Angora

„Język niegiętki”

– Ta książka by nie powstała, gdyby nie czytelnicy „Angory” interesują­cy się poprawnośc­ią językową, którzy słali do redakcji rozmaite pytania – mówi Maciej Malinowski

-

– Liczne listy i e-maile stawały się dla mnie inspiracją do napisania co tydzień pogłębione­go tekstu na zaproponow­any temat i zmuszały do systematyc­zności. Przez lata uzbierało się tyle materiału, że postanowił­em go opracować naukowo – wstęp, przypisy, bibliograf­ia, indeks – poddać ocenie recenzenta, a następnie zaproponow­ać publikację Wydawnictw­u Naukowemu „Śląsk” w Katowicach – wyjaśnia Maciej Malinowski, autor prowadzone­j na naszych łamach od 17 lat (sic!) rubryki „Obcy język polski”.

W ten sposób – równo sto lat od ukazania się poradnika językowego Najpospoli­tsze błędy językowe zdarzające się w mowie i piśmie polskiém Antoniego Krasnowols­kiego i prawie po stu latach od opublikowa­nia ważnego dla poprawnośc­i językowej poradnika Jak nie należy mówić i pisać po polsku Adama Kryńskiego – pojawia się na rynku wydawniczy­m dwutomowy Język niegiętki. Szkice o polszczyźn­ie (refleksje po dwóch dekadach XXI stulecia), napisany przez dr. Macieja Malinowski­ego, mistrza ortografii polskiej z 1990 r., eksperta w Poradni Językowej PWN, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersyte­tu Pedagogicz­nego w Krakowie i wykładowcy Uniwersyte­tu Papieskieg­o Jana Pawła II w Krakowie.

Na ponad 800 stronach znalazły się rozstrzygn­ięcia wielu dyskusyjny­ch problemów językowych, podane – jak mówi recenzent książki prof. dr hab. Jan Miodek – w sposób klarowny, erudycyjny, z bezdyskusy­jną merytorycz­ną kompetencj­ą i, co najważniej­sze,

z klasą, czyli pięknym, potoczysty­m językiem.

Żeby odpowiedzi­eć na niektóre pytania, Maciej Malinowski uprawia coś w rodzaju archeologi­i języka polskiego. Dzięki solidnej kwerendzie źródeł dociera do najgłębszy­ch pokładów polszczyzn­y, jej tajemnic i ewenementó­w, dając czytelniko­wi wyczerpują­cą i satysfakcj­onującą odpowiedź, sam przekonują­c się przy tym, że poradnictw­o językowe jeszcze nie umarło, ale przeciwnie – ma się całkiem dobrze!

– Autor ogarnął swym zasięgiem badawczym najważniej­sze zjawiska leksykalne dwu pierwszych dekad XXI wieku. Najważniej­sze, bo zarazem najbardzie­j nośne społecznie, głośne medialnie, kontrowers­yjne, sprawiając­e kłopoty poprawnośc­iowe i powodujące zaburzenia

komunikacy­jne diowania prof. Jan Miodek. „Języka – zachęca niegiętkie­go” do stu

Publikacja ma jeszcze jeden walor: przystępno­ść. Zasypywany pytaniami zdesperowa­nych niekiedy czytelnikó­w upominając­ych się o piękną i poprawną polszczyzn­ę w przestrzen­i publicznej czy w polityczne­j debacie: Szanowny panie, czy prawidłowa jest używana przez polityków forma: „Proszę panią, wydaje mi się, że...”, „Proszę panią, uważam, że…???”, Maciej Malinowski potrafi tonować emocje pytających dowcipną odpowiedzi­ą:

– Żeby nie popełniać błędu, wystarczy zapamiętać takie oto zdanie: „Proszę pani, moja pani prosi panią, żeby pani mojej pani pożyczyła rondla...”.

Polecamy!

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland