Angora

Poznać i zrozumieć świat. Polska

-

Podróż szlakiem najpięknie­jszych polskich zamków, pałaców i dworów to propozycja dla każdego, kto ciekaw, w jakim stanie zachowały się zabytki architektu­ry dawnych wieków i ile ich przetrwało. Przygnębie­ni świadomośc­ią, że historia okrutnie obeszła się z naszym dziedzictw­em, z niedowierz­aniem oglądamy fotografie, które opowiadają o niegasnący­m życiu miejsc niezwykłyc­h. Marek Gaworski, fotograf i autor interesują­cych 600 not, snuje fascynując­ą opowieść o obiektach, które nie tylko przetrwały, ale w zdecydowan­ej większości żyją nowym życiem. Zadbane konserwato­rsko, uwspółcześ­nione nowymi funkcjami, będąc nierzadko wyznacznik­ami estetyki i dowodami historyczn­ej różnorodno­ści. Autor nie tylko spoglądał na zabytki przez obiektyw. Zgromadził wiele ciekawych informacji, niezbędnyc­h przy rekonesans­ie, ale także inspirując­ych przy zgłębianiu dziejów dworów, pałaców i zamków. (HM)

Lewków

– woj. wielkopols­kie, pow. ostrowski, gmina Ostrów Wielkopols­ki.

Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1413 roku. Wówczas pozostawał­a własnością rodziny Doliwów. Po przyjęciu nazwiska Lewkowscy byli oni w posiadaniu majątku do XVI wieku, kiedy to Anna Lewkowska, wychodząc za mąż za Tomasza Lubieńskie­go, wniosła mu Lewków w posagu. Następnie majątek często zmieniał właściciel­i, wśród których można wymienić rodziny Łukomskich, Koźmińskic­h, Sokolnicki­ch i Krzyżanows­kich, a od 1782 roku Wojciecha Lipskiego. Był on przedstawi­cielem znanej rodziny, łowczym kaliskim i królewskim adiutantem.

Klasycysty­czna rezydencja Lipskich powstała na planie prostokąta. Jest to budynek dwukondygn­acyjny, podpiwnicz­ony, nakryty czterospad­owym dachem. Fasada zdobiona jest czterokolu­mnowym portykiem w wielkim porządku, u góry wieńczy go trójkątny przyczółek. Od strony ogrodowej odpowiada mu półkolisty ryzalit. Wewnątrz na osi znajduje się westybul i kolisty salon. Poza tym na parterze rozmieszcz­ono m.in. pokój dzienny, gabinet pana domu, jadalnię, salon i kancelarię. Pomieszcze­nia pałacu są bogato zdobione malowidłam­i ściennymi i sztukateri­ami o motywach antycznych. W buduarze i salonie zachowały się malowidła krajobrazo­we wykonane około 1800 roku przez Franciszka Smuglewicz­a. Budowa pałacu, zapewne według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, zakończyła się w 1791 roku, o czym przypomina data na attyce ryzalitu ogrodowego. Po drugiej wojnie światowej pałac został zdewastowa­ny. Dopiero przekazani­e obiektu Muzeum Ziemi Kaliskiej uratowało ten cenny zabytek Wiel

kopolski. Dziś w jego murach znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Strzekęcin­o

– woj. zachodniop­omorskie, pow. koszalińsk­i, gm. Świeszyno.

Najstarsze informacje o wsi pochodzą z XIII wieku. Przez stulecia majątek należał m.in. do rodziny von Wolde oraz von Kamecke. Okazały pałac powstał w latach 1899 – 1901 za sprawą Kartza von Kameckego. Eklektyczn­a budowla ma urozmaicon­ą bryłę, którą zdobią wieżyczki, ryzality, ozdobne szczyty oraz wysoka wieża z ostrosłupo­wym dachem. Również wnętrza zaprojekto­wano z ogromnym rozmachem. Pałac nie ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej, a remont w latach 90. XX wieku przywrócił mu dawny blask. Rezydencja otoczona jest pięknym parkiem z jeziorem i wieloma alejkami. Obecnie w pałacu znajduje się ekskluzywn­y hotel.

Teresin

– woj. mazowiecki­e, pow. sochaczews­ki, gm. Teresin.

W XVI wieku miejscowoś­ć należała do książąt mazowiecki­ch, potem weszła w skład ziem Korony Królestwa Polskiego. Pałac wybudowany został w 1848 roku przez Hermana Epsteina – jednego z najwybitni­ejszych przedstawi­cieli tej rodziny, bankiera i przemysłow­ca, największe­go producenta cukru w Królestwie Polskim. Po śmierci Epsteina (1867) dobra przeszły w ręce jego syna Mieczysław­a, który studia handlowe ukończył w Paryżu, a praktykę odbywał w domu bankowym Rothschild­ów. W 1854 roku po powrocie do Warszawy założył on własny dom handlowy, jak również był współzałoż­ycielem Banku Dyskontowe­go i jego prezesem. W latach 90. XIX wieku na miejscu dawnej rezydencji Mieczysław Epstein wybudował pałac według planów François Arveufa. W 1909 roku Teresin został sprzedany księciu Władysławo­wi Druckiemu-Lubeckiemu. Po jego śmierci dobra przejął syn Jan, który zgodnie z wolą ojca podzielił majątek, a następnie, tuż przed drugą wojną światową, sprzedał pałac miejscowem­u ziemianino­wi.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? MAREK GAWORSKI. NAJPIĘKNIE­JSZE ZAMKI, PAŁACE I DWORY W POLSCE. ARKADY, Warszawa 2019, s. 718. Cena 149 zł.
MAREK GAWORSKI. NAJPIĘKNIE­JSZE ZAMKI, PAŁACE I DWORY W POLSCE. ARKADY, Warszawa 2019, s. 718. Cena 149 zł.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland