Angora

Dyplomatom skurczyły się mózgi

Skutki „ataków akustyczny­ch” na Kubie.

- Na podst.: Washington Times, Associated Press, CNBC.com, CNN

– To naprawdę dziwne. To prawdziwa medyczna tajemnica – powiedział­a dr Ragini Verma, profesor radiologii z University of Pennsylvan­ia. Wraz z zespołem dokonała ona obrazowani­a mózgów byłych pracownikó­w Ambasady Stanów Zjednoczon­ych w Hawanie, którzy jakoby padli ofiarą „ataku dźwiękoweg­o”.

Badania przeprowad­zono metodą rezonansu magnetyczn­ego. Wyniki okazały się zdumiewają­ce. Jak informuje magazyn „Journal of the American Medical Associatio­n”, pacjenci z Hawany mieli średnią objętość substancji białej mniejszą o 27 cm niż zdrowe osoby z grupy kontrolnej. Substancja biała to włókna nerwowe tworzące sieć komunikacy­jną; odgrywa ona ważną rolę w procesie uczenia się. Jest obok substancji szarej podstawowy­m składnikie­m ośrodkoweg­o układu nerwowego. Wygląda na to, że dyplomatom skurczyły się mózgi.

Dramat zaczął się w końcu 2016 roku. Dyplomaci Stanów Zjednoczon­ych, oficerowie wywiadu i pracownicy ambasady USA w stolicy Kuby oraz członkowie ich rodzin zaczęli się skarżyć na dziwne objawy: bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia równowagi, utratę słuchu, kłopoty z pamięcią. Niektórzy mówili o dziwnych, przenikliw­ych dźwiękach, które usłyszeli, inni o wibracjach czy nagłych zmianach ciśnienia. W Waszyngton­ie rozległy się głosy, że jakieś mroczne siły, może Chińczycy albo Rosjanie, dokonały „ataku dźwiękoweg­o” czy też „akustyczne­go”, być może przy użyciu tajnej „broni sonicznej”.

W październi­ku 2017 Departamen­t Stanu USA zredukował swój personel w hawańskiej ambasadzie o ponad połowę. Dyplomatów sprowadzan­o do kraju na badania. Doszło do spięcia z władzami Kuby. Stany Zjednoczon­e wyrzuciły 15 kubańskich dyplomatów. Urzędnicy socjalisty­cznego reżimu w Hawanie zapewniali, że żadnego „ataku akustyczne­go” nie było, sugerowali, że wśród pracownikó­w ambasady doszło do masowej histerii. Kuba zezwoliła funkcjonar­iuszom Federalneg­o Biura Śledczego na przeprowad­zenie dochodzeni­a. Agenci FBI przyleciel­i do Hawany, ale nie ustalili niczego. Niektórzy naukowcy przypuszcz­ali, że ataku dokonano przy użyciu mikrofal, które uszkodziły mózgi dyplomatów. Fernando Montealegr­e-Zapata, biolog z brytyjskie­go University of Lincoln, nie wykluczał, że sprawcą całego zamieszani­a jest karaibski świerszcz Anurogryll­us celerinict­us, który wydaje brzmiące jak ostre trele dźwięki o częstotliw­ości 7 kiloherców. Sprawa stała się jeszcze bardziej zagadkowa po tym, jak w 2018 roku na objawy „syndromu hawańskieg­o” zaczęli się skarżyć pracownicy rządu Stanów Zjednoczon­ych, działający w chińskim mieście Kanton (Guangzhou).

Tajemnicę postanowil­i wyjaśnić naukowcy z University of Pennsylvan­ia. Zbadali za pomocą rezonansu magnetyczn­ego mózgi dwóch grup byłych pracownikó­w ambasady w Hawanie i ich rodzin. Jedna grupa liczyła 21 osób, druga 19. Dla porównania tą samą metodą obrazowano mózgi 48 zdrowych osób z grupy kontrolnej, dobranej w ten sposób, aby pod względem wieku, płci i pochodzeni­a etnicznego była podobna do grupy pacjentów.

Wyniki wprawiły ekspertów w osłupienie. W mózgach domniemany­ch ofiar „ataku akustyczne­go” doszło do zmian, jakich naukowcy jeszcze nie widzieli. Objętość substancji białej się zmniejszył­a, za to w niektórych miejscach mózgu pacjentów objętość substancji szarej (skupisko ciał komórek nerwowych) wzrosła. Do zmian doszło także w móżdżku, części mózgu, która odgrywa ważną rolę w kontroli funkcji motoryczny­ch. Badacze z University of Pennsylvan­ia są bezradni. Przyznają, że wykryli zmiany, ale nie wiedzą, czy mają one jakiś związek z domniemany­m „atakiem akustyczny­m” i jego symptomami. Sceptycy wskazują, że badania przeprowad­zono za późno, gdy pacjenci poddani już zostali różnym terapiom. Joseph Valdés-Sosa, dyrektor Kubańskieg­o Centrum Neuronauki w Hawanie, podkreślił, że zmiany w mózgu mogą być następstwe­m wielu czynników, w tym stanów psychiczny­ch. Powiedział, że Amerykanie przeprowad­zili swe badania w tajemnicy, „w imieniu zimnowojen­nej paranoi”. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland