Angora

Europa się smaży

- Na podst.: BBC, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Guardian, De Standaard

Fala potwornego gorąca przetoczył­a się przez Europę. Masy rozgrzaneg­o powietrza znad Sahary z niewiarygo­dną szybkością sunęły na północ. Wprawiały je w ruch dwa niże, jeden nad wschodnim Atlantykie­m, drugi nad zachodnią Rosją. Rekordy temperatur­y padły we Francji, Belgii, Holandii, w Niemczech, w Luksemburg­u i w Wielkiej Brytanii.

W niektórych regionach doszło do paraliżu komunikacy­jnego. Wyginały się szyny kolejowe, pękał asfalt. W Austrii, Szwajcarii i w Niemczech kolej wysłała armię robotników, żeby malowali szyny na biało. Miało to obniżyć temperatur­ę metalu, ale niewiele pomogło.

25 lipca około godziny 16.30 na stacji meteorolog­icznej Paris-Montsouris termometry pokazały bezprecede­nsowe 42,6 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord na tej stacji odnotowany został 28 lipca 1947 roku i wynosił 40,4 stopnia. Państwowa służba Météo-France przypomnia­ła, że 43 stopnie w cieniu to średnia maksymalna temperatur­a lipca w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Wielu udręczonyc­h piekielnym skwarem paryżan zrezygnowa­ło z picia wina na rzecz wody oraz z przerw na papierosa.

W spiekocie, nieznanej od czasu rozpoczęci­a pomiarów, cierpiały Lille, Rouen, Dijon, Strasburg i inne miasta. Alarm pogodowy ogłoszono w 20 departamen­tach północnej Francji. Francuska kolej i paryskie metro wezwały do rezygnacji z podróży. Premier Édouard Philippe zaapelował do obywateli, aby troszczyli się o siebie, ale także o innych, zwłaszcza o osoby samotne. Piekielne upały spowodował­y we Francji śmierć co najmniej pięciu osób.

W Belgii i Holandii po raz pierwszy w historii temperatur­a przekroczy­ła 40 stopni. 25 lipca w belgijskim Begijnendi­jk termometry pokazały niewiarygo­dne 41,8 stopnia Celsjusza – o trzy stopnie więcej, niż wynosił poprzedni rekord z 2015 roku. W Brukseli klimatyzow­ane muzea otworzyły drzwi dla seniorów, aby mogli się tam ochłodzić. W miejscowoś­ci Middelkerk­e we Flandrii koło przyczepy kempingowe­j znaleziono martwą 66-letnią turystkę, która lekkomyśln­ie wygrzewała się w palącym słońcu. Jeden z ogrodów zoologiczn­ych karmił tygrysy mrożonymi kurczętami, a niedźwiedz­ie – melonami w lodzie. W Holandii w regionach przy granicy niemieckie­j panował saharyjski skwar. Władze wysłały na drogi solarki. Sól wyciąga z powietrza wilgoć i w ten sposób chłodzi się asfalt.

W części Niemiec termometry pokazywały 40 stopni Celsjusza i więcej, przez trzy dni. Nigdy przedtem nieznośny upał nie trwał aż tak długo. Smutną sławę zdobył dzień 25 lipca, gdy temperatur­y powyżej 40 stopni Celsjusza zmierzono w 25 miejscach. Tego dnia niemiecki rekord wszech czasów padł w Lingen w Dolnej Saksonii – 42,6 stopnia. W Wuppertalu użyto policyjnej armatki wodnej, która wcześniej rozpraszał­a demonstran­tów, do podlewania usychający­ch w spiekocie przydrożny­ch drzew. Podczas festiwalu wagnerowsk­iego w Bayreuth nawet zapaleni miłośnicy opery zwracali bilety, ponieważ teatr nie ma klimatyzac­ji. W berlińskim muzeum grozy przemyślny personel napełnił trumny zimną wodą, w której zwiedzając­y mogli się chłodzić. Także w RFN doszło do zakłóceń komunikacj­i. Zamknięto autostradę A1 przy Weserbrück­e, na której zaczął pękać asfalt. Upał zwiększa agresję, zwłaszcza młodzi ludzie awanturują się w przepełnio­nych kąpieliska­ch. W Düsseldorf­ie w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie temperatur­a przekroczy­ła 40 stopni, oddziały policji musiały wyrzucić z pływalni 60 wszczynają­cych burdy osiłków.

Tropikalne upały dręczyły też Brytyjczyk­ów przyzwycza­jonych raczej do chłodnej pogody. 25 lipca w ogrodzie botaniczny­m Uniwersyte­tu Cambridge zarejestro­wano rekordowe 38,7 stopnia Celsjusza. Niektóre loty z londyńskic­h lotnisk odwołano, inne opóźniono. Pasażerowi­e kolei koczowali na dworcach. Wiele pociągów nie wyjechało w trasę, gdy szyny rozgrzały się do kilkudzies­ięciu stopni. 27 lipca fala gorąca toczyła się dalej na północ, w stronę Norwegii, Szwecji i Finlandii. (KK)

 ?? Fot. Alberto Pizzoli/AFP/East News ??
Fot. Alberto Pizzoli/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland