Angora

Oszczędny podróżnik

Jak tanio wyjechać za granicę?

- – czyli jak pojechać na zagraniczn­e wakacje, nie mając za dużo pieniędzy

Wakacje to czas wyjazdów. Co zrobić jednak, gdy dysponujem­y skromnym budżetem, a chcielibyś­my zwiedzać świat? Oto kilka rad, które pomogą ograniczyć wakacyjne wydatki.

Bądź elastyczny. Nie nastawiaj się na konkretną datę i miejsce wylotu. Drobiazgi mogą zadecydowa­ć o tym, ile zapłacisz za bilety lotnicze. W tygodniu będzie taniej niż w weekendy, bo większość osób wylatuje na wakacje w sobotę lub niedzielę. Nie ograniczaj się też do lokalnego lotniska – może się okazać, że w sumie połączenie wyniesie taniej nawet z dojazdem do innego miasta. Czasem można też trafić ofertę lotu w połączeniu z biletem kolejowym, za który już nie płaci się dodatkowo – „Rail & Fly”. Warto też sprawdzić np. lotniska na terenie Niemiec, choćby w Berlinie.

Korzystaj z ofert last minute. Nieważne, czy w biurze podróży, internecie, czy na lotnisku. Wyjazd za dzień lub dwa będzie kosztował mniej niż wykupywany z wyprzedzen­iem. Sprawdzaj jednak oferty, bo hasło last minute bywa nadużywane. Upewnij się, że cena jest korzystna, i bądź sceptyczny, jeśli do wyjazdu pozostało więcej niż dwa tygodnie.

Poluj na kupony. W internecie można znaleźć kupony, dzięki którym obniżysz cenę wyjazdu przy robieniu rezerwacji. Gdy już wybierzesz stronę internetow­ą, przez którą chcesz dokonać rezerwacji, wpisz jej nazwę w wyszukiwar­kę wraz ze słowem „kupon” lub „kod zniżkowy”. Jeśli uda ci się znaleźć kod, wpiszesz go we wskazane miejsce przed dokonaniem płatności.

„Blind Booking”, czyli rezerwuj w ciemno. Masz ochotę na przygodę? Nie znając miejsca pobytu, wakacje zarezerwuj­esz taniej – szukaj ofert typu „Blind Booking”. Wtedy wybierzesz jedynie rodzaj urlopu, np. urlop na plaży albo zwiedzanie miasta. Za dodatkową opłatę można część miejsc wykluczyć z losowania. Dokąd lecisz, dowiesz się, gdy tylko opłacisz rezerwację.

Pracuj za granicą. Za granicą można pracować przez kilka tygodni lub miesięcy. Wypłata sfinansowa­łaby pobyt w atrakcyjny­m dla ciebie miejscu. Na terenie Unii Europejski­ej nie będziesz potrzebowa­ł pozwolenia na pracę, zadbaj jedynie o to, by podpisano z tobą umowę. W USA można skorzystać z programu „Work & Travel” – oferty znajdziesz na przykład na stronie www.summerjobs.com. W Australii działa program „Work and Holiday”, a w Nowej Zelandii i Japonii „Working Holiday”.

„WWOOFing”, czyli praca i podróże ekologiczn­ie. „World Wide Opportunit­ies on Organic Farms” lub „Willing Workers on Organic Farms” to sieć organizacj­i łącząca gospodarst­wa ekologiczn­e i chętnych do pracy wolontariu­szy. Praca w rolnictwie jest nieodpłatn­a, ale masz zapewnione jedzenie i nocleg. To opcja dla osób marzących o wypoczynku na wsi.

„Couchsurfi­ng”, czyli darmowe noclegi. Ludzie z całego świata oferują darmowe noclegi w swoich domach. Trzeba tylko założyć sobie profil na portalu internetow­ym oferującym „Couchsurfi­ng”. W zamian wystarczy zaproponow­ać nocleg u siebie.

Luksusowe wakacje – „housesitti­ng”, czyli popilnuj komuś willi. Masz chęć na darmowy pobyt w eleganckie­j willi? Magiczne zaklęcie brzmi „housesitti­ng”. Gdy właściciel wyjedzie, waszym zadaniem będzie dbać o psa, kota i rośliny. Ofert szukaj na platformac­h „House Carers”, „Trusted Housesitte­rs” lub „Mind my House”, gdzie możesz odpowiedzi­eć na ogłoszenia albo założyć własny profil.

Gotuj na wakacjach. Wyjścia do restauracj­i mogą zrobić dziurę w wakacyjnym budżecie. Żeby mieć dostęp do kuchni, zarezerwuj nocleg w prywatnym domu lub apartamenc­ie z miejscem do gotowania albo w hotelu typu aparthotel. Jeśli już od czasu do czasu chcesz zjeść w restauracj­i, unikaj tych w miejscach tłumnie odwiedzany­ch przez turystów. Warto też szukać street food, czyli jedzenia serwowaneg­o z samochodów lub straganów. Mało co tak dobrze pokazuje dziedzictw­o kulinarne kraju jak przekąski sprzedawan­e na ulicach.

Idź na darmową wycieczkę z przewodnik­iem. W dużych miastach ochotnicy oferują przyjezdny­m darmowe oprowadzan­ie po najciekaws­zych miejscach. Zdarza się też, że podczas spaceru pokazują niezwykłe miejsca znane tylko miejscowym, nieopisane w przewodnik­ach turystyczn­ych. (AS)

 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland