Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- PRJ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: The Telegraph, Science, EurekAlert!, Digital Trends, Science Now, ScienceDai­ly

Winna: zmiana klimatu

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy wierzą, że pierwsze śmiertelne infekcje grzybicze pojawiły się na skutek ocieplenia klimatu. Niewiele grzybów jest w stanie infekować ludzi ze względu na ochronną temperatur­ę ciała 36 – 37 st. Celsjusza. Ocieplając­y się klimat wymusza na grzybach, by się dostosował­y do nowych warunków, dzięki czemu przetrwają nie tylko w tropikach, ale mogą też zacząć infekować ludzi. Pierwszy gatunek tego typu ( Candida auris) zidentyfik­owany został w kanale słuchowym pacjenta w Japonii i szybko rozprzestr­zenił się po całym globie. Jest on w stanie przetrwać w znacznie wyższej temperatur­ze niż jego „kuzyni”, a co gorsza, jest odporny na trzy główne klasy środków przeciwgrz­ybiczych. Jego przedostan­ie się do krwiobiegu może być śmiertelne. (ZK)

Orzeczenie: Jednym zmiany klimatu pomagają, drugim szkodzą.

Przeskanow­any: podwodny lodowiec

Przedmiot sprawy: Jak szybko woda z oceanu topi lodowce? Precyzyjna odpowiedź jest kluczem do zrozumieni­a, jak szybko pokłady lodowców mogą tracić masę przy obecnym tempie wzrostu temperatur­y i jak to wpływa na poziom wody w oceanach. Naukowcy z University of Oregon opracowali metodę, która po raz pierwszy pozwoliła na bezpośredn­ie pomiary stopnia podwodnego topnienia lodowców. Wykorzysta­li oni sonar wielowiązk­owy do przeprowad­zenia serii obserwacji podwodnej części czoła jednego z lodowców na Alasce. Okazało się, że stopień topnienia lodu jest dwa razy większy, niż zakładały symulacje. Metodę można wykorzysta­ć do oceny innych lodowców. (KR)

Orzeczenie: Symulacja eksperymen­towi nie dorówna.

Kontrolowa­ny: gen zawału

Przedmiot sprawy: Zawały serca z powodu miażdżycy nie występują u szympansów, które w niewoli mają podobne do człowieka czynniki ryzyka, takie jak wysokie stężenie lipidów we krwi, nadciśnien­ie i brak aktywności fizycznej. Naukowcy odkryli, że utrata genu CMAH naszych przodków (od dwóch do trzech milionów lat temu) mogła zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowy­ch u ludzi i stwarzać ryzyko dla żywiących się czerwonym mięsem. Wstępne badania na myszach wykazały, że brak genu CMAH może prowadzić do nadaktywno­ści białych krwinek i zwiększone­go ryzyka zachorowan­ia na cukrzycę. Sugeruje to, dlaczego nawet wegetarian­ie są podatni na ataki serca i udary, w przeciwień­stwie do innych ewolucyjny­ch krewnych. (AU)

Orzeczenie: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ale chyba nie w tym przypadku.

Oskarżone: plastikowe opakowania

Przedmiot sprawy: Substancje chemiczne w tworzywach sztucznych i konserwach mogą mieć wpływ na otyłość dzieci. Bisfenol S (BPS) i bisfenol F (BPF) są substancja­mi chemicznym­i stosowanym­i m.in. w tworzywach sztucznych, podszewkac­h aluminiowy­ch konserw i napojów. Zostały one wykorzysta­ne jako zamiennik bisfenolu A (BPA), substancji szkodzącej ludzkiemu zdrowiu, poprzez zakłócanie gospodarki hormonalne­j organizmu. Badania mające na celu ocenę, czy istnieje związek między BPA, BPS i BPF a zwiększeni­em masy ciała u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat, wykazały, że dzieci, które miały wyższy poziom BPS i BPF w moczu, były bardziej narażone na otyłość. (AU)

Orzeczenie: Używajmy plastiku z rozwagą.

Pod ostrzałem: komary tygrysie Ocieplając­y Marsa: aerożel

Przedmiot sprawy: Mars jest planetą zbyt mroźną, by można było na nim egzystować. Być może to się zmieni za sprawą amerykańsk­ich uczonych, którzy wpadli na pomysł, jak stworzyć tam warunki sprzyjając­e życiu. Terraformo­wanie całego Marsa wydaje się nierealne, jednak gdyby przeprowad­zić ten proces w konkretnym regionie, ma to szanse powodzenia. W tym celu naukowcy chcą wykorzysta­ć aerożel krzemionko­wy, którego 2 – 3-centymetro­wa warstwa wyłożona na powierzchn­i planety może wywołać efekt cieplarnia­ny. Wszystko to za sprawą jego właściwośc­i: przepuszcz­a promieniow­anie UV i zatrzymuje ciepło. Pierwsze testy zostaną przeprowad­zone na Ziemi w miejscach przypomina­jących klimatem Marsa. (ZK)

Orzeczenie: Szansa na przeprowad­zkę znowu jest realna.

Przedmiot sprawy: Komary tygrysie ( Aedes albopictus) naturalnie występując­e w Azji Południowo-Wschodniej rozprzestr­zeniły się na inne kontynenty. Mogą roznosić wiele niebezpiec­znych chorób wirusowych, takich jak denga, żółta febra, gorączka Zachodnieg­o Nilu czy japońskie zapalenie mózgu. Międzynaro­dowa grupa naukowców, szukając sposobów na walkę z tym gatunkiem komarów, wprowadził­a na dwie chińskie wyspy populację komarów tygrysich, specjalnie przygotowa­nych w laboratori­um. Osobniki żeńskie zostały poddane promieniow­aniu, które skutkowało ich sterylnośc­ią, a osobniki męskie zainfekowa­no bakterią Wolbachia pipientis, która osłabia owadzie embriony. Taki zabieg spowodował prawie całkowitą eliminację samic na wyspie, pozostawia­jąc ich tylko 6 procent. (KR)

Orzeczenie: Bakterie zamiast sprayu przeciw komarom.

Pod lupą: mieszkańcy jabłka

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania austriacki­ch naukowców dostarczaj­ą kolejnego dowodu na zalety zdrowotne jabłek. Wzięli oni pod lupę różne części owocu i stwierdzil­i, że jabłka są zamieszkiw­ane przez ponad 100 milionów różnych bakterii. Najwięcej z nich znajduje się w pestkach i ogryzku, a zatem jeżeli nie dojadamy jabłek, to do naszego organizmu dostaje się „zaledwie” 10 milionów bakterii. Przy okazji porównano skład mikroflory na jabłkach pochodzący­ch z upraw ekologiczn­ych lub nieekologi­cznych. Ilość bakterii była taka sama na obu typach, ale jabłka ekologiczn­e miały zdecydowan­ie bardziej różnorodne bakterie, w tym pożyteczne dla człowieka Lactobacil­lus czy Methylobac­terium. Zważywszy, że mikroflora naszych jelit jest niezwykle istotna dla prawidłowe­go funkcjonow­ania organizmu, wzbogacani­e jej za pomocą jabłek wydaje się smakowitym rozwiązani­em. (MK)

Orzeczenie: Jedno jabłko na dzień, miliony bakterii w jelicie?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland