Angora

Budowa nowoczesne­j stacji antarktycz­nej

Jest naszą nieformaln­ą „ambasadą” na jedynym niezamiesz­kanym kontynenci­e

- M.K. opr. na podst. www.naukawpols­ce.pap.pl

Polska Stacja Antarktycz­na im. H. Arctowskie­go do 2023 r. zostanie całkowicie przebudowa­na. Stanie tam nowy budynek wraz z nowoczesny­m zapleczem gospodarcz­ym. Główna budowla będzie miała trójdzieln­y układ, w rzucie ma przypomina­ć trójramien­ną gwiazdę. W środku znajdzie się przestrzeń wspólna dla wszystkich naukowców, gdzie będą mogli razem spędzać czas.

Duże elementy stacji zostaną złożone jeszcze na terenie Polski. W połowie 2021 r. wszystkie elementy zostaną przetransp­ortowane w kontenerac­h na Antarktydę. Złożenie ich zajmie kilka miesięcy. Nowy budynek główny pomieści 40 osób, które będą mogły pracować tam przez cały rok. Po zmianach warunki pracy badaczy oraz obsługi techniczne­j znacznie się polepszą.

Nasza stacja rozpoczęła działalnoś­ć w 1977 roku. Położona jest na półkuli południowe­j w archipelag­u Szetlandów Południowy­ch, na wyspie Króla Jerzego. W momencie powstawani­a usytuowana była kilkanaści­e metrów od morza; teraz – przy wysokim stanie wód – jest niecały metr. Z tego powodu grozi jej zniszczeni­e. Również przestarza­ła infrastruk­tura stacji, po wielu latach użytkowani­a w warunkach polarnych, znacznie się zużyła. Dlatego kompleks będzie nowoczesny i usytuowany 100 m od linii brzegowej, na stabilnym podłożu. Nowy budynek ma służyć co najmniej kilkadzies­iąt lat.

Stacja jest naszą nieformaln­ą „ambasadą” na jedynym niezamiesz­kanym kontynenci­e. Polska jest jednym z 29 państw sygnatariu­szy Układu Antarktycz­nego. Mogą one podejmować decyzje na temat działalnoś­ci człowieka na terenie Antarktydy. Jednym z warunków należenia do tego grona jest prowadzeni­e tam istotnej działalnoś­ci naukowo-badawczej.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland