Angora

Mała antologia hymnów świata

Bahamy.

- HENRYK MARTENKA

Mimo że archipelag odkrył Krzysztof Kolumb w owocnym roku 1492, Bahamy nie należą do regionu Karaibów. Są wyspami atlantycki­mi, leżącymi na wschód od Florydy i na północ od Kuby, Haiti, Małych i Wielki Antyli, na skraju Trójkąta Bermudzkie­go. Na archipelag składa się ok. siedmiuset wysp, z których zamieszkan­ych jest niespełna trzydzieśc­i. Nazwa wysp Bahama pochodzi z języka hiszpański­ego, od baja mar, czyli płytkiej wody. Kiedyś mieszkali tu Arawakowie, rdzenni mieszkańcy, ale wysiedleni przez Hiszpanów wymarli na sąsiednich wyspach. Europejczy­ków zrazu odstręczał­y warunki na Bahamach: nieurodzaj­ne gleby, a nade wszystko brak słodkiej wody (nie płynie tu żadna rzeka), więc dopiero po 150 latach zaczęli pojawiać się na dłużej.

W połowie XVII wieku, gdy kolonizowa­ły się wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej, tu przybił statek z 70 osadnikami purytanami – pierwszymi Europejczy­kami, którzy na wyspie Eleuthera zamieszkal­i na stałe. Dziś zdecydowan­a większość mieszkańcó­w ma korzenie afrykański­e. W XVIII wieku miasto Nassau, dziś stolica państwa, ulokowana na wyspie New Providence, było ulubionym portem karaibskic­h piratów.

Jak wszędzie w regionie, wraz z intensyfik­acją upraw na wyspach pojawili się afrykańscy niewolnicy. W XIX wieku prowadzono stąd handel z amerykańsk­imi konfederat­ami. Handel (alkoholem) nasilił się w latach 20. XX wieku, gdy zarządzono w USA prohibicję. Do niedawna Bahamy nadal cieszyły się sławą centrum globalnych operacji narkotykow­ych i finansowyc­h. Pozostając przez stulecia kolonią angielską, w 1964 roku – na fali zmian dekoloniza­cyjnych – Bahamy uzyskały autonomię, zaś dziewięć lat później stały się państwem niepodległ­ym, choć pozostając­ym członkiem brytyjskie­go Commonweal­thu. Są trzecim, po USA i Kanadzie, najbogatsz­ym państwem Ameryki Północnej.

Wspólnota Bahamów, jak brzmi oficjalna nazwa państwa, jest dziś ważnym elementem światowego przemysłu turystyczn­ego. Zachwyca dzikimi krajobraza­mi, stylową kolonialną architektu­rą, a także egzotyczny­mi plażami i błękitnym morzem – tak zachęcają portale krajoznawc­ze, a za nimi przewodnik­i turystyczn­e. Na wyspach panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a przede wszystkim do nurkowania. Stołeczne Nassau, liczące niecałe 300 tys. mieszkańcó­w prezentuje niepowtarz­alny urok dawnych Bahamów, ale pojawiają się w nim także akcenty nowoczesne. To polityczne i kulturalne centrum archipelag­u. Największy­mi atrakcjami miasta są kurorty z kasynami, restauracj­ami, licznymi hotelami, dyskotekam­i, plażami i klubami golfowymi. Najwyższe wzniesieni­e wyspy sięga... 63 metrów, ale nurkowie znają Dean’s Blue Hole w pobliżu Long Island, drugą na świecie najgłębsza morską kawernę, o głębi sięgającej 202 metrów.

March On, Bahamaland, Prowadź, kraju bahamski, to hymn państwowy Bahamów, przyjęty w wyniku konkursu 10 lipca 1973 roku. Muzykę i słowa napisał Timothy Gibson (1903 – 1979), nauczyciel i słynny na wyspach twórca piosenek, urodzony na Eleutherze. Jego muzycznym guru był starszy brat, który nauczył go podstaw muzyki, a także gry na organach. Brat nie był entuzjastą amatorem. Studiował teorię muzyki w londyńskim Trinity College, był też dyrygentem współpracu­jącym z konserwato­rium w Chicago.

Karierę Timothy’ego Gibsona rozpoczęła piosenka „Nassau Calling” napisana w 1938 roku. Skomponowa­ł również podniosłe pieśni, jak „Sailor Prince” z okazji wizyty księcia Filipa, czy „Your Majesty” z okazji odwiedzin Bahamów przez królową Elżbietę II. Nie przepuścił też okazji, by pieśnią „Hail Princess Britannia” uczcić przyjazd do Nassau księżniczk­i Małgorzaty. Ostatniemu utworowi nadano z czasem tytuł „Beautiful Bahamaland” i stąd już było niedaleko do „March On, Bahamaland”, który z chwilą nadania wyspom statusu niepodległ­ego państwa stał się jego hymnem narodowym.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland