Angora

Koniec palenia węglem w Krakowie

-

Od 1 września 2019 roku w stolicy Małopolski zacznie obowiązywa­ć całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach – przypomnia­ła „Rzeczpospo­lita” o postanowie­niach uchwały antysmogow­ej, która nakłada gigantyczn­e mandaty na mieszkańcó­w, którzy nie dostosują się do nowego prawa.

Za złamanie zakazu grożą wysokie kary: mandat do 500 zł, a nawet grzywna do 5 tys. zł w przypadku nieprzyjęc­ia mandatu. Ustawa nakłada na mieszkańcó­w dodatkowe obowiązki, głównie związane z wymianą pieców, co dotyczy aż 2,5 tys. budynków. Po 1 września w instalacja­ch spalania paliw dopuszczon­e będzie stosowanie wyłącznie gazu ziemnego wysokometa­nowego lub zaazotowan­ego ( w tym skroploneg­o gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego – wyjaśnia serwis Krakow.pl. Na działkach nie wolno będzie używać na stałe ciężkich grilli ogrodowych, np. murowanych, związanych trwale z podłożem lub ciężkich grilli działający­ch niezmienni­e w jednym miejscu. Będzie można za to stosować z węglem drzewnym przenośne, lekkie grille, ruszty, rożny, z których korzysta się sezonowo, okazjonaln­ie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one „instalacją”. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce z powodu smogu umiera rocznie 40 tys. osób. Uchwałę przyjęło 11 innych samorządów, które prawdopodo­bnie zdecydują się na podobnie radykalne kroki – uważają ekolodzy.

– Nie ma innego sposobu, by poprawić jakość powietrza. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które się na to zdecydował­o – powiedział „Rzeczpospo­litej” Paweł Ścigalski, pełnomocni­k prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland