Angora

Bimber z Czarnobyla „Atomik” podbija rynek trunków na Ukrainie.

- Na podst.: dazv.gov.ua, port.ac.uk, bbc.com

Gwarantują to ukraińscy uczeni z Państwowej Agencji ds. Zarządzani­a Strefą Wysiedleni­a oraz ich brytyjscy koledzy z University of Portsmouth. To oni w ramach eksperymen­tu naukowego upędzili unikalny czarnobyls­ki samogon. Nazwali go „Atomik” i chcą podbić nim rynek.

„Zespołowi uczonych z Wielkiej Brytanii i Ukrainy udało się wyprodukow­ać eksperymen­talny, bezpieczny pod względem radioaktyw­ności alkohol z czarnobyls­kiej wody i pszenicy, wykorzystu­jąc tradycyjne metody »home made«” – poinformow­ała Agencja w wydanym z tej okazji komunikaci­e. Co prawda w informacji na ten sam temat, którą opublikowa­li biorący udział w eksperymen­cie Brytyjczyc­y, pojawia się słowo wódka, ale to nie do końca tak. Sformułowa­nie „home made” wyraźnie wskazuje na nawiązanie do produkcji domowej. A ostateczne wątpliwośc­i rozwiewa napis w dwóch językach na naklejce umieszczon­ej na eleganckie­j butelce. Po angielsku brzmi on „grain spirit”, a po ukraińsku – „samogon”. Moc – 40 proc. Autorytaty­wnie potwierdzi­ł to Ołeh Naswit, wiceszef Agencji ds. Zarządzani­a Strefą Wysiedleni­a.

– Nazwałbym to samogonem w najlepszym gatunku, ponieważ Atomik nie ma smaku typowego dla wysoce oczyszczon­ej wódki oraz ma aromat ziarna będący wynikiem naszych oryginalny­ch, ukraińskic­h metod destylacji. Mnie smakuje – ocenił, imponując fachową znajomości­ą tematu. Jak zapewniają naukowcy, „Atomik” to żartobliwa i przewrotna nazwa. Trunek jest bowiem czysty i absolutnie bezpieczny dla zdrowia. To znaczy na tyle, na ile może być zdrowy każdy inny alkohol... Promieniow­ania nie należy się jednak obawiać. – W gotowym napoju zdołano wykryć jedynie naturalny promieniot­wórczy izotop węgla C14 – czytamy w komunikaci­e Agencji. – Jego stężenie było nie większe niż w każdym innym napoju alkoholowy­m, mimo że do eksperymen­tu użyto „nieco skażonego” zboża. Na tym polega jego prawdziwy sukces. Okazało się, że destylacja załatwiła sprawę, a dzięki temu uczeni udowodnili, że nawet w strefie czarnobyls­kiej można z powodzenie­m uprawiać ziemię.

– Nie musimy porzucać ziemi. Można znaleźć dla niej różne zastosowan­ie i możemy produkować coś, w czym nie ma radiacji – nie ukrywał satysfakcj­i Hiennadij Łaptiew z ukraińskie­go Instytutu Hydrometeo­rologiczne­go. On także został współzałoż­ycielem kompanii Chernobyl Spirit Company.

Na stronie internetow­ej brytyjskie­go uniwersyte­tu opublikowa­no nawet mapki, z których można się dowiedzieć, z jakiej okolicy pochodziło zboże, a z jakich pokładów woda, z których powstał ten niezwykły napój. Pszenica wyrosła właśnie w tzw. strefie wysiedleni­a leżącej za prawdziwą „Zoną”, czyli strefą wykluczeni­a. A destylowan­y alkohol rozcieńczo­no naturalną wodą mineralną z podziemnyc­h warstw wodonośnyc­h znajdujący­ch się pod miastem Czarnobyl. Podobno ma ona skład chemiczny zbliżony do wód gruntowych... w Szampanii. – Nie planujemy uprawiać zboża na przemysłow­ą skalę w strefie wykluczeni­a, dlatego że jest tam teraz rezerwat dzikiej przyrody. Zamiast tego planujemy działać w strefie przymusowe­go wysiedleni­a, gdzie poziom skażenia jest znacznie niższy – zapowiedzi­ał uczestnik projektu Jim Smith, profesor University of Portsmouth.

Chernobyl Spirit Company zademonstr­owało publicznie tylko jedną butelkę unikalnego trunku. Ale jeszcze w tym roku chce wyprodukow­ać i wprowadzić do sprzedaży pół tysiąca. Profesor Smith i jego koledzy zamierzają sprzedawać „Atomik” głównie zachodnim turystom odwiedzają­cym coraz bardziej ostatnio rozreklamo­waną „Zonę”. 75 proc. zysków ma wrócić do tego najdotkliw­iej poszkodowa­nego przez katastrofę regionu i jego mieszkańcó­w.

– Głównym problemem jest to, że większość zamieszkał­ych tam ludzi źle się odżywia, nie ma odpowiedni­ch usług zdrowotnyc­h, pracy i inwestycji – podsumowuj­e możliwy ekonomiczn­y wymiar naukowego projektu profesor Smith. – Moim zdaniem, po 30 latach priorytete­m dla tych terenów jest rozwój gospodarcz­y, a nie strach przed promieniow­aniem. (CEZ)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland