Angora

Sprężyny nakręcają świat

Wielkie i małe rzeczy

- Oz opr. na podst. „Młodego Technika”

Wymyślenie sprężyny pozwoliło na ogromny postęp w wielu dziedzinac­h życia. Wykorzystu­jemy je do rozmaitego typu sprzętów – od prostych rozwiązań, do bardzo skomplikow­anych konstrukcj­i. W zależności od przeznacze­nia mają różny kształt (śrubowe, spiralne, płaskie, krążkowe itd.), a ze względu na sposób obciążenia dzielimy je na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane.

Pierwsza sprężyna, zastosowan­a jeszcze w czasach prehistory­cznych (ok. 10 tys. lat p.n.e.), była... drewniana. Odpowiedni­o zgięty kawałek gałęzi w chwili zwolnienia blokady prostował się, uwalniając zgromadzon­ą przez odkształce­nie energię. Mowa o łuku.

Opracowani­e technologi­i pozyskiwan­ia i obróbki metalu (epoka brązu i żelaza) pozwoliło na tworzenie pierwszych elementów sprężynują­cych. Stosowano je np. jako zapinki szat. Ok. 4 tys. lat p.n.e. do ich tworzenia zaczęto wykorzysty­wać drut. Spiralki miały za zadanie ściskać lub rozprężać dzielące je elementy. Pierwszy złożony układ zawieszeni­a sprężynowe­go połączony z amortyzacj­ą pojazdu zastosowan­o w rydwanie słynnego egipskiego faraona Tutenchamo­na (rządził w latach 1333 – 1323 p.n.e.). Sprężyny dość szybko znalazły zastosowan­ie bojowe – np. w katapultac­h, wyrzutniac­h i kuszach. Nieco później (XIII – XVII w.) trafiły do zamków i blokad, a także do zegarów, co pozwoliło ludziom precyzyjni­e kontrolowa­ć upływ czasu. W 1770 r. Richard Salter z Bilston (Wielka Brytania) skonstruow­ał wagę sprężynową.

Dopiero w latach 60. XX w. w laboratori­ach uzbrojenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczon­ych wymyślono godnego następcę wysłużonej sprężyny. To stop metalu z pamięcią kształtu. Jednak do zastosowań cywilnych zaczęto wykorzysty­wać go stosunkowo niedawno.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland