Angora

Z kosiorkiem na ryby

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Gratuluję pomysłu redagowani­a w poczytnej „Angorze” rubryki „Poczet nazwisk polskich” i pana wiedzy w tym zakresie, co z pewnością wzbudza u wielu czytelnikó­w zaintereso­wanie odległą historią swych przodków. Wdzięczny będę za podanie następując­ych informacji: 1) jaka jest etymologia wieloczłon­owych nazwisk (np. Kosiniak-Kamysz, Rydz-Śmigły); 2) Czy żona może przyjąć dwuczłonow­e nazwisko męża z zachowanie­m także panieńskie­go? Jaka jest etymologia nazwiska Kosiorek?

Marek W przypadku nazwisk podwójnych nie ma jednego schematu. Powstały, by pomóc w identyfika­cji ludzi noszących to samo nazwisko. Z chwilą rozrastani­a się danej populacji zaistniała taka potrzeba, a część używanych nazwisk podwójnych weszła do zasobu na trwałe. Często do nazwiska rodowego był dołączany przydomek identyfiku­jący (np. herb, pseudonim wojenny, cecha osobowa). Zwykle małżonka do swego nazwiska dołączała nazwisko męża albo vice versa. Powód nazwiska podwójnego może być historyczn­y, o czym pisze S. Bystroń, kiedy wiele przybranyc­h nazwisk powstańczy­ch z 1863 weszło do współczesn­ego zasobu nazwiskowe­go (Hauke-Bosak, Dąb-Biernacki, Orlicz-Dreszer), ale może być prozaiczny, administra­cyjny, kiedy nazwisko podwójne oznacza po prostu stan cywilny, czyli mężatkę. Wśród górali podhalańsk­ich podwójne nazwisko tworzył przydomek zapożyczon­y ze świata przyrody lub z pochodzeni­a. Według polskiego prawa można mieć tylko dwuczłonow­e nazwisko, więc małżonka może zachować swe panieńskie, ale z dwuczłonow­ego nazwiska męża może zachować tylko jedno. Procedury używania nazwisk dwuczłonow­ych precyzyjni­e określają dziś przepisy.

Co do nazwiska Kosiorek, to może to być albo mały kosior, czyli mały pogrzebacz, albo siatka do wybierania ryb. Zatem nazwisko pochodzi od rzeczownik­a apelatywne­go, czyli pospoliteg­o. Obecnie w bazie PESEL znajdujemy 3942 Kosiorków.

Proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a mego nazwiska rodowego Kruszewski. Urodziłem się i mieszkam w Częstochow­ie. Od jakiegoś czasu interesuję się historią mojej rodziny. Tworzę drzewo genealogic­zne, zasięgam informacji w różnych źródłach, m.in. w Archiwum Diecezjaln­ym w Częstochow­ie. Wiem, że nazwisko Kruszewski jest herbu Abdank (herby rycerstwa polskiego). Dotarłem do informacji o założyciel­u rodu Kruszewski­ch w Przybynowi­e, Ignacym Kruszewski­m (1799 – 1879) – Skarbek. Był ojcem Wincentego, powstańca styczniowe­go.

Zbigniew Kruszewski Panie Zbigniewie, Kruszewski jest XV-wiecznym nazwiskiem powstałym od nazwy miejscowoś­ci typu Kruszewo, Kruszów, Krusze. Nazwa miejscowa ma swój źródłosłów w podstawie krusz-, jak w czasowniku kruszyć lub staropolsk­im rzeczownik­u krusz, czyli bryła, gruda. Nazwa krusza, czyli, grusza, jest też używana na północy Polski. W bazie PESEL mamy 7207 Kruszewski­ch.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland