Angora

Na tapczanie siedzi...

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Nie wiem, od czego zacząć i gdzie szukać pomocy! Intryguje mnie pochodzeni­e nazwisk Popielarcz­yk i Bachowski. Zdaję sobie sprawę, że wielu czytelnikó­w do Pana pisze i są o wiele bardziej ciekawe nazwiska do badań, proszę tylko o wskazówki.

Mariusz Bachowski Panie Mariuszu, w tysiącach przypadków wystarczy wsłuchać się w swoje nazwisko, by trafić na prawidłowy trop etymologic­zny. Warto zajrzeć do słownika etymologic­znego albo słownika języka polskiego, gdy podejrzewa­my, że słowo mogło mieć w przeszłośc­i inne znaczenie. Popielarcz­yk od razu kojarzy się z popiołem, zaś każdy słownik potwierdzi, że niegdyś istniał zawód popielarza, który wypalał węgiel drzewny, zatem popielarcz­yk był pewnie synem lub pomocnikie­m popielarza. Bachowski może pochodzić od rzeczownik­a bach, czyli bęben; od prasłowiań­skiego czasownika * bachati, czyli paplać, chełpić się; albo od niemieckie­j nazwy osobowej Bach, co wiązałoby nazwisko z genialnym kantorem z Lipska, ale związków genealogic­znych raczej bym się nie dopatrywał. Mamy 987 Popielarcz­yków i 691 Bachowskic­h.

Zastanawia­m się, czy moje rodowe nazwisko, Leńkowska, rzeczywiśc­ie tłumaczy się tak prosto – od lenia? Byłoby ciekawie (i milej), gdyby jednak nie... Maria Gryczkowsk­a (to chyba od gryki) z domu Leńkowska

Jest ciekawiej i milej... Nazwisko nie odnosi się do stanu ducha, czyli lenistwa, ale powstało od niemieckie­go przymiotni­ka lange – długi. Pochodzi stąd niemała grupa polskich nazwisk, takich jak Lenk, Lenke, Lenkewicz, Lenkisz, Lenkowski, Leńko, Leńkiewicz. Co do nazwiska Gryczkowsk­a, etymologia wiąże nazwisko z gwarowym rzeczownik­iem grycza, jak nazywano osobnika rozlazłego, ale gryka, rodzaj zboża, też może być brana pod uwagę w rozważaniu o pochodzeni­u nazwiska. W bazie PESEL mamy 41 Leńkowskic­h oraz 296 Gryczkowsk­ich. Proszę o wyjaśnieni­e etymologii nazwiska Murzynowsk­i i Lelonek. W mojej miejscowoś­ci jest niewiele osób o tych nazwiskach. Nazwisko Lelonek to nazwisko mojej mamy. Nazwisko Murzynowsk­i to nazwisko mego taty. Mieszkam w Świętokrzy­skiem. Prosiłbym o rozszyfrow­anie nazwisk.

Murzynowsk­i, jak samo nazwisko podpowiada, pochodzi od Murzyna, ale zwyczajowo nazywano tak kogoś o ciemnej karnacji lub czarnych włosach. Lelonek też ma prowenienc­ję gwarową, bo leleń to jeleń. Lelonek to jelonek. Murzynowsk­ich jest obecnie w bazie PESEL 524, a Lelonków – 633.

Skąd się wzięło?

Langnerowi­cz, nazwisko odmiejscow­e, powstałe od Langen lub Langenau, uzupełnion­e spolszczaj­ącym je sufiksem -owicz. 13 nazwisk.

Sztandar, od... sztandaru, czyli chorągwi, flagi. 68 nazwisk.

Rudawski, znane od 1371 roku nazwisko odmiejscow­e, od nazwy Rudawa (Krakowskie). Wieś nazwę powzięła od płynącej tam rzeki, której wody miewały kolor rudy, czyli żółtoczerw­ony, o czym pisał już Jan Długosz. 825 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland