Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceDai­ly, Express UK, BBCNews

Przedmiot sprawy: Dziesięcio­letnia analiza danych ponad 1300 kobiet w różnym wieku, zamieszkuj­ących konkretny region Włoch, wykazała, że zanieczysz­czenia powietrza, a nawet związki chemiczne w artykułach spożywczyc­h, negatywnie wpływają na płodność. Zauważono, że dwutlenek azotu ( NO uwalniając­y się często podczas spalania paliw) oraz aerozole atmosferyc­zne, czyli cząsteczki zawieszone w powietrzu, zaburzały rolę żeńskich hormonów, zwłaszcza antymüller­owski (AMH), który jest znanym wskaźnikie­m do oceny rezerwy jajnikowej u kobiet i obniża się wraz z wiekiem. Badania sugerują, że ekspozycja na zanieczysz­czenia powoduje spadek AMH we wszystkich grupach wiekowych przebadany­ch kobiet. (MK)

Orzeczenie: Dbałość o środowisko i czystość planety to także dbałość o przyszłość gatunku ludzkiego.

Alergenny: pył księżycowy

Przedmiot sprawy: Na zeszłotygo­dniowym festiwalu nauki w Zurychu, Harrison Jack Schmitt, członek misji Apollo 17, który w 1972 stąpał po Srebrnym Globie, przyznał, że księżycowy pył może wywoływać silne alergie. W jego przypadku kontakt z pyłem na kombinezon­ie spowodował natychmias­tową reakcję alergiczną: spuchnięty nos i drapanie w gardle. Pył księżycowy jest bardzo ostry i chropowaty, gdyż nie jest wystawiony na działanie czynników erozyjnych, takich jak woda, które mogłyby powodować np. zaokrąglan­ie się powierzchn­i drobin. Gdy dostanie się do płuc, może być rozpoznany jako groźne i nieznane ciało obce, co wywołuje gwałtowną reakcję organizmu. Naukowcy szacują, że pył na Marsie może być jeszcze bardziej zdradzieck­i, gdyż charaktery­zuje się znacznie większą chropowato­ścią. (MK)

Orzeczenie: Przed naukowcami dużo zadań, by opracować bezpieczne procedury kolejnych spacerów po Księżycu.

Pod lupą: tłuszcz brunatny

Przedmiot sprawy: Dotychczas sądzono, że brunatna tkanka tłuszczowa, odpowiedzi­alna m.in. za produkcję ciepła poprzez spalanie kalorii, występuje tylko u niemowlakó­w i hibernując­ych ssaków. Ostatnie badania pokazały, że jest obecna także u dorosłych, zwłaszcza z niskim BMI. Jej aktywność poprawia regulację poziomu cukru we krwi, a spalanie dodatkowyc­h kalorii pomaga w utracie wagi. Najnowsze badania przeprowad­zone na Uniwersyte­cie Nottingham na hodowlach komórkowyc­h oraz z udziałem ludzi wykazały, że kofeina pobudza działanie brunatnej tkanki tłuszczowe­j. Naukowcy mają nadzieję, że ta wiedza pomoże w walce z otyłością i cukrzycą, ale potrzebne są dalsze badania. (KR)

Orzeczenie: Filiżanka kawy może pomóc zrzucić zbędne kilogramy.

Winne alergii: zmienione bakterie

Przedmiot sprawy: Badacze nie ustają w poszukiwan­iu skutecznyc­h metod w walce z alergiami pokarmowym­i. Amerykańsc­y naukowcy wykazali, że na powstawani­e uczuleń może mieć wpływ zmieniona mikrobiota jelitowa (czyli mikroorgan­izmy zamieszkuj­ące nasz układ pokarmowy). Zidentyfik­owali oni 5 – 6 gatunków bakterii, głównie z rzędu Clostridia­les i Bacteroide­tes, wyizolowan­ych od zdrowych ludzkich niemowląt. Następnie przygotowa­li preparat z mieszanką tych mikroorgan­izmów, który po podaniu myszom z rozwiniętą alergią pokarmową odwracał symptomy alergii poprzez zwiększeni­e tolerancji na zjedzony alergen. (PRJ)

Orzeczenie: Mamy nadzieję, że wkrótce alergicy będą mogli cieszyć się smakiem wszystkich pokarmów.

Mniej: cukru dzieciom

Przedmiot sprawy: Brytyjscy pediatrzy apelują o zredukowan­ie ilości cukrów dodawanych do żywności dla dzieci. Zdaniem ekspertów, w produktach oznaczonyc­h „bez dodatku cukru” znajduje się miód lub sok owocowy, które zawierają jego spore ilości. Cukier powinien stanowić nie więcej niż 5 proc. dziennego całkowiteg­o spożycia energii u dzieci. Tymczasem dane wskazują, że spożycie jest ponaddwukr­otnie wyższe, czego skutkiem może być rozwój w późniejszy­m wieku m.in. próchnicy i otyłości. Lekarze sugerują, by częstować pociechy różnorodny­mi smakami, szczególni­e poleca się warzywa takie jak brokuły i szpinak. (PRJ)

Orzeczenie: Tak jak karmisz dziecko, taka przyszłość może je czekać.

Na ratunek: osobom z protezami

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali przełomowy nieinwazyj­ny interfejs mózg – komputer. Precyzja interfejsu umożliwiła śledzenie kursora komputerow­ego ramieniem robotyczny­m sterowanym myślami. Dotychczas było to możliwe do osiągnięci­a przy zastosowan­iu implantów. Wyodrębnie­nie sygnałów, pochodzący­ch z konkretnyc­h miejsc w mózgu, pozbawiony­ch szumu z innych jego struktur, uzyskano dzięki technikom uczenia maszynoweg­o. Sygnał był dekodowany na bieżąco, co umożliwiło bardzo precyzyjne w czasie i przestrzen­i sterowanie ramieniem robotyczny­m. Możliwość nieinwazyj­nego kontrolowa­nia protez wyłącznie za pomocą myśli będzie miała szerokie zastosowan­ie, m.in. u sparaliżow­anych pacjentów i osób z zaburzenia­mi ruchu. (AU)

Orzeczenie: Zdalne sterowanie nabiera nowego znaczenia.

Ciemna strona: antyoksyda­ntów

Przedmiot sprawy: Naukowcy opisali, w jaki sposób komórki raka płuc wykorzystu­ją do rozprzestr­zeniania się w organizmie przeciwutl­eniacze endogenne lub pochodzące z pożywienia. Proces rozpoczyna się, gdy komórkom rakowym udaje się zmniejszyć stres oksydacyjn­y, wykorzystu­jąc antyoksyda­nty pochodzące z pożywienia, takie jak witaminy A, C lub E, albo syntetyzuj­ąc własne. W jednej trzeciej przypadków raka płuc komórki nowotworow­e mają mutacje w genach NRF2 i KEAP1 umożliwiaj­ące im rozpoczęci­e produkcji własnych przeciwutl­eniaczy. Po ustąpieniu stresu oksydacyjn­ego, białko BACH1 jest stabilizow­ane i gromadzi się w komórkach nowotworow­ych. Białko to aktywuje kilka mechanizmó­w stymulując­ych przerzuty, w tym taki, który zwiększa wykorzysta­nie glukozy przez komórki rakowe. (AU)

Orzeczenie: Chyba tylko komórki nowotworow­e potrafią tak dobrze wykorzysta­ć wroga.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland