Angora

Facebook zapłaci 5 miliardów dolarów

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczon­ych (FTC) nałożyła na Facebooka rekordową grzywnę.

- Na podst.: New York Times, Washington Post, BBC, CNN

24 lipca w oświadczen­iu dla prasy FTC stwierdził­a: „Kara w wysokości 5 miliardów dolarów dla koncernu Facebook jest najwyższą nałożoną kiedykolwi­ek na jakąkolwie­k firmę za naruszenie prywatnośc­i klientów, i prawie 20 razy większa niż najsurowsz­a kara za naruszenie prywatnośc­i lub bezpieczeń­stwa danych nałożona kiedykolwi­ek na świecie”.

Kara została wyznaczona w wyniku ugody pozasądowe­j. Oznacza to, że procesu internetow­ego giganta nie będzie. FTC rozpoczęła swoje dochodzeni­e w marcu 2018 roku. Początkowo było ono związane ze skandalem wokół brytyjskie­j firmy Cambridge Analytica. W sposób niezgodny z prawem zdobyła ona podobno dane aż 87 milionów użytkownik­ów Facebooka. Niektórzy uważają, że zostały one wykorzysta­ne w kampanii prezydenck­iej w Stanach Zjednoczon­ych oraz w brytyjskim referendum w sprawie brexitu. Potem FTC zaczęła badać inne przewinien­ia technologi­cznego koncernu, mającego na świecie 2,4 miliarda użytkownik­ów. Komisja doszła do wniosku, iż zasady Facebooka określając­e przetwarza­nie danych wprowadził­y w błąd dziesiątki milionów osób korzystają­cych z narzędzi rozpoznawa­nia twarzy. Firma Marka Zuckerberg­a nie informował­a także użytkownik­ów, że numery ich telefonów, podane w celu wzmocnieni­a bezpieczeń­stwa kont, zostaną wykorzysta­ne w marketingu.

Facebook zdawał sobie sprawę, że nie uniknie wysokiej grzywny i już w kwietniu tego roku odłożył miliardy na ten cel. W ugodzie z FTC internetow­y gigant zobowiązał się również do zmian w radzie dyrektorów i działań na rzecz ochrony prywatnośc­i. Powoła też niezależny komitet ds. ochrony prywatnośc­i. FTC stwierdził­a, że komitet ten będzie przeciwdzi­ałać „nieskrępow­anej kontroli” prezesa Zuckerberg­a nad prywatnośc­ią użytkownik­ów. Zawarta z Facebookie­m ugoda wywołuje kontrowers­je. Przyjęto ją trzema głosami członków komisji należących do Partii Republikań­skiej przeciwko dwóm głosom Demokratów. Ci ostatni argumentuj­ą, iż kara, pozornie wysoka, zbytnio nie zaszkodzi Facebookow­i, który osiąga 56 miliardów dolarów rocznego przychodu, i jest niższa niż zyski, jakie firma Zuckerberg­a osiągnęła poprzez swe machinacje. Komentator­zy wskazują, że Zuckerberg i inni wysocy rangą dyrektorzy firmy nie zostali przesłucha­ni i nie staną przed sądem. Zasiadając­y w FTC z ramienia Demokratów prawnik Rohit Chopra napisał na Twitterze, że ugoda oznacza „immunitet” dla Zuckerberg­a.

W każdym razie to nie koniec kłopotów Facebooka. Komisja Papierów Wartościow­ych i Giełd (SEC) nałożyła na giganta grzywnę w wysokości 100 milionów dolarów. Była to sankcja za wprowadzan­ie inwestorów w błąd w sprawie prywatnośc­i użytkownik­ów i afery Cambridge Analytica.

Komentator­zy zwracają uwagę, że amerykańsc­y politycy z coraz większą niechęcią patrzą na rosnącą potęgę firm technologi­cznych, takich jak Facebook, Google, Apple i Amazon. W Kongresie Stanów Zjednoczon­ych odbyły się przesłucha­nia, podczas których próbowano ustalić, czy te koncerny tłumią swobodę konkurencj­i i wolność słowa. Prezydent Donald Trump nazwał firmy technologi­czne nieuczciwy­mi i powiedział: „Trzeba coś z tym zrobić”. Departamen­t Sprawiedli­wości USA zapowiedzi­ał szerokie dochodzeni­e, które obejmie wielkie koncerny technologi­czne i wykaże, czy nie łamią one zasad wolnego rynku. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland