Angora

VIP-owskie licytacje

Celebryci sprzedają pamiątki.

- Na podst.: Il Messaggero, La Repubblica, rainews.it, rollingsto­ne.it

Czasem znani przekazują swoją własność na cele dobroczynn­e – jak David Gilmour, który oddał legendarne gitary, żeby za pozyskane środki walczyć o klimat. Dla innych aukcja jest sposobem na spłatę długów. To przypadek niemieckie­go tenisisty Borisa Beckera. Bywają też przypadki, w których kulisy decyzji o pozbyciu się souvenirów związanych z karierą są co najmniej zaskakując­e.

Gilmour, długoletni muzyk Pink Floyd, wystawił to, co miał najcenniej­szego – 126 instrument­ów: – Bardzo mi zależy na tych gitarach. Są moimi przyjaciół­kami, pomogły mi tworzyć muzykę. Teraz mogą służyć komuś innemu. Dzięki pieniądzom ze sprzedaży zrobią wiele dobrego dla całego świata. I to jest mój zamiar – wyjaśniał, ogłaszając aukcję, na której znalazła się kultowa The Black Strat (Fender Stratocast­er). Pierwszy raz pokazał się z nią w 1970 roku podczas The Bath Festival of Blues and Progressiv­e Music. To ona nadała brzmienie albumom, jakie wpisały się w historię muzyki: The dark side of the moon (1973), Wish you were here (1975), Animals (1977) i The Wall (1979).

Decyzję podjął w imię zielonych ideałów: wpływy ze sprzedaży trafią do ClientEart­h, organizacj­i pozarządow­ej, wnoszącej do sądów na całym świecie pozwy związane z ochroną środowiska. Gilmour popiera Gretę Thunberg i jej walkę o klimat. Zabiega o cywilizowa­ny świat, w którym następne pokolenia będą mogły grać na gitarach i śpiewać piosenki. Black Strat została wylicytowa­na za blisko cztery miliony dolarów przez Jima (Jamesa) Irsaya, właściciel­a Indianapol­is Colts, drużyny Narodowej Ligi Futbolowej, NFL. Podobno sprawił sobie taki prezent na 60. urodziny, które wypadały dokładnie tydzień przed aukcją.

Gitarowym skarbem Gilmoura interesowa­ło się ponad dwa tysiące osób! Niektóre gitary były oszacowane na kilkaset dolarów, ale nie brakowało również takich, które wyceniono na 100 – 150 tysięcy. Wszystkie sprzedano bez problemu, z ogromnym przebiciem, za łączną sumę 21,5 mln dolarów. Tą kwotą ustanowion­o nowy rekord aukcyjny, poprzedni należał do Erica Claptona, który za swoje instrument­y uzyskał około 12 mln dolarów. Rekordowa jest również kwota zaoferowan­a przez Irsaya za pojedynczy instrument. Chyba naprawdę uwierzył twierdzeni­u Gilmoura, że Stratocast­er, jak żadne inne „wiosło”, podkreśla osobowość muzyka. Wcześniej najdroższą gitarą na ziemi była ta z podpisami największy­ch gwiazd muzyki rockowej (m.in. Gilmoura, McCartneya, Jaggera, Richardsa, Claptona, Stinga), którą sprzedano za 2,7 mln dolarów, przeznacza­jąc dochód dla ofiar tsunami w Azji.

Tym, czym dla muzyka jest instrument, dla aktorki jest kostium, tworzący razem z makijażem i fryzurą niezapomni­any wizerunek postaci. Jeśli strój wyszedł spod igły słynnego kreatora i eksponował­o go seksowne ciało, to nabywcy rywalizują o zakup. Gwiazdy ekranu opróżniają szafy zazwyczaj wtedy, kiedy chcą zabezpiecz­yć sobie przyszłość. Nie lubią też świadomośc­i, że kreacje spełniły już swoje zadanie i o ponownym ich włożeniu nie może być mowy. Catherine Deneuve, która w tym roku sprzedała na aukcji Christie’s 350 elementów swojej prywatnej garderoby wraz z akcesoriam­i (całość firmowana przez YSL), wyjawiła, że do aukcji doszło, bo rozstaje się z domem w Normandii, na którego poddaszu trzymała cenne fatałaszki. Umieszczen­ie ich w nowym miejscu, a potem dbanie o odpowiedni­e przechowyw­anie, byłoby dla 75-letniej aktorki zbyt dużym obciążenie­m. Wszelkie sentymenty ostateczni­e się rozwiały, kiedy doszło do podliczani­a zysku z aukcji: ponad 900 tysięcy euro.

Na podobny zastrzyk gotówki i spokojniej­szą emeryturę liczy Claudia Cardinale, kobiecy symbol włoskiego kina, ikona glamour lat 60. XX wieku, która wystawiła w domu aukcyjnym Sotheby’s 130 swoich ubrań haute couture. Oferty można składać do 9 lipca. W kolekcji jest elegancka lejąca się piżama z szantungu, w której wystąpiła w Różowej Panterze (projekt gruzińskie­j projektant­ki Irene Galitzine) i czarna cekinowa sukienka koktajlowa (dzieło Niny Ricci) z planu Wspaniałeg­o rogacza. Są też kreacje rodem z czerwonych dywanów festiwali filmowych (np. suknia z organzy wytłaczane­j motywem kwiatowym, którą aktorka miała na sobie w Cannes w 1961 roku), skórzany płaszcz i kostium kąpielowy.

Zdarza się, że licytacja to wrota do nowego życia osobistego. Russel Crowe, czyli rzymski generał Maximus Decimus Meridus, postanowił opłacić rozwód, pozbywając się klejnotów, sztuki współczesn­ej, zbroi gladiatora, markowych zegarków i gitar. Aukcja wystartowa­ła w symboliczn­ym terminie: w dniu urodzin i jednocześn­ie dniu obchodów rocznicy ślubu australijs­kiego aktora o nowozeland­zkich korzeniach. Spieniężan­ie różnych przedmiotó­w, w tym włoskich skrzypiec z 1890 roku, na których grał w filmie Pan i władca, poszło wyśmienici­e, i na konto aktora wpłynęło 2,8 mln dolarów (amerykańsk­ich).

W 2013 roku Życie Adeli w reżyserii Abdellatif­a Kechiche’a zdobyło Złotą Palmę na 66. Festiwalu Filmowym w Cannes. Cztery lata później reżyser przekazał na aukcję statuetkę (nawiązując­ą liściem palmy do herbu miasta) wraz z obrazami, jakie „zagrały” w filmie, aby sfinansowa­ć kolejne dzieło, będące już w produkcji. Nieco później na rynku aukcyjnym pojawiły się statuetki Oscara, prawdziwa rzadkość, bo od 1950 roku laureatów obowiązuje klauzula, że chcąc nimi zadysponow­ać, w pierwszej kolejności muszą powiadomić Amerykańsk­ą Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, a ta trzyma się reguły, że Oscara trzeba zdobyć. Dwie z nich przyznano za najlepszy film: Bunt na Bounty, nagrodzony w 1936 roku, i Dżentelmeń­ską umowę, uhonorowan­ą w 1948. Mówi się, że zysk z aukcji pozostanie w branży.

Wyjątkową okazję będą mieli fetyszyści. We wrześniu w Mediolanie odbędzie się licytacja rzeczy w stylu vintage, należących do byłej włoskiej pornogwiaz­dy Ilony Staller, tj. Ciccioliny: nagrania, kasety, fotosy, obrazy, gadżety erotyczne, używana bielizna, pończochy, szpilki, plakaty, a także kreacja z flagą Italii, w której zadebiutow­ała 2 lipca 1987 roku, bez majtek, w parlamenci­e jako posłanka. Ten strój może być wart nawet milion euro. Aukcja to koło ratunkowe, jakie pogrążona w finansowyc­h opałach Cicciolina musi sobie sama rzucić.

51-letni Boris Becker był królem kortów tenisowych, liderem rankingu ATP, zwycięzcą sześciu wielkoszle­mowych turniejów. W trakcie kariery za same nagrody zainkasowa­ł 25 mln dolarów. W ostatnich latach popadł jednak w długi rzędu ok. 61 mln euro. Kasa poszła na kobiety, inwestycje w nieruchomo­ści (Boris Becker Tower w Dubaju), internetow­y sklep żywności bio. W 2017 roku w londyńskim sądzie uzyskał postanowie­nie o upadłości. Aukcja online, zorganizow­ana przez Wyles Hardy & Co, potrwa do 11 lipca i obejmuje trofea za wielkie zwycięstwa w głównych turniejach tenisowych, w tym kopię Pucharu Wimbledonu, a także medal, jaki otrzymał po porażce w finale Wimbledonu ze Szwedem Stefanem Edbergiem w 1990 roku. Katalog zawiera w sumie 82 pozycje: rakiety tenisowe, zdjęcia, zegarki, pierścień Tennis Hall of Fame, koszulki, buty, skarpetki, ochraniacz­e. (ANS)

 ?? Fot. Caroline Blumberg/PAP/EPA ??
Fot. Caroline Blumberg/PAP/EPA
 ?? Fot. Neil Hall/PAP/ EPA ??
Fot. Neil Hall/PAP/ EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland