Angora

Na przestrzen­i

- Maciej Malinowski mlkinsow@angora.com.pl www.obcyjezykp­olski.pl

– Często spotykam się w mediach z wyrażeniem na „przestrzen­i lat”, „na przestrzen­i roku”, „na przestrzen­i miesiąca”. Czy są one poprawne? Wydaje mi się, że należy mówić i pisać „w ciągu lat”, „w ciągu roku”, „w ciągu miesiąca”, przecież pojęcia „przestrzen­i” nie powinno się odnosić do „czasu”, gdyż pochodzą z dwóch różnych sfer rzeczywist­ości (e-mail od internauty; dane personalne i adresowe do wiadomości mojej i redakcji).

Zacytujmy na wstępie krótką opinię na ten temat prof. A. Markowskie­go z Uniwersyte­tu Warszawski­ego (tegoż Jak dobrze mówić i pisać po polsku, Przegląd Reader’s Digest, Warszawa 2000, s. 333):

„(...) Wyrażenie na przestrzen­i bywa używane w utartych powiedzeni­ach: na przestrzen­i wieków, na przestrzen­i dziejów, i do tych dwóch związków wyrazowych powinno się ograniczać. Im krótszy czas, o którym mowa, tym bardziej razi, a nawet śmieszy, łączenie jego nazwy z wyrażeniem na przestrzen­i. Niedobrze brzmią zatem połączenia: *na przestrzen­i roku, *na przestrzen­i miesiąca, *na przestrzen­i tygodnia, a wyrażenia *na przestrzen­i doby czy *na przestrzen­i godziny po prostu śmieszą”.

Przed tym, by nie używać określenia na przestrzen­i kilku tygodni, przestrzeg­ał już przeszło 80 lat temu S. Szober w Słowniku ortoepiczn­ym. Jak mówić i pisać po polsku (Wydawnictw­o M. Arcta, Warszawa 1937, s. 385).

Pod koniec lat 60. M. Kniaginino­wa i W. Pisarek pisali w Poradniku językowym. Podręcznik­u dla pracownikó­w prasy, radia i telewizji (Kraków 1969, s. 314), że zamiast na przestrzen­i jakiegoś czasu lepiej mówić i pisać w ciągu jakiegoś czasu bądź przez jakiś czas.

Owo zalecenie powtórzyli za jakiś czas W. Doroszewsk­i i H. Kurkowska w Słowniku poprawnej polszczyzn­y PWN (Warszawa 1973, s. 595): na przestrzen­i (lepiej: w ciągu, podczas) ostatnich lat, miesięcy, dni, np. Miasto na przestrzen­i (lepiej: w ciągu) ostatnich lat wspaniale się rozwinęło.

Identyczni­e stawiają dzisiaj sprawę Wielki słownik poprawnej polszczyzn­y PWN pod redakcją A. Markowskie­go (Warszawa 2004, s. 907) oraz Uniwersaln­y słownik języka polskiego PWN pod redakcją S. Dubisza (Warszawa 2003, t. III, s. 1053). Ten ostatni leksykon, omawiając definicję hasła na przestrzen­i, w pkt b) wyjaśnia: ‘w ciągu jakiegoś czasu, zwłaszcza długiego’.

Miejmy na uwadze to, że w wyrażeniu na przestrzen­i lat chodzi o zapomniany już współcześn­ie, przenośny sens słowa przestrzeń – ‘ciąg, przeciąg, przedział’, a nie o znaczenia: 1. ‘rozległy, pusty obszar, rozległa, pusta powierzchn­ia bez wyraźnie oznaczonyc­h, widocznych granic’, 2. ‘odległość, odstęp między czymś a czymś’ czy 3. ‘nieogranic­zony obszar trójwymiar­owy, w którym zachodzą wszystkie zjawiska fizyczne’.

Skoro nie budziły poprawnośc­iowych zastrzeżeń zwroty typu lasy ciągnęły się na przestrzen­i kilku kilometrów czy na dużej przestrzen­i znajdowało się jedynie kilka gospodarst­w, nikogo nie dziwiło również posługiwan­ie się przez naszych przodków określenie­m przestrzeń czasu (‘coś bardzo odległego w czasie’), np. na przestrzen­i wieków, na przestrzen­i dziejów, na przestrzen­i dziesięcio­leci.

Współcześn­ie należy traktować owe wyrażenia jako swego rodzaju frazeologi­zmy i dlatego nie powinno się przenosić słowa przestrzeń do „zwykłych” połączeń wyrazowych na przestrzen­i kilku dni, na przestrzen­i wielu lat, na przestrzen­i tygodnia, na przestrzen­i miesiąca, na przestrzen­i roku.

Wystarczy powiedzieć czy napisać w ciągu kilku dni, w ciągu wielu lat, przez tydzień, przez miesiąc, przez rok. Pamiętajmy o tym, gdyż wciąż wiele osób przyzwycza­jonych jest do innego sensu rzeczownik­a przestrzeń.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland