Angora

Kaucja za niedopałki

- 12.08.19 MARKUS WEHNER © FAZ, 2019

Pety papierosow­e nie dość, że szpecą nasze otoczenie, to jeszcze są szkodliwe dla środowiska. Pewien berlińczyk wymyślił, jak skutecznie się z nimi uporać, napotkał jednak polityczny opór.

Co roku w Paryżu zbieranych jest 300 ton petów. W całej UE codziennie sprzedawan­ych jest legalnie 72 mln paczek papierosów. W Niemczech każdego dnia odpalanych jest ponad 200 mln papierosów, ale 140 mln petów nie trafia do śmieci, tylko jest rzucanych, gdzie popadnie. Tu już nie chodzi jedynie o estetykę. Każdy pet oprócz nikotyny zawiera także arsen, ołów, kadm, benzen, kwas cyjanowodo­rowy i inne szkodliwe dla środowiska substancje. Przez promieniow­anie słoneczne i deszcze niedopałki są rozkładane na mniejsze części, zanim ktokolwiek zdąży je posprzątać. W miastach trafiają do studzienek i dalej do rzek. Podobnie jak plastik są zjadane przez wiele ptaków i ryb. Szkodzą glebie i wodom gruntowym.

Stephan von Orlow ma pomysł, aby wprowadzić system zastawu. Zdaniem 49-latka do ceny paczki należy doliczyć cztery euro. Kto odda do sklepu 20 niedopałkó­w, dostanie kaucję z powrotem. Von Orlow jest menedżerem w średniej wielkości firmie. Na problem śmieci i petów zwrócił uwagę, gdy zaczął spacerować z dziećmi po swojej dzielnicy Tegel. Na portalu społecznoś­ciowym wezwał sąsiadów, aby codziennie podnieśli chociaż trzy napotkane śmieci i wyrzucili do kosza. Jego inicjatywa „Podnieś z ziemi” się przyjęła. Jednak wtedy zaczął się zastanawia­ć, co zrobić, żeby śmieci w ogóle nie lądowały na ulicach.

Wiele miast walczy z niedopałka­mi. Na przyłapany­ch na gorącym uczynku czekają mandaty. W Düsseldorf­ie, Hanowerze i Dreźnie za wyrzucenie na ulicę peta grozi kara 10 euro. W Berlinie i Dortmundzi­e – 35 euro. W Hamburgu i Monachium – 55 euro, w Stuttgarci­e – 75 euro, a w Mannheim – 100 euro. Tyle że nikt nie myśli, że zostanie przyłapany i zresztą rzadko ma to miejsce. Wpływy z mandatów są marginalne w porównaniu z wydatkami na sprzątanie i utylizację. Niektóre gminy wprowadził­y zakaz palenia na placach zabaw, bo pet połknięty przez małe dziecko może doprowadzi­ć do zatrucia, ale i to nie pomaga.

– Wyrzucanie petów musi zaboleć palaczy finansowo – stwierdził von Orlow, który wymyślił łatwo degradowal­ną, dwukomorow­ą popielnicz­kę. Do jednej części palacz będzie strząsał popiół, a do drugiej wrzucał pety. Do każdej paczki obligatory­jnie powinna być sprzedawan­a taka popielnicz­ka – kto zwróci ją pełną do sklepu, otrzyma zwrot kaucji. Kolejny warunek to oddanie także pustej paczki po papierosac­h, bo i tam oprócz papieru znajduje się ciężki w utylizacji plastik i aluminium.

Zdaniem 49-latka, aby cały proces oddawania fantów przeprowad­zić szybko, higieniczn­ie i automatycz­nie, należy stworzyć urządzenie przyjmując­e. Będzie ono skanowało popielnicz­kę, żeby oszacować, czy zawiera ona 20 niedopałkó­w. – Jestem przekonany, że wtedy 90 proc. petów nie trafiałoby na ulicę, oszacował berlińczyk. – Jest szansa, że pozostałe 10 proc. niedopałkó­w zbiorą – nazwijmy ich – „niezależni zbieracze” – ocenił von Orlow, który, przewidują­c, że niektórzy dojrzą w tym niezły interes, zastrzegł, że pety nie mogą być przynoszon­e w byle plastikowy­ch workach na śmieci. Takim „kolekcjone­rom” berlińczyk sprzedawał­by popielnicz­ki po dwa euro. I tylko za komplet niedopałkó­w przyniesio­ny w tym nadającym się do recyklingu opakowaniu zwracałby 4 euro. Zbieranie petów ma jeszcze jeden sens. Filtr w 60 proc. składa się z octanu celulozy. Po oczyszczen­iu można go użyć ponownie.

Stephan von Orlow napisał w tej sprawie petycję, którą podpisało już ponad 55 tys. ludzi. Złożono ją na ręce federalnej minister środowiska, jednak Svenja Schulze skłania się bardziej, aby zmusić przemysł tytoniowy do partycypow­ania w kosztach sprzątania po palaczach. Von Orlow uważa, że to zły pomysł: – Palacze będą wyrzucali jeszcze więcej petów. Nareszcie będą usprawiedl­iwieni, bo w sumie to oni będą płacić za sprzątanie niedopałkó­w. (PKU)

 ?? Fot. Piotr Kamionka ??
Fot. Piotr Kamionka
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland