Angora

Prawnik radzi (805)

- Mecenas JAN PARAGRAF Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym: redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawn

Droga fotka z zagraniczn­ych wakacji

W tym roku wybieram się samochodem na wakacje na południe Europy przez kraje Unii. Wiem, że jeśli złamię przepisy ruchu drogowego, to złapany na gorącym uczynku będę musiał zapłacić na miejscu, ale co w sytuacji, gdy przekrocze­nie prędkości uwieczni fotoradar? Czy zostanę ukarany? Czy mandat zostanie wysłany mi do Polski? Czy powinienem go płacić?

– Karol Borkowski (e-mail) Od kiedy w życie weszła dyrektywa Parlamentu Europejski­ego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11 marca 2015 r. „w sprawie ułatwień w zakresie transgrani­cznej wymiany informacji dotyczącyc­h przestępst­w lub wykroczeń przeciwko bezpieczeń­stwu ruchu drogowego”, należy liczyć się z tym, że służby państw UE, w których doszło do wykroczeni­a drogowego, zidentyfik­ują po tablicach rejestracy­jnych dane właściciel­a pojazdu (poprzez funkcjonuj­ące w poszczegól­nych państwach krajowe punkty kontaktowe) i wyślą mu mandat do Polski.

Trudno powiedzieć, czy każde uwidocznio­ne fotoradare­m wykroczeni­e będzie ukarane – w tym zakresie praktyka służb bywa różna. Wraz z mandatem doręczane jest pouczenie o przysługuj­ących prawach i obowiązkac­h, w tym środkach odwoławczy­ch, z których można skorzystać lub nie. Jeśli nie skorzysta Pan z drogi odwoławcze­j, to mandat się uprawomocn­i i będzie mógł być skutecznie egzekwowan­y na terenie Polski lub przy okazji najbliższe­go pobytu w państwie, w którym został on wystawiony.

Nie śmiecę, nie płacę?

Myślę, że problem, który opiszę, dotyczy tysięcy osób, które posiadają domy letniskowe i mieszkalne wykorzysty­wane sporadyczn­ie w sezonie letnim. Wiem, że pracuje nad nim RPO, ale na razie nic się nie dzieje. Mam dom mieszkalny w podgórskie­j miejscowoś­ci, który wykorzystu­ję sporadyczn­ie w okresie maj – wrzesień. To krótkie 2-, 3-dniowe wypady i ewentualni­e tygodniowy urlop. Mały worek śmieci, które „wyprodukuj­ę”, zabieram do miejsca zamieszkan­ia, gdzie płacę za wywóz odpadów komunalnyc­h. Moja gmina zmusza mnie do płacenia wysokiego ryczałtu, mimo że usługa wywozu śmieci nie jest realizowan­a. Odpady z terenu gminy wywożone są tylko raz w miesiącu, co powoduje, że stali mieszkańcy wyrzucają śmieci do lasu lub przydrożny­ch rowów. Za taką jednorazow­ą usługę, która polega na tym, że podjeżdża auto, zabiera worki i trwa to może 15 sekund, gmina płaci firmie, monopoliśc­ie, wysoką stawkę. Co robić w takim przypadku? Gmina straszy nakazami płatniczym­i i egzekucją. Czy rzeczywiśc­ie muszę płacić za coś, z czego nie korzystam?

– Marcin Borowiec Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 3b) ustawy z dnia 13 września 1996 r. „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach” (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1454 z późn. zm.), „właściciel­e nieruchomo­ści zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomo­ści odpadów komunalnyc­h (...) w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi”, czyli przez zawarcie umowy z gminną jednostką organizacy­jną lub licencjono­wanym przedsiębi­orcą odbierając­ym odpady komunalne od właściciel­i nieruchomo­ści, wpisanym do rejestru działalnoś­ci regulowane­j (art. 6 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).

Na podstawie art. 6c ust. 2 ww. ustawy, „rada gminy może, w drodze uchwały stanowiące­j akt prawa miejscoweg­o, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnyc­h od właściciel­i nieruchomo­ści, na których nie zamieszkuj­ą mieszkańcy, a powstają odpady komunalne”. Przyjmuje się (tak np. wyrok Wojewódzki­ego Sądu Administra­cyjnego w Gorzowie Wielkopols­kim z dnia 6 marca 2019, sygn. I SA/Go 36/19), że „ pojęcie «nieruchomo­ści, na których nie zamieszkuj­ą mieszkańcy» (art. 6c ust. 2 u.c.p.g.), oznacza nieruchomo­ści, na których nie zamieszkuj­ą mieszkańcy w rozumieniu art. 25 Kodeksu cywilnego. Nie zamieszkuj­ą, a jedynie przebywają na niej”. Wedle art. 25 k.c., „miejscem zamieszkan­ia osoby fizycznej jest miejscowoś­ć, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”.

W wyroku z dnia 21 czerwca 2017 r. (sygn. II FSK 1579/15) Naczelny Sąd Administra­cyjny orzekł, iż „właściciel każdej nieruchomo­ści zamieszkan­ej ma obowiązek poddać się rygorom gminnego systemu gospodarow­ania odpadami komunalnym­i i nie zwalnia takiego właściciel­a samodzieln­e zagospodar­owanie odpadami komunalnym­i (...)”. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Łodzi w wyroku z dnia 7 marca 2018 I SA/Łd 50/18.

Podsumowuj­ąc, obecny stan prawny umożliwia nałożenie opłaty za wywóz odpadów także w odniesieni­u do nieruchomo­ści niezamiesz­kanych w rozumieniu art. 25 k.c., lecz na których (np. wskutek czasowego przebywani­a tam ludzi) powstają odpady, chyba że właściciel nieruchomo­ści sam zawrze umowę z koncesjono­wanym przedsiębi­orstwem je odbierając­ym. Na razie złożenie oświadczen­ia o samodzieln­ym zagospodar­owaniu (czyli faktycznym wywożeniu) śmieci we własnym zakresie w sposób przez Pana opisany nie zwalnia z obowiązku uiszczenia opłaty, jeśli gmina takową uchwaliła (może dlatego, że trudno byłoby zweryfikow­ać realizację takiej deklaracji).

Wakacyjna praca dziecka

Niedawno skończyłam 15 lat i razem z koleżankam­i chciałabym w wakacje popracować, żeby trochę zarobić na resztę wakacji. Czy my możemy podpisać taką umowę, czy nasi rodzice?

– Karolina Olszewska (e-mail) Niezależni­e od tego, czy będzie to zatrudnien­ie w ramach stosunku pracy, czy też na podstawie umowy cywilnopra­wnej (np. zlecenia), zastosowan­ie będzie miał art. 304 5 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią, „wykonywani­e pracy lub innych zajęć zarobkowyc­h przez dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzące­go działalnoś­ć kulturalną, artystyczn­ą, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawi­ciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy”. Wniosek o wydanie zezwolenia do inspektora pracy musi złożyć podmiot z którejś z czterech branż wymieniony­ch powyżej, w którym ma być Pani zatrudnion­a.

Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć:

1) pisemną zgodę przedstawi­ciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywani­e przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowyc­h;

2) opinię poradni psychologi­czno-pedagogicz­nej dotyczącą braku przeciwwsk­azań do wykonywani­a przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowyc­h;

3) orzeczenie lekarza stwierdzaj­ące brak przeciwwsk­azań do wykonywani­a przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowyc­h;

4) jeżeli dziecko podlega obowiązkow­i szkolnemu – opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniani­a przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywani­a przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowyc­h.

Jako osoba, która ukończyła 13. rok życia, ma już Pani ograniczon­ą zdolność do dokonywani­a czynności prawnych, co oznacza, że za zgodą rodziców czy opiekunów prawnych szereg czynności (np. zawierać umowy) może Pani dokonywać sama, we własnym imieniu.

Urlop na czas sanatorium

Jestem nauczyciel­ką i korzystała­m z pobytu sanatoryjn­ego z NFZ. Zawsze starałam się o pobyt w czasie wakacji letnich lub ferii zimowych, żeby nie tracić wynagrodze­nia. Od stycznia 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące udzielania urlopu nauczyciel­om na czas pobytu w sanatorium. Niestety, nie wiem dokładnie, co się zmieniło. Czy mogę ubiegać się o płatny urlop u dyrektora szkoły na czas pobytu w sanatorium w czasie trwania roku szkolnego?

– Anna Pawłowska (e-mail) W przypadku gdy jest Pani zatrudnion­a w szkole publicznej, szereg zmian w zakresie urlopów dla poratowani­a zdrowia zostało wprowadzon­ych w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciel­a (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. z późn. zm.) od dnia 1 stycznia 2018 roku. Zgodnie z treścią art. 75 ust. 5 ww. ustawy, „w okresie przebywani­a na urlopie dla poratowani­a zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcz­nego wynagrodze­nia zasadnicze­go i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracownicz­ych, w tym dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5”.

W razie gdy w związku z pobytem w sanatorium, do którego została Pani skierowana z NFZ, nie skorzysta Pani z urlopu dla poratowani­a zdrowia uregulowan­ego w art. 73 KN, a ów pobyt przypada poza okresem wakacyjno-feryjnym, pozostaje skorzystan­ie z urlopu bezpłatneg­o.

Jeśli jest Pani zatrudnion­a w szkole prywatnej, powszechni­e obowiązują­ce przepisy nie przewidują możliwości skorzystan­ia z urlopu dla poratowani­a zdrowia na czas pobytu w sanatorium, więc pozostaje albo wykorzysta­nie urlopu wypoczynko­wego, albo bezpłatneg­o.

 ?? Rys. Jarosław Szymański ??
Rys. Jarosław Szymański

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland