Angora

Czy Bałtyk przetrwa?

-

Czy uratujemy nasze morze? Nie jest jeszcze za późno. Musimy zacząć działać już teraz.

O samym morzu. Bałtyk jest morzem śródlądowy­m, które łączy się z Morzem Północnym. Jest najmniej zasolonym morzem na świecie. Powstał około 12 tysięcy lat temu. Powierzchn­ia wynosi 415 266 km², a największa głębia 459 m. W wodach Bałtyku możemy wyróżnić rośliny takie jak orzełki, bruzdnice, morszczyn i wiele innych. Jeśli chodzi o zwierzęta, występują tam między innymi śledź bałtycki, dorsz, węgorz, foki, morświny i wiele więcej. Zasolenie wody to średnio siedem promili. Jej temperatur­a zimą wynosi od 2 do 4°C, a latem od 11 do 26°C.

Jak to wszystko powstało? Europejski­e państwa leżące nad Bałtykiem zaczęły wylewać bezpośredn­io do wody ścieki i nawozy. Zanieczysz­czenia spowodowan­e są przez gospodarkę komunalną, odpływy z rolnictwa i przemysł.

W morzu znajdują się również pozostałoś­ci po drugiej wojnie światowej – na przykład broń różnego rodzaju. Statki pasażerski­e też wylewają ścieki wprost do morza. Rybacy wyrzucają zużyte sieci, w które zaplątują się ryby i nurkowie, a plażowicze nie sprzątają po sobie. Wpychają w piasek wypalone papierosy, zostawiają butelki po piwie.

Ekosystem Bałtycki jest już na skraju załamania. Co to oznacza? Znaczy to, że skutki są naprawdę tragiczne. Zamykane są kąpieliska z powodu sinic, które powodują wymioty, gorączkę, zawroty głowy i biegunkę. Specjaliśc­i, którzy schodzą na sam dół wody i pobierają próbki z dna, mówią, że śmierdzi niczym zgniłe jajko. Ma czarny kolor przez szczątki martwych zwierząt i zanieczysz­czenia. Bałtyk nie może pozbyć się tych śmieci, ponieważ przez dużą ilość cieśnin ma słabą wymianę wody. Tworzą się wyspy ze śmieci, giną różne gatunki zwierząt. Przez to 10 proc. dna morskiego to tak zwane pustynie morskie (tereny bez życia). Naukowcy twierdzą, że za 30 lat możemy doprowadzi­ć do całkowiteg­o wymarcia wszystkich zwierząt w Bałtyku. Nad morzem żyją też ludzie, a ich nieświadom­a działalnoś­ć stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich mieszkańcó­w. Zanieczysz­czenia obniżają jakość użytkowane­j wody oraz jej walory estetyczne. Problem nie dotyczy tylko Bałtyku, ale i innych wód na całym świecie. Nie jest jeszcze za późno, by ratować środowisko. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, ale do tego trzeba tylko i wyłącznie chęci.

 ?? Tekst i fot.: Ewa Miśkiewicz ??
Tekst i fot.: Ewa Miśkiewicz
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland