzaju dodatkami i przyprawam­i. W ostatnim czasie szakszuka zyskuje w Polsce coraz większą popularnoś­ć. Sprawdza się bowiem jako pożywne śniadanie, lunch oraz kolacja. Niektórzy serwują ją nawet na obiad.

No dobrze, skoro już szakszuka zyskała nasze uznanie, to dlaczego nieco nie poeksperym­entować? Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na szakszukę w góralskim wydaniu. Inspiracją do stworzenia potrawy nie była kuchnia tunezyjska, ale tradycyjna, lokalna kuchnia małopolska. Przepis na jajka w śmietanie z chrzanem znalazłam wśród receptur z przysiółka Przysłop leżącego między Zawoją a Stryszawą. Co ciekawe, u mnie w domu jadało się podobne jajka, jednak bez chrzanu.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani co do tego, czy aby na pewno warto postawić na taki posiłek, to powołam się na właściwośc­i jajek. Jeszcze jakiś czas temu podawano w wątpliwość ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie dietetycy są zgodni co do tego, że jajka mają tyle cennych składników, że warto je jeść nawet co drugi dzień. Substancje, jakie są w nich zawarte, mają wpływ na prawidłowe funkcjonow­anie organizmu. Jaja można serwować na wiele sposobów: jajecznica, omlet, sadzone, jajka po benedyktyń­sku…

Dlaczego więc nie skosztować „góralskiej szakszuki”? Poniżej znajdzieci­e niezbędne produkty oraz instrukcję do jej przygotowa­nia. Proces ten nie jest zbyt skomplikow­any, więc warto eksperymen­tować. Kto wie, może to danie stanie się Waszym ulubionym? Gorąco polecam!

Składniki:

2 pomidory 1 łyżka masła 1 ząbek czosnku ½ papryki żółtej kawałek kiełbasy wiejskiej sól pieprz 2 jajka

Do podania:

oscypek szczypior

Opis przygotowa­nia:

1. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki. Kiełbasę pokroić w plasterki, a paprykę w drobną kostkę.

2. Na rozgrzanym maśle podsmażyć posiekany czosnek, dorzucić plasterki kiełbasy oraz paprykę.

3. Po chwili dodać pomidory, przyprawić solą i pieprzem.

4. Smażyć przez kilka minut. Następnie wybić jajka i je posolić.

5. Wstawić do piekarnika, by białko się ścięło.

6. Podawać na patelni – posypane startym oscypkiem i zieleniną.

 ?? Fot. A. Chmielowsk­i ??
Fot. A. Chmielowsk­i
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland