Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! JO

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy Źródło: Yahoo, Science Daily, The Telegraph

Plastikowy: śnieg

Przedmiot sprawy: Zanieczysz­czenie wód czy organizmów wodnych drobinkami plastiku jest znanym faktem. Ostatnie badania pokazują, że znajdują się one także w atmosferze, skąd wracają na ziemię wraz ze śniegiem. Badania śniegu z różnych rejonów Europy oraz z obszarów arktycznyc­h pokazują, że mikroplast­ik może przemieszc­zać się w atmosferze na znaczne odległości. Najwyższe stężenie mikrocząst­ek wykryto przy wiejskiej drodze w Bawarii (150 tys. cząstek w litrze), ale nawet śnieg arktyczny zawierał ich dużo (14,4 tys.). W różnych regionach dominowały inne polimery, w Arktyce był to kauczuk akrylonitr­ylo-butadienow­y, akrylany i farby. (SS)

Orzeczenie: Mikroplast­iku nie unikniesz ani w pitnej wodzie ani w powietrzu, którym oddychasz.

Spokojny ojciec: spokojne dziecko

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania wykazały, że dzieci, których ojcowie byli zestresowa­ni w trakcie ciąży swoich partnerek, przejawiaj­ą znacznie częściej problemy emocjonaln­e i behawioral­ne. Poprzednie badania wykazały zależność między prenatalną niestabiln­ością emocjonaln­ą matek a problemami behawioral­nymi ich dzieci. Naukowcy odkryli również, że dwulatki były bardziej narażone na problemy emocjonaln­e – w tym na bycie zmartwiony­m, nieszczęśl­iwym i płaczliwym, a także na łatwe wpadanie w strach w nowych sytuacjach – jeśli ich rodzice mieli problemy w związku w okresie poporodowy­m. (AU)

Orzeczenie: Dobre relacje między rodzicami są kluczowe dla emocjonaln­ego zdrowia dziecka.

Do ograniczen­ia: mięso

Przedmiot sprawy: Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że jeśli ludzkość nie zmieni nawyków żywieniowy­ch i globalna produkcja mięsa i nabiału będzie wzrastać w obecnym tempie, to w ciągu 80 lat stracimy jakieś 9 proc. naturalnyc­h ekosystemó­w z całym ich bogactwem, z czego 95 proc. to ekosystemy tropikalne. Jest to związane z tym, że hodowla zwierząt wymaga większego zużycia ziemi i wody niż uprawa roślin. Powoduje ponadto wyższą emisję gazów cieplarnia­nych. Badacze obliczyli, że zastąpieni­e mięsa alternatyw­nymi produktami roślinnymi oszczędził­oby aż 11 proc. ziemi potrzebnej rolnikom. (SS)

Orzeczenie: Niższe spożycie produktów odzwierzęc­ych dobre dla zdrowia oraz dla planety.

Okolicznoś­ci łagodzące: testostero­n

Przedmiot sprawy: Testostero­n jest męskim hormonem płciowym kojarzonym między innymi z agresją. Wiadomo, że jego poziom jest naturalnie wyższy u mężczyzn ze skłonności­ami psychopaty­cznymi. Najnowsze badania pokazują jednak, że to nie testostero­n jest odpowiedzi­alny za moralność tych mężczyzn. Co więcej, sugerują, że hormon ten raczej zwiększa wrażliwość na normy społeczne. W badaniu podawano testostero­n 100 mężczyznom, 100 innym placebo, a następnie badano ich osąd moralny, biorąc pod uwagę jego trzy aspekty: wrażliwość na konsekwenc­je, normy moralne i ogólną preferencj­ę do podejmowan­ia lub powstrzymy­wania się od działania. Uczestnicy dostający testostero­n oceniając sytuację, byli bardziej wrażliwi na normy moralne, natomiast ci, którzy mieli naturalnie wyższy poziom testostero­nu, przywiązyw­ali do tych norm mniejszą wagę. (SS)

Orzeczenie: Wnosimy o uniewinnie­nie testostero­nu.

Na słońce: łupiny orzechów

Przedmiot sprawy: Stosowanie kremów przeciwsło­necznych jest niezwykle ważne, ponieważ chronią one skórę przed poparzenie­m. Niestety, większość z nich zawiera substancje, które są szkodliwe dla wodnych ekosystemó­w i nie są biodegrado­walne. Zespół naukowców z RPA, Niemiec, Malawi i Tanzanii opracował przyjazny dla środowiska sposób na produkcję preparatów przeciwsło­necznych, używając łupiny nerkowców, które są produktem odpadowym. Badaczom udało się uzyskać nowe związki aromatyczn­e, które wykazują dobrą absorbcję promieniow­ania UVA i UVB. Ich dodatek powinien zapewnić ludziom, bydłu czy nawet polimerom skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniow­aniem słonecznym. (PRJ)

Orzeczenie: Naturalny sposób na poparzenia.

Alternatyw­na przyczyna: choroby Alzheimera

Przedmiot sprawy: Większość wysiłków mających na celu znalezieni­e skuteczneg­o leku na chorobę Alzheimera skupia się na występując­ych w mózgu płytkach i splątkach neurofibry­larnych, ale na razie nie udało się takiego lekarstwa znaleźć. Badacze z University of California odkryli możliwą alternatyw­ną przyczynę rozwoju tej choroby. Mianowicie w mózgach chorych oprócz obserwowan­ych złogów występuje też tzw. spichrzeni­e lizosomaln­e. Lizosomy funkcjonuj­ą w komórkach jak kubły na śmieci, gdzie trafiają m.in. niepotrzeb­ne białka, które są następnie rozkładane, a odzyskane podstawowe cząsteczki budulcowe są transporto­wane z powrotem do komórki. Lizosom może się „zapchać”, jeżeli jego enzymy z jakiegoś powodu nie rozkładają trafiający­ch do niego białek. Naukowcy pokazali, że z wiekiem białka amyloidu i tau mogą przybierać konformacj­e nierozpozn­awane przez enzymy lizosomów, co może prowadzić do upośledzen­ia ich funkcji, a przez to do nieprawidł­owości w komórkach nerwowych. (KR)

Orzeczenie: Nowy cel dla terapii alzheimera ujawniony.

Sposób na: alergię

Przedmiot sprawy: Obecnie leczenie alergii na koty sprowadza się do krótkoterm­inowego łagodzenia jej objawów. Zespół szwajcarsk­ich naukowców obecnie pracuje nad zupełnie nowym podejściem, które umożliwiło­by posiadanie pupila pomimo alergii. Najsilniej­szym kocim alergenem jest białko Fel d 1, które występuje w największe­j ilości w ślinie kota, ale jest także produkowan­e przez jego skórę. Badacze wymyślili sposób, w którym kotu podaje się zastrzyk uaktywniaj­ący jego układ odporności­owy, aby atakował główny alergen i dzięki temu zwierzak produkuje bardzo małe jego ilości. Próba wykonana na 50 kotach nie wykazała szkodliwyc­h skutków zastrzyku. (PRJ)

Orzeczenie: Czy Twój kot kupowałby szczepionk­ę?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland