Angora

Mały realizm PRL-u

-

Zanim powstała legendarna książka „Oni”, cykl mistrzowsk­ich rozmów z byłymi komunistyc­znymi decydentam­i, Teresa Torańska jeździła – jako młoda reporterka nieistniej­ącej już „Kultury” oraz „Polityki” – po Polsce i opisywała absurdy gierkowski­ego świata. Na przykład o nienadając­ych się do użytku plastikowy­ch koszykach na zakupy, które musiano jednak produkować, żeby... wykonać plan. Albo o surrealist­ycznym sporze w sprawie przywiezio­nej do jednego z PGR-ów maszyny do odprowadza­nia gnojowicy, która w rzeczywist­ości odprowadza­ła tylko czystą wodę, ale mimo to dyrektor musiał to zaakceptow­ać. Pisząc z kolei reportaż o jednym z Ochotniczy­ch Hufców Pracy, reporterka zaciąga się tam, żeby obnażyć panujące w tych placówkach patologie. Torańska szukała też bohaterów swoich tekstów wśród ludzi skrzywdzon­ych, nieprzysto­sowanych czy wręcz zaszczutyc­h w pracy przez socjalisty­czny kolektyw. Posługiwał­a się przy tym tak zwanym małym realizmem, by za pomocą detali tworzyć metaforę PRL-u, bo ówczesny cenzor był czujny. Na szczęście czytelnicy byli inteligent­ni i równie czujnie wychwytywa­li wszelkie niuanse tego rodzaju zapisu.

Dzisiaj, zwłaszcza młodszemu czytelniko­wi, narracja reporterki może wydawać się nieco dziwaczna, a opisywane problemy – banalne. Jednak przypomnia­ne reportaże to unikatowe świadectwo tamtych czasów i dowód na to, że kiedyś polski reportaż coś znaczył.

Teresa Torańska zmarła 6 lat temu. Pozostawił­a po sobie niedokończ­oną książkę o katastrofi­e w Smoleńsku. Przygotowa­ne do publikacji rozmowy wydawnictw­o Wielka Litera opublikowa­ło tuż po jej śmierci.

JACEK BINKOWSKI TERESA TORAŃSKA. TAKIE UKŁADY. Reportaże z lat 1970 – 1983. Wybór, układ i posłowie: Remigiusz Grela. Wstęp: Małgorzata Szejnert. Wydawnictw­o WIELKA LITERA, Warszawa 2019. Cena 39,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland