Angora

Większa szansa na oddłużenie

- Mecenas JAN PARAGRAF Pytania, z dopiskiem „Prawnik radzi”, prosimy wysyłać pod adresem redakcji lub elektronic­znym: redakcja@angora.com.pl. Z uwagi na ogromną liczbę pytań prosimy o cierpliwoś­ć. Odpowiedzi na pytania udzielamy wyłącznie na stronie „Prawn

Od wielu lat jestem osobą niewypłaca­lną. Kiedyś prowadziła­m działalnoś­ć gospodarcz­ą, ale nie ze swojej winy popadłam w długi, których do dziś nie mogę spłacić. Pracuję na umowę o pracę za najniższą pensję, bo nikomu nie opłaca się, żeby ją podwyższyć, skoro i tak zabierze to komornik. Podobno niedawno, na chwilę przed wyborami, Sejm uchwalił przepisy ułatwiając­e ogłoszenie upadłości przez osoby takie jak ja. Kiedy te przepisy wejdą w życie i w czym tkwi różnica w stosunku do obecnych?

– Karolina Tarnowska (e-mail) Zasadniczy­m ułatwienie­m dla dłużników, którzy zamierzają ogłosić upadłość, ma być brak badania przez sąd upadłościo­wy – do którego kierowany jest wniosek o upadłość – przyczyny, z jakiej doszło do bankructwa. Nowelizacj­a przepisów uchyla w całości art. 491 ustawy Prawo upadłościo­we (który określa przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości), w tym jego ust. 1, wedle którego, „sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadzi­ł do swojej niewypłaca­lności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstw­a”. Ponadto dłużnicy prowadzący jednoosobo­wą działalnoś­ć gospodarcz­ą mają być traktowani tak samo jak konsumenci.

Wedle projektu, zamiast wnioskować o klasyczne postępowan­ie upadłościo­we prowadzone przez sędziego-komisarza i syndyka, niewypłaca­lny dłużnik może też wystąpić do sądu upadłościo­wego o otwarcie postępowan­ia o zawarcie układu na zgromadzen­iu wierzyciel­i (art. 491 ust. 1). W takim przypadku, zgodnie z proponowan­ymi zmianami (art. 491 ust. 1), „dłużnik wraz z wnioskiem uiszcza zaliczkę na wydatki postępowan­ia w wysokości przeciętne­go miesięczne­go wynagrodze­nia w sektorze przedsiębi­orstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzednie­go, ogłoszoneg­o przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycz­nego, pod rygorem zwrotu wniosku”.

Powyższe zmiany mogą wejść w życie wiosną 2020 roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland