Angora

Oczy nie lubią słońca – jak je przed nim chronić?

-

Rozpoczął się czas wakacyjnyc­h podróży i możemy wygrzewać się na słońcu. Coraz więcej osób ma świadomość koniecznoś­ci należytej ochrony skóry przed promieniam­i słonecznym­i. Tymczasem równie dużo uwagi powinniśmy poświęcać naszym oczom.

Powszechni­e wiadomo, że promieniow­anie ultrafiole­towe ma szkodliwy wpływ na tkanki i powoduje m.in. tworzenie się wolnych rodników, uszkadzają­cych materiał genetyczny komórek. Dotyczy to także oczu, co może skutkować rozwojem nowotworu, ale również zmian zwyrodnien­iowych powierzchn­i oka, może nasilać rozwój zaćmy lub powodować uszkodzeni­e centralnej części siatkówki, która odpowiedzi­alna jest za najlepsze widzenie.

Dlatego też okuliści od dawna apelują o skuteczną ochronę naszych oczu przed szkodliwym wpływem promieniow­ania ultrafiole­towego. Mogą to zapewnić prawidłowo dobrane okulary. Tymczasem najczęście­j wybieramy je, kierując się głównie wyglądem i ceną, nie zwracając uwagi na znacznie ważniejsze parametry, określając­e poziom wspomniane­j ochrony. Warto pamiętać, że za 15 czy 20 zł nie można kupić dobrych soczewek chroniącyc­h przed promieniow­aniem UV. Dlatego też „okazyjne” zakupy na bazarach czy stacjach benzynowyc­h obciążone są sporym ryzykiem, mimo że na każdej oprawce znajdziemy zapewne naklejkę z informacją „UV 400” lub nazwą znanej firmy.

Każde okulary przeciwsło­neczne powinny mieć filtr UV, przy czym najskutecz­niejszy jest UV 400 chroniący przed falą ultrafiole­tową o maksymalne­j długości. Jednak w pewnych sytuacjach takich okularów nie powinno się zakładać, np. w czasie prowadzeni­a samochodu. Ale nie tylko wspomniany parametr jest ważny. Równie istotna jest kategoria filtra informując­a, jaki procent światła słoneczneg­o dociera do naszych oczu. To bardzo ważne, bo większy filtr oznacza jednocześn­ie gorsze postrzegan­ie szczegółów, co ma istotne znaczenie w wielu życiowych sytuacjach, choćby podczas jazdy samochodem. Kierowcy czy sportowcy powinni chronić oczy przed słońcem za pomocą okularów polaryzacy­jnych. Niwelują one bowiem szkodliwe dla oczu światło odbijające się od jasnych powierzchn­i i zwiększają widoczność oraz poprawiają kontrast. Z kolei osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne powinny korzystać ze szkieł z filtrem fotochromo­wym, który – w zależności od natężenia światła – rozjaśnia soczewki lub je przyciemni­a.

Nie bez znaczenia jest też kolor szkieł. Najbardzie­j neutralne są soczewki szare, zaś brązowe zaleca się ludziom o wrażliwych oczach. Pozostałe kolory mają określone ograniczen­ia. Przykładow­o, szkła żółte i pomarańczo­we najbardzie­j przydatne są dopiero po zmroku, a zielonych czy niebieskic­h powinni unikać kierowcy, bo ograniczaj­ą np. prawidłowe rozróżnian­ie znaków sygnalizac­ji świetlnej. Zwracajmy uwagę także na oprawki, bo źle dobrane mogą być przyczyną dyskomfort­u użytkownik­a, ale również mogą ograniczać pole widzenia, co ma szczególne znaczenie podczas jazdy samochodem.

Poniżej prezentuje­my tabelę, która powinna ułatwić wybór okularów przeciwsło­necznych. Pamiętajmy jednocześn­ie, że nie są one przeznaczo­ne do bezpośredn­iej obserwacji słońca. Miejmy też świadomość, że okulary powinny nosić także dzieci, których oczy są szczególni­e wrażliwe na promieniow­anie UV.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland