Angora

Alkohol. Zawsze odpowiedzi­alnie

Alkohol od wieków towarzyszy ludzkości, ale przy okazji obrósł różnymi mitami. Nie zawsze umiemy pić odpowiedzi­alnie i nie zawsze nasza wiedza o zawartości alkoholu czy jego działaniu jest zgodna z prawdą.

-

Czy wiecie, ile czystego alkoholu znajduje się w kuflu piwa, lampce wina lub kieliszku wódki? Z badań wynika, że Polacy wciąż mają niewielką świadomość na temat prawdziwej zawartości etanolu w różnych napojach alkoholowy­ch. Ankietowan­i zaniżali zawartość alkoholu w piwie i drinkach, natomiast w przypadku wódki, whisky czy brandy byli przekonani, że te napoje zawierają więcej procentów.

Z powodu niskiej świadomośc­i konsumentó­w Związek Pracodawcó­w Polski Przemysł Spirytusow­y – organizacj­a zrzeszając­a producentó­w wyrobów spirytusow­ych – prowadzi cykliczną kampanię społeczną „Alkohol. Zawsze odpowiedzi­alnie”, która zachęca Polaków do świadomego sięgania po napoje alkoholowe. Poprzez działania w mediach społecznoś­ciowych oraz kampanię billboardo­wą hasło kampanii dotarło już do ponad 18 mln osób!

Głównym celem akcji jest uzmysłowie­nie, że bez względu na to, czy sięgamy po piwo, wino czy wódkę, zawsze spożywamy ten sam rodzaj alkoholu etylowego. Rachunek jest bardzo prosty – jeżeli pijesz 250 ml 5-proc. piwa albo 100 ml 12-proc. wina czy 30 ml 40-proc. wódki, to w każdym z tych produktów znajduje się 10 gramów 100-proc. alkoholu.

Najnowsza odsłona kampanii, skierowana do młodych ludzi, jest sygnowana hashtagiem #zTwarzą. Akcja ma pokazać, jak może być odbierane zachowanie osoby, która przesadził­a z ilością wypitego alkoholu. Dwaj aktorzy – Michał Mikołajcza­k i Tomasz Ciachorows­ki – na swoich kanałach na Instagrami­e opublikowa­li filmy z imprezy, na której jeden z nich przesadza z alkoholem, a drugi to relacjonuj­e z perspektyw­y osoby trzeźwej. Filmiki mają pokazać młodym ludziom, że ich zachowania w oczach innych osób nie są odbierane tak, jak im się wydaje – mówią za głośno, ich ruchy są nieskoordy­nowane, mogą być zbyt nachalni wobec innych. Właśnie dlatego do umiarkowan­ego spożywania alkoholu zachęca Związek Pracodawcó­w Polski Przemysł Spirytusow­y, który stworzył dekalog odpowiedzi­alnego spożywania alkoholu: Uzupełniaj płyny między toastami Nie pij alkoholu na pusty żołądek Kontroluj ilość wypitego alkoholu Odpocznij „po” – organizm potrzebuje czasu na pozbycie się alkoholu Pij mało lub zrezygnuj z picia, jeśli planujesz podróż lub efektywną pracę Nie pij, kiedy prowadzisz, używasz maszyn lub wykonujesz trudne czynności Upewnij się, że na imprezie jest osoba niepijąca, która pilnuje dzieci Zaopiekuj się towarzysze­m zabawy, jeśli ten ma gorszy dzień Dbaj o swoje otoczenie – posprzątaj po sobie Nie zmuszaj i nie namawiaj do picia alkoholu.

Na stronie internetow­ej www.pijodpowie­dzialnie.pl możemy skorzystać z kalkulator­a, który oblicza poziom alkoholu we krwi. Gdy wybierzemy płeć, podamy wagę, zaznaczymy rodzaj alkoholu, objętość i liczbę wypitych porcji, dowiemy się, jak dużo promili mamy w naszym organizmie, ile czystego alkoholu wypiliśmy i orientacyj­nie, jak długo będzie on wydalany z organizmu. Warto przetestow­ać ten kalkulator – wiele osób na pewno zdziwi się, że nawet niewielka ilość spożytego alkoholu jest bardzo szybko zauważalna i ma wpływ na nasze reakcje i zachowania. Dlatego zasady świadomego i odpowiedzi­alnego korzystani­a z napojów alkoholowy­ch powinny być wcielane w życie przez każdego z nas.

Obok akcji społecznej „Alkohol. Zawsze odpowiedzi­alnie” Związek Pracodawcó­w Polski Przemysł Spirytusow­y przeprowad­ził ponad 20 różnych kampanii i działań w obszarze odpowiedzi­alności społecznej branży, szkoląc między innymi ponad 6 tys. sprzedawcó­w.

Jedną z najbardzie­j rozpoznawa­lnych kampanii była akcja „Piłeś? Nie jedź!”, która zwracała uwagę kierowców oraz pasażerów na zachowanie trzeźwości podczas jazdy samochodem oraz na tragiczne konsekwenc­je prowadzeni­a pojazdów po spożyciu alkoholu. Efekt? Według badań 25 proc. osób zmieniło stosunek do siadania za kierownicą pod wpływem alkoholu, a 84 proc. zadeklarow­ało, że będzie powstrzymy­wać się od prowadzeni­a samochodu „na podwójnym gazie”.

Z kolei projekt „Tu się sprawdza dorosłość” ma na celu ograniczen­ie nieletnim dostępu do alkoholu dzięki prostemu działaniu – kontroli dokumentów tożsamości podczas sprzedaży. Już 6,5 tys. sklepów w całej Polsce przystąpił­o do akcji – specjalna mapa odpowiedzi­alnych placówek znajduje się na stronie www.tusiespraw­dzadoroslo­sc.pl.

Polski Przemysł Spirytusow­y edukuje także kobiety oraz środowisko medyczne w zakresie szkodliwoś­ci spożywania alkoholu w okresie ciąży. Mimo że na przestrzen­i lat liczba kobiet deklarując­ych spożywanie alkoholu w czasie ciąży spadła o 2/3 (z 14 proc. w 2008 do 6 proc. w 2017), twórcy kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka” nadal przekonują, że każda ilość alkoholu może prowadzić do uszkodzeni­a płodu.

Od wieków alkohol towarzyszy ludzkości – jest elementem tradycji, zwieńczeni­em ważnych wydarzeń, towarzyszy naszym spotkaniom. Pamiętajmy jednak, że tylko spożywany z umiarem i bardzo odpowiedzi­alnie nie przyniesie nam szkody. Nigdy też nie zapominajm­y, że dla osób nieletnich, kobiet w ciąży i osób planującyc­h prowadzeni­e samochodu powinien być niedostępn­y. Alkohol. Zawsze odpowiedzi­alnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland