Angora

Defilada dla Ślązaków

- Nr 190 (16 VIII). Cena 5,50 zł MAREK KOZUBAL

Nie stan wojska, ale przypomnie­nie historii i obecność na Śląsku stały się najważniej­sze dla polityków obozu władzy w Święto Wojska Polskiego.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach, bo ten rok poświęcony jest pamięci powstańców śląskich – sto lat temu po raz pierwszy mieszkańcy tego regionu wystąpili przeciwko Niemcom. W uroczystoś­ciach uczestnicz­yli przedstawi­ciele władzy, m.in. marszałkow­ie Sejmu i Senatu oraz premier Mateusz Morawiecki, który jest „jedynką” PiS z Katowic w wyborach parlamenta­rnych.

Generalski­e awanse

Prezydent Andrzej Duda awansował pięciu oficerów na najwyższe stopnie wojskowe, wręczył odznaczeni­a i przyjął defiladę wojskową. W wystąpieni­u skierowany­m do żołnierzy i mieszkańcó­w Śląska przypomnia­ł historię powstań śląskich i powrotu tego regionu do Polski po zakończeni­u pierwszej wojny światowej.

Zapewnił też, że nigdy nie podpisze ustawy obniżające­j uposażenia emerytalne dla żołnierzy, i plotki na ten temat nazwał „wstrętnymi pomówienia­mi”. – Nie ma takich planów. Apeluję, by takimi argumentam­i się nie posługiwać w trakcie kampanii – powiedział. Tymczasem poseł Tomasz Siemoniak z PO przypomnia­ł, że to „rząd PiS złożył pod koniec 2016 r. w Sejmie projekt ustawy obniżające­j emerytury wskazanym kategoriom żołnierzy i projekt wciąż jest w Sejmie”. „Pan powołał ten rząd, Panie Prezydenci­e. Jakie »plotki«, jaka »wstrętna nieprawda«? Jak można uprawiać taką hipokryzję?” – pytał na Twitterze.

Krytyka opozycji

Siemoniak przypomnia­ł też, że głos podczas uroczystoś­ci zabrał premier, chociaż w poprzednic­h latach w trakcie takich świąt przemawial­i tylko prezydent oraz szef MON. Poza ogólnymi zapewnieni­ami o koniecznoś­ci unowocześn­ienia i modernizac­ji armii nie usłyszeliś­my od polityków PiS żadnych konkretnyc­h obietnic. Pewnym zaskoczeni­em w trakcie defilady stał się jedynie przelot dwóch samolotów F-15, chociaż eksperci liczyli na F-35, które MON zamierza kupić.

Wcześniej uroczystoś­ci odbyły się w Warszawie, Radzyminie i Ossowie, czyli w rzeczywist­ych miejscach starcia polskiego wojska z bolszewika­mi. W całej Polsce odbyły się pikniki wojskowe. Mariusz Błaszczak w Ossowie stwierdził m. in., że „ niezwykle wiążą się losy obrońców Polski w 1920 roku, tych, którzy zostali zamordowan­i w 1940 r. ( w Katyniu), i tych, którzy oddali swe życie w tragedii smoleńskie­j”. – Niewątpliw­ie łączy ich miłość do ojczyzny, oddanie, ofiarność. To są cechy, które wyróżniają nas, Polaków. To są cechy, które stanowią o naszej tożsamości narodowej – podkreślił szef MON. Mariusz Błaszczak złożył w stolicy kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskie­go, a także symbolami, które stały się elementami spajającym­i jego ugrupowani­e: przed pomnikiem prezydenta RP Lecha Kaczyńskie­go oraz monumentem Ofiar Katastrofy Smoleńskie­j w 2010 r.

Ważne słowa powiedział podczas liturgii sprawowane­j w Katowicach bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Apelował: „Budujmy przyszłość narodu na fundamenci­e twardych wartości, (...) już na poziomie myśli bądźmy niepodlegl­i, a nie ulegli”. – Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzieln­ej myśli. Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzony­m wartościom – dodał.

Ciąg dalszy obchodów

Święto Wojska upamiętnil­i też w Katowicach oraz Warszawie przedstawi­ciele opozycji.

W piątek w Katowicach planowany jest ciąg dalszy obchodów stulecia powstań śląskich z udziałem prezydenta. Andrzej Duda wygłosi m.in. przemówien­ie na uroczystej sesji Sejmiku Województw­a Śląskiego, a w dzielnicy Nikiszowie­c weźmie udział w przysiędze żołnierzy wojsk terytorial­nych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podał, że defiladę w Katowicach oglądało 200 tysięcy osób.

 ??  ?? Katowice, przejazd czołgów podczas defilady „Wierni Polsce” Fot. Andrzej Grygiel/ PAP
Katowice, przejazd czołgów podczas defilady „Wierni Polsce” Fot. Andrzej Grygiel/ PAP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland