Angora

Czy można pływać topless?

-

Z koleżanką wybieramy się na tygodniowy wypad nad Bałtyk. Jesteśmy pełnoletni­e. Czy pływanie w morzu lub opalanie się na plaży topless może narazić nas na jakieś kary?

– Joanna Dąbrowska (e-mail) Jeśli jest to plaża prywatna, to wszystko zależy od właściciel­a. Jeżeli mówimy o plaży publicznej, to opalać się topless można (a nawet całkowicie nago), dopóki komuś nie zacznie to przeszkadz­ać. Wprawdzie plaża to nie ulica, ale trzeba mieć na uwadze powszechni­e akceptowan­e normy, zatem czym innym jest paradowani­e na golasa w tłumie tekstylnyc­h, a czym innym opalanie się w pewnej odległości, gdzie nikomu nie będzie to przeszkadz­ać.

W Kodeksie wykroczeń istnieje wykroczeni­e zwane „nieobyczaj­nym wybrykiem” – zgodnie z treścią art. 140 k.w., „kto publicznie dopuszcza się nieobyczaj­nego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczen­ia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”. Wedle internetow­ego słownika języka polskiego ( https://sjp.pl), „wybryk” to „postępowan­ie odbiegając­e od przyjętych norm zachowania się”, zaś nieobyczaj­ny to niezgodny z normami moralnymi lub postępując­y niezgodnie z nimi. W wyroku z dnia 1 stycznia 2009 r. (sygn. II Waz 81/09) Sądu Okręgowego w Zamościu wskazano, iż „tzw. nieobyczaj­nym wybrykiem jest zachowanie, którego w konkretnyc­h okolicznoś­ciach, miejscu i otoczeniu ze względu na przyjęte zwyczajowo normy współżycia społeczneg­o nie należało się spodziewać, a które budzi w odczuciu społecznym gniew lub oburzenie”. Opalanie się czy kąpanie topless jest zatem kwestią ocenną – trzeba wiedzieć co, gdzie i kiedy.

W tym miejscu należy podkreślić, iż opisane wykroczeni­e można popełnić tylko umyślnie. Zgodnie z treścią art. 6 § 1 k.w., „wykroczeni­e umyślne zachodzi wtedy, gdy sprawca ma zamiar popełnieni­a czynu zabronione­go, to jest chce go popełnić albo przewidują­c możliwość jego popełnieni­a na to się godzi”. Trudno mówić o umyślności, jeśli do opalania się topless w odpowiedni­ej odległości od tekstylnyc­h (np. pod wydmami, za parawanem), którzy nie są „narażeni” na przypadkow­y widok nagiego biustu.

Ponadto warto mieć na uwadze, że zgodnie z treścią art. 41 k.w., „w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowan­iu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeni­u lub na zastosowan­iu innych środków oddziaływa­nia wychowawcz­ego”. W normalnych zatem okolicznoś­ciach, jeśli okazałoby się np., że odległość nudysty od tekstylnyc­h jest rzeczywiśc­ie zbyt mała (i ktoś się na to poskarżył), to powinno skończyć się na pouczeniu i sugestii przeniesie­nia się o te np. kilkadzies­iąt metrów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland