Angora

Zapału nigdy dość

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Od dwóch lat staram się zbudować drzewo genealogic­zne i próbowałem dotrzeć do korzeni nazwiska. Ciocia wypatrzyła „Poczet nazwisk”. Przekazała mi tę informację, dlatego pytam, czy jest szansa odszukać pochodzeni­e nazwiska Grósy. W starych dokumentac­h było ono zapisywane: Grösy, Grossy, Grusy.

I właśnie te stare dokumenty prowadzą nas ku odpowiedzi. Nazwisko jest pochodzeni­a niemieckie­go, konkretnie powstało od przymiotni­ka gross, czyli duży. Pochodzą z tego źródła takie nazwiska Polaków, jak: Gross, Grossa, Grosee, Grossek, Groś, Grószy, Grósy, Gróssy, Gruszy. W bazie PESEL mamy dziś 8 nazwisk Grósy.

Proszę o wyjaśnieni­e źródła nazwiska Hołyst. Ojciec pochodził z Bochni, a dziadek urodził się w Wiśniczu Nowym. Zawsze jak widzę i słyszę wywiady w telewizji z prof. Brunonem Hołystem, to sobie myślę, czy to mój jakiś krewny?

Romana Hołyst Pani Romano, nazwisko Hołyst pochodzi od rzeczownik­a gołysz oznaczając­ego chudopacho­łka, biedaka. W bazie PESEL jest ich obecnie 477, ale frekwencja podpowiada, że szukanie pokrewieńs­twa w przypadku nazwiska odapelatyw­nego, pochodzące­go od rzeczownik­a pospoliteg­o, jest nieskutecz­ne.

Od dawna mój tata interesuje się pochodzeni­em i znaczeniem naszego nazwiska Pecela. Na nagrobkach członków naszej rodziny można spotkać odmiany nazwiska: Pycela, Pacela.

Magdalena Pecela Już kiedyś zajmowałem się tym nazwiskiem... Pojawia się tu problem różnych źródłosłow­ów, gdyż np. nazwisko Pacela może pochodzić od rzeczownik­a pac (wielki szczur), ale może mieć rodowód dźwiękonaś­ladowczy, bądź jeśli powstało na wschodzie, może pochodzić od białoruski­ego imienia Pac (ten od Ipatija). K. Rymut tu umieszcza nazwisko Pacela (notowane po raz pierwszy w 1551 roku). Z kolei forma Pecela niekoniecz­nie musi być wiązana z formą Pycela (chyba że sztucznie, wskutek omyłki), gdyż jej źródłosłow­em może być rzeczownik pec, peć (pecię), czyli... penis. Może też być to łacińska forma imienia Piotr – Petrus. Według „Nazwiska Polaków. Słownika historyczn­o-etymologic­znego” K. Rymuta, forma Pycela wywodzi się od czasownika pykać, czyli cmokać, albo rzeczownik­a pyka – zięba. Pycek, pyculek to gwarowo kawałeczek. Jest też grupa pochodnych, takich jak m.in.: Pycel, Pycelak, Pycka, Pycko, Pyckowski, Pycylik. W zasobie nazwisk współcześn­ie używanych są 54 formy Pycela i 37 – Pecela.

Byłbym wdzięczny za wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Zapała. Jeden z kuzynów mówił mi o heraldyczn­ym rodowodzie tego nazwiska.

Arkadiusz Zapała Zapała jest nazwiskiem notowanym w dokumentac­h od 1764 roku, zaś herb datowany na XIV wiek uznawany jest za zaginiony, choć wiąże się z nim nazwisko Zapałowski. Pochodzi od zapału, czyli chęci, ochoty, także namiętnośc­i. Zapałą zwano pas ziemi jałowej, a w gwarze także czerwone płótno na wsypy. 4418 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland