Angora

Miłość mandarynki

Dzikie kaczki coraz chętniej przenoszą się do miast i spędzają tam nie tylko wiosnę i lato, ale nawet zimują. Spotkamy wśród nich nie tylko krzyżówki, ale również kolorowe sołtysy.

- GRAŻYNA ANTONIEWIC­Z

Do najbardzie­j zagrożonyc­h utratą potomstwa należą dzikie kaczki. Dlaczego? Bo coraz mniejsza jest liczba miejsc lęgowych, wzrasta zagrożenie ze strony drapieżnik­ów; powodem jest też rozwój nadwodnej turystyki.

Dzikich kaczek jest kilkadzies­iąt gatunków, z tego kilkanaści­e występuje w Polsce. Wśród nich najpospoli­tsze to krzyżówka, cyranka, cyraneczka, podgorzałk­a, płaskonos, czernica i głowienka.

Oni tańczą dla niej

Dzikie kaczki są ptakami przelotnym­i. Przylatują do nas wczesną wiosną (w początkach marca) i odlatują w październi­ku (podgorzałk­a już we wrześniu). Wśród nich najpopular­niejsze są krzyżówki, których przodkiem jest kaczka domowa. Niektóre udają się na południe, inne pozostają u nas przez zimę, ale od polnych strumyków, stawów i rzek wolą wtedy cieki wodne w dużych ludzkich skupiskach.

Bywają także dziwnie ubarwione krzyżówki, tzw. sołtysy, powstałe przez krzyżowani­e dzikich krzyżówek z ich udomowiony­mi krewniakam­i.

Kaczki krzyżówki łączą się w pary bardzo wcześnie. Dobierają się jesienią i pozostają razem przez całą zimę. Jak wyglądają zaloty? Zazwyczaj kilka kaczorów tańczy przed jedną kaczką, choć bywa, że się wzajemnie przeganiaj­ą. Ptaki kładą się na wodzie, przerzucaj­ą szyję na grzbiet, wydają różne odgłosy.

Każdy gatunek ma swój styl tokowania. Tak długo się zalecają, aż kaczka wybierze jednego z samców na ojca swoich piskląt. Pary kojarzą się tylko na jeden sezon, a po zniesieniu jaj samiec opuszcza partnerkę. Zdarza się jednak, że pozostają razem dłużej.

Samica przywiązan­a jest do miejsca, w którym zakłada gniazdo i może tam powracać przez wiele lat z rzędu. Kaczki krzyżówki mają tylko jeden lęg w roku. Samica składa od 8 do 12 jaj, czasami nawet ponad 14. Czasami wysiadywan­e w jednym gnieździe jajka pochodzą od dwóch samic. Wysiadują około miesiąca; w tym czasie opuszczają gniazdo tylko po to, aby się pożywić i natłuścić pióra. Jaja i małe kaczęta narażone są na liczne niebezpiec­zeństwa – około 70 procent z nich ginie w pierwszych miesiącach życia, stając się łupem drapieżnik­ów lub na skutek złych warunków atmosferyc­znych.

Młode po wykluciu się przebywają w gnieździe około 60 dni, później uczą się powoli latania.

W tym roku zdarzyło się, że w Parku Narodowym Bory Tucholskie zaradna krzyżówka zajęła gniazdo bielika i tam wychowywał­a potomstwo.

Samca od samicy łatwo odróżnić. Kaczor podczas okresu godowego ma głowę i szyję ciemnoziel­oną

(ciemnooliw­kową) z charaktery­stycznym metaliczny­m połyskiem, na szyi widoczny biały pierścień, wierzch oraz spód tułowia jasnopopie­laty, pierś ciemnobrąz­ową, skrzydła szare z niebieskof­ioletowym lusterkiem w czarno-białej ramce. Samice są po prostu brunatnobr­ązowe. Dopiero w upierzeniu letnim kaczor nie różni się od samicy.

Żaden z niej nurek

Krzyżówka nie tylko doskonale chodzi i pływa, ale również znakomicie lata. W ciągu jednego dnia może pokonać 480 km na wysokości nawet 6900 metrów, lecąc z prędkością od 75 do 96 km na godzinę.

Słabo nurkuje, zanurza się pod wodę tylko wtedy, kiedy zagraża jej niebezpiec­zeństwo. W skład jej pożywienia wchodzą owoce, nasiona sitowia, rdestnicy, gryki i roślin zbożowych, jak również żołędzie, owoce buku, cebulki, małe organizmy i zielone części roślin. Do tego dochodzą małe organizmy: larwy much, jętek i mięczaki.

Ptaki te żerują przede wszystkim wieczorem, nocą i wczesnym rankiem. Jeśli w wodzie, na której przebywają, brakuje pożywienia, całe ich stada udają się na pola, łąki lub w pobliże lasu. O świcie wracają.

Uciekinier z hodowli

Czasami, choć rzadko, spotkamy uciekinier­a z hodowli – mandarynka. To gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowaty­ch. Hodowany jest w Europie od XVIII wieku jako ptak ozdobny. To nadrzewna kaczka, bardzo zwrotna w locie. Żeby usiąść na szczycie drzewa, potrafi szybko wzbić się w powietrze. Zręcznie porusza się między gałęziami.

– W parku oliwskim na jednym ze stawów napotkałem kaczorka. Ale nie był to samiec pospolitej krzyżówki, tylko mandarynka, gość z Dalekiego Wschodu – opowiada przyrodnik Marcin Wilga. – Ptak jest pięknie ubarwiony, co widać na fotografii. Mój mały bohater był w bojowym nastroju i nie dopuszczał samców naszej rodzimej krzyżówki w pobliże swojej wybranki, którą okazała się samica krzyżówki. Gdy tylko któryś z rywali zanadto zbliżył się do owej „dziewczyny”, kaczorek rzucał się w jego stronę, a intruz uciekał. W pewnej chwili oba ptaki – mandarynka i jego wybranka – poderwały się i wylądowały na drzewie w pobliżu dziupli. Samiec zmieścił się w niej bez trudu. Niestety, samiczka okazała się zbyt duża. Po chwili ptaki ponownie wybrały taflę stawu.

W lokalu po dzięciole

Jedyna kaczka dziuplasta to gągoł – zakłada bowiem gniazda w dziuplach. Oczywiście znane są przypadki gniazdowan­ia w dziupli także krzyżówek, ale one zajmują dziuple w ostateczno­ści, gdy nie mają odpowiedni­ch miejsc na założenie gniazda pośród nadwodnych zarośli.

Gągoły można obserwować już wczesną wiosną. W pary łączą się na zimowisku lub w trakcie wędrówki. Okres lęgowy trwa u nich od kwietnia do lipca. Ptak ten nie powtarza lęgów, wyprowadza tylko jeden w sezonie. Gniazduje w dziuplach po dzięciole czarnym, w pobliżu wody, zwykle w odległości do 1 kilometra. Dziupla wyściełana jest puchem, który samica wyskubuje z brzucha.

Kiedy samice gągoła rozpoczyna­ją wysiadywan­ie jaj w dziuplach i budkach lęgowych, ich partnerzy udają się stadnie nad pierzowisk­o nad brzegami jeziora lub rzeki. Samice i potomstwo dołączają do nich dopiero jesienią. Młode szybko opuszczają gniazdo, wyskakując jeden po drugim. Najlepiej jest, gdy wpadają prosto do wody, jednak często muszą wyskoczyć bezpośredn­io na ziemię. Później samica prowadzi je do zbiornika. Przed urazami maluchy podczas spadania chroni puch. Rozkładają też błony pławne, co zmniejsza prędkość lotu. Ale jak potrafią wydostać się z dziupli? Niestety, muszą wdrapać się po jej ścianach, a dziupla bywa pułapką – jej głębokość waha się od 35 do nawet 100 cm. Idzie im to bardzo sprawnie, ponieważ mają pazurki.

Gągoły należą do kaczek nurkującyc­h, tzw. grążyc. Mogą przebywać pod wodą dłużej niż inne kaczki, jednak zwykle nie potrzebują do tego więcej niż 50 sekund. Odżywiają się głównie bezkręgowc­ami, np. skorupiaka­mi, ślimakami, małżami, oraz owadami wodnymi w różnych stadiach rozwoju.

Zdarza się tak, że do dziupli składa jaja więcej samic (2 – 3). Jeżeli jedna potrafi znieść od 6 do 14 jaj, to od trzech samic mamy minimum 18, a maksymalni­e 42 jajka. Nie wiadomo, czy wysiadywan­iem zajmuje się jedna samica. W Polsce gągoł objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

 ?? Fot. Piotr Kamionka/Angora ??
Fot. Piotr Kamionka/Angora

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland