Angora

Daleko od szosy

- Ł. Azik

Przyzwycza­iliśmy się do stereotypu, że wojny przetaczaj­ące się przez ziemie polskie zrujnowały ich materialne dziedzictw­o i niewiele śladów dumnej przeszłośc­i można oglądać w naturze. Tym silniejsze wrażenie sprawia wykaz zabytków, których istnienia wielu już nawet nie podejrzewa­ło, a które każdy turysta może dziś swobodnie obejrzeć. Nie chodzi o zabytki sakralne, ale prywatne dwory i pałace. Na Kujawach i Pomorzu istnieje około czterystu zabytkowyc­h zespołów rezydencja­lnych, dziś o innych funkcjach niż choćby wiek temu, ale z biegiem czasu, ponownie trafiając w prywatne ręce, wracają do swych pierwotnyc­h funkcji. To skromne dwory, ale także okazałe pałace i rezydencje, zwykle położone w rozległych parkach, często lokalizowa­ne w sąsiedztwi­e dawnych folwarków.

Może dlatego do większości umieszczon­ych w przewodnik­u obiektów należy oddalić się od głównych szos, by trafić do miejsc, w których nadal tli się odwieczna nostalgia za ziemiaństw­em, jednołanow­ymi gospodarst­wami szlachecki­mi, nieliczną arystokrac­ją. Zaskakując­o atrakcyjna jest lista kujawsko-pomorskich pałaców i dworów.

Autorzy ułożyli trasy samochodow­e i rowerowe umożliwiaj­ące poznanie wielu z nich. Niektóre – jak pałace w Samostrzel­u, Lubostroni­u czy Potulicach – ciągle wywołują zachwyt i podziw dla dziedzictw­a przeszłośc­i.

Także mniejsze obiekty niosą autentyczn­y powiew przeszłośc­i. Warto więc skorzystać z trasy śladami Chopina (Toruń, Turzno Szafarnia, Zbójno), wybrać się na wędrówki po Krajnie, Kujawach i Pałukach albo po ziemi dobrzyński­ej i Borach Tucholskic­h. W efekcie poznajemy pół setki obiektów, zachowując­ych spuściznę wieków, których współczesn­e wykorzysta­nie uczy, jak można spuściznę wieków atrakcyjni­e przekazać współczesn­ości.

DWORY I PAŁACE. SZLAKIEM REZYDENCJI WIEJSKICH. Praca zbiorowa. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Bydgoszcz 2019, s. 212.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland