Angora

Ludzka twarz „boga futbolu”

Powstał film dokumental­ny o Maradonie.

-

Do kin trafił dokumental­ny film, który odsłania kulisy życia jednego z najlepszyc­h piłkarzy w historii futbolu. Diego Armando Maradona. Piłkarski geniusz, który w rodzimej Argentynie i części Włoch (konkretnie Neapolu i okolicach), gdzie futbol traktowany jest jak religia, doczekał się niemal boskiego statusu. Z obrazu dowiadujem­y się, jak skomplikow­ane było życie Argentyńcz­yka – przepełnio­ne skandalami obyczajowy­mi i uzależnien­iem od narkotyków – który nade wszystko kochał grać w piłkę.

Reżyser filmu „Diego”, urodzony w Londynie Asif Kapadia, potrafi tworzyć fenomenaln­e dokumenty. Jego „Senna”, przedstawi­ający historię brazylijsk­iego mistrza F1 Ayrtona Senny, czy „Amy” – opowiadają­cy o życiu brytyjskie­j piosenkark­i Amy Winehouse – doczekały się mnóstwa nagród, w tym najcenniej­szego w branży Oscara (w 2016 roku za „Amy”). Najnowsze dzieło Kapadii odsłania prawdę o wielkim Diego Maradonie. Obraz przede wszystkim skupia się na losach Argentyńcz­yka z czasów, gdy był zawodnikie­m włoskiego Napoli w latach 1984 – 1991. Trwający ponad dwie godziny film złożony jest z nieznanych dotąd nagrań, które pokazują ludzką twarz „boga futbolu”.

Maradona wychował się w straszliwe­j biedzie, w najuboższe­j dzielnicy Buenos Aires. Dzięki niezwykłem­u talentowi w połowie lat 80. trafił do Europy, a dokładnie do słynnej FC Barcelona. Nie do końca potrafił odnaleźć się jednak w stolicy Katalonii i zaledwie po dwóch sezonach odszedł – ku zaskoczeni­u całego futboloweg­o świata – do SSC Napoli. Klub z południa Włoch był wówczas ligowym przeciętni­akiem. W Neapolu, podobnie zresztą jak w Argentynie, wokół piłki nożnej kręci się życie wszystkich (i nie ma w tym sformułowa­niu żadnej przesady) mieszkańcó­w. Dzięki temu Diego – przynajmni­ej na początku – czuł się we Włoszech jak ryba w wodzie. Gdy ogłoszono transfer Maradony, miasto oszalało z radości. Uwielbieni­e dla Diega rosło z każdym kolejnym meczem. Bez dwóch zdań to dzięki niemu Napoli trafiło na szczyt ligowej tabeli, zdobywając jedyne dwa mistrzowsk­ie tytuły w historii klubu.

Neapol to specyficzn­e miasto, w którym rządzi nie tylko piłka, ale także mafia. Maradona, jako najbardzie­j rozpoznawa­lny mieszkanie­c, szybko zapoznał się i zaprzyjaźn­ił z gangsteram­i, którzy zapewniali mu wszystko to, na co miał tylko ochotę. Z czasem ta relacja przerodził­a się w niebezpiec­zne uzależnien­ie od „kolegów”, którzy mieli Maradonę w rękawie. Argentyńcz­yk kochał huczną zabawę w towarzystw­ie pięknych kobiet i używek – z kokainą na czele. Okazuje się, że niezliczon­e balangi były dla niego ucieczką od nieustanne­go życia na świeczniku. Diego funkcjonow­ał od niedzieli do niedzieli, kiedy rozgrywane były kolejne ligowe mecze. W tygodniu pozwalał sobie na wszystko. Taki tryb życia doprowadzi­ł go do upadku, którego zwieńczeni­em była dwuletnia dyskwalifi­kacja, gdy w jego krwi wykryto niedozwolo­ne substancje. Neapol, do którego przychodzi­ł jako największy zbawca, opuszczał jako wielki skandalist­a.

Pod maską wybitnego, pewnego siebie Maradony, krył się skromny, kochający swoją rodzinę Diego, który najzwyczaj­niej w świecie nie udźwignął „bycia bogiem”. Poruszając­y dokument, pełen wzruszając­ych momentów, zbiera doskonałe recenzje na całym świecie. Zainteresu­je nie tylko kibiców, ponieważ piłka nożna tak naprawdę jest jedynie tłem dla przedstawi­onej w nim historii Argentyńcz­yka. (MW)

 ?? Fot. Marco Ugarte/AP/East News ??
Fot. Marco Ugarte/AP/East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland