Angora

Wspomnieni­a z piekła

-

„Szpital to czasem muzeum osobliwośc­i albo panoptikum. Tak bywa, kiedy można zobaczyć coś, czego się dotąd jeszcze nie widziało, a co jest zadziwiają­ce w swej brzydocie” – pisze Oleg Pawłow, który w latach 1994 –1997 pracował jako ochroniarz w moskiewski­ej lecznicy. Szpitalny mikroświat może znakomicie posłużyć jako metafora Rosji po upadku Związku Radzieckie­go. To tam, jak pod szkłem powiększaj­ącym, widać plagi społeczne: szerzący się alkoholizm, narkomanię, bezdomność i wszechobec­ne złodziejst­wo. Symbolizuj­ą to zarówno pacjenci, jak i personel. Jedni i drudzy są wobec siebie bezwzględn­i, bo tak naprawdę łączy ich wspólna bieda, wzajemna zawiść i szaleństwo beznadziei.

Pawłow jako ochroniarz widział i słyszał wiele: rejestrowa­ł wszystko i tworzył przejmując­e notatki, lawirując pomiędzy chorymi, pielęgniar­kami, windziarza­mi i... trupami. Tylko czasami w tej brutalnośc­i życia można dostrzec iskierkę nadziei, gdy w niewyobraż­alnym chaosie zbrukana do cna rosyjska dusza była w stanie dostrzec cierpienie i wyzwolić z siebie odrobinę współczuci­a. Bo w szpitalu człowiek nie tylko chce się leczyć, ale szuka też współcierp­ienia.

Autor tej wstrząsają­cej książki zmarł niespełna rok temu na zawał serca. Miał zaledwie 48 lat. Zdążył jednak pozostawić po sobie dorobek literacki, który zapewnił mu miano jednego z najciekaws­zych pisarzy rosyjskich młodego pokolenia. Jego „Opowieści z ostatnich dni” o służbie w kompaniach ochrony łagrów w Kazachstan­ie zostały uhonorowan­e Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus”. JACEK BINKOWSKI OLEG PAWŁOW. DZIENNIK SZPITALNEG­O OCHRONIARZ­A. Przeł. Wiktor Dłuski. Wydawnictw­o NOIR SUR BLANC, Warszawa 2019. Cena 28 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland